Tag Archives: Kryeministri

Pyetje naive të medias ndaj të dyshuarit për vrasje kryeministri

Arbër Zaimi Institucionet e sigurisë dhe inteligjencës të Shqipërisë dhe Kosovës kanë dyshuar dhe shqyrtuar një person, si potencialisht vrasës me pagesë i kryeministrit të Kosovës. Media e merr në telefon të dyshuarin dhe e pyet. Edhe populli më i sinqertë në botë po të ishim (gjë prej së cilës jemi boll larg), besoj se nuk do i bënim pyetje …

Read More »

“Kemi gati ligjin për sportistët, në shtator do të votohet në Parlament”/ Rama: Do të marrin gradën kolonel! Ja çfarë roli do të kenë në Ministrinë e Mbrojtjes

Kryeministri Edi Rama bëri të ditur se qeveria shqiptare ka gati ligjin për sportistët elitarë që nderojnë Shqipërinë, të cilëve do u akordohet grada “Kolonel”. Në ceremoninë e pritjes së boksierit Florian Marku, Rama deklaroi se këta sportistë do të paguhen nga Ministria e Mbrojtjes deri në daljen në pension. Kreu i qeverisë sqaroi se sportistët do të jenë në …

Read More »

Johnson vesh uniformën, iu bashkëngjitet trupave ukrainase në trajnime

Kryeministri i dorëhequr britanik, Boris Johnson, me uniformë ushtarake veshur ka shkuar në vendin ku mijëra trupa ukrainase po trajnohen nga ushtarët britanikë. Përkundër që Johnson është në fund të përfundimit të detyrës së tij si kryeministër pas dorëheqjes që dha, ai po vazhdon mbështetjen e tij ndaj Ukrainës. “Këtë javë vizitova trupat ukrainase që po trajnohen nga Forcat e …

Read More »

Kryeministri Rama reagon pas kritikave për përplasjen me gazetarin/ s’mund të legjitimohet liria e shkeljes së etikës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas kritikave, pasi të premten në konferencë për shtyp dëboi për tre muaj nga konferencat për shtyp një gazetar pas një pyetje që ky i fundit i drejtoi ministres së Jashtme Olta Xhaçka. Përmes një postimi në Twitter,  kryeministri Rama ka paralajmëruar gazetarët se nuk do lejojë që “të legjitimohet liria e shkeljes së normave …

Read More »

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar sot se është punuar për një projekt të rëndësishëm. Bëhet fjalë për një bazë detare të NATO-s në Shqipëri. Rama tha se idetë do i shpalosen Komandantit të Komandës Operacionale të NATO-s, Gjeneral, Tod Daniel Wolters. “Fakti që kam pasur mundësi të takohem me gjeneralin, të flas me të më ka bërë të ndihem shumë …

Read More »

Operacioni i sotëm i SPAK dhe Policisë së Shtetit , reagon kryeministri Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me operacionin e sotëm të SPAK-ut dhe Policisë së Shtetit “Operacioni i sotëm i SPAKUT dhe Policisë së Shtetit është shembulli më kuptimplotë i fuqizimit të organeve ligjzbatuese dhe vendosmërisë së madhe për ta goditur krimin e organizuar me të gjithë forcën e ligjit! Respekt për këtë shembull kaq domethënës. Mbështetje deri në fund!”, …

Read More »

Japonia njofton më shumë sanksione ruse: Agresioni i Rusisë nuk është problem vetëm për Evropën

Japonia do të ngrijë asetet e 140 shtetasve të tjerë rusë dhe po zgjeron ndalimin e saj të eksporteve ruse, ka thënë kryeministri i saj gjatë një udhëtimi në Londër. Masat u njoftuan nga Fumio Kishida pas një takimi në Downing Street me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson. Duke folur më pas me gazetarët, Kishida tha se dhuna …

Read More »

Kryeministri kroat përshëndet në shqip të aksidentuarit në Kroaci(VIDEO)

Deputetja shqiptare në parlamentin kroat, Ermina Lekaj- Prljaskaj në një intervistë për emisionin “Përballje”  me kryeredaktorin Muhamet Hajrullahu, ka folur rreth tragjedisë që ndodhi të dielën në Kroaci ku humbën jetën dhjetë persona dhe mbi 40 të tjerë u lënduan. Lekaj-Prljaskaj tha se kjo ishte një tragjedi e rëndë derisa u shprehu ngushëllime familjarëve të viktimave dhe u dëshiroi shërim …

Read More »