Tag Archives: Kryeministri i Kosoves

“Kurti s’do e formojë Asociacionin”, Vuçiç: Nuk më shkon në mendje ta nënshkruaj kapitullimin e Serbisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është i vendosur që të mos e formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. “Lajçak ishte në Prishtinë dhe sipas asaj që kam dëgjuar nga deklaratat, pothuajse nuk është bërë ndonjë përparim. Nuk kemi asgjë kundër liberalizimit të vizave, por momenti që ndodh tregon se ata nuk duan …

Read More »

Kurti para takimit në Bruksel për bisedimet me Serbinë: Në dialog do jemi konstruktiv dhe kreativ

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar anëtaret e Këshillit të Përgjithshëm të VV-së për aktivitetet e qeverisë së tij gjatë këtyre dy viteve. Duke mos dhënë detaje për takimin e madh që do të ndodh të hënën në Bruksel, ai ka thënë se Kosova në këtë proces do të jetë konstruktive dhe kreative. “Në raport me Serbinë kemi marrë …

Read More »

Kurti: Ndërkombëtarët ma kanë bërë të qartë, nëse i them jo planit do ndëshkohemi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar në Kuvendin e Kosovës, se në takimin e fundit të 20 janarit në Prishtinë me Miroslav Lajçakun e Bashkimit Evropian dhe emisarët e tjerë nga Amerika, Franca, Gjermania e Italia, i është bërë e qartë që nëse e refuzon propozimin franko-gjerman do të hyjë në “rrugë të konfrontimit” me partnerët ndërkombëtarë. Madje, shtoi …

Read More »

Albin Kurti: Heqja e barrikadave në veri mund të shkaktojë edhe viktima

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka paralajmëruar se heqja e barrikadave në veri të vendit mund të shkaktojë tensione, por edhe viktima. Për “The Guardian“, Kurti u shpreh se kishte rënë dakord që t’u jepte kohë trupave të udhëhequra nga NATO, të njohura si KFOR, për t’i bindur ata që ishin në barrikada të tërhiqeshin, por se ato nuk mund …

Read More »

Anulohet vendimi i Haradinajt për rritjen e pagave të kabinetit qeveritar

Qeveria e Kosovës gjatë kësaj jave ka miratuar ligjin për paga si dhe ka anuluar vendimin e ish kryeministrit Ramush Haradinaj, për rritjen e pagave për kabinetin qeveritar, duke e cilësuar atë si joligjor. Mirëpo, nga ky vendim për uljen e pagave te qeverise, u preken edhe institucionet e drejtësisë.Për këtë arsye, pati reagim te menjëhershëm nga gjyqtaret dhe prokuroret. …

Read More »

Vuçiç: Me Kurtin takohem të hënën, situata më e vështirë qe 10 vjet

Të hënën e 21 nëntorit në ora 8:00, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohen në Bruksel. Kështu ka njoftuar Vuçiç gjatë një interviste në TV Prva, derisa ka njoftuar se me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, do të flas për shumë tema. “Bisedimet do të fillojnë në ora 8 të mëngjesit, do …

Read More »

Albin Kurti: Jemi gati t’ia zgjasim dorën Serbisë, nëse ata e lirojnë grushtin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nga punimet e Forumit të Paqes në Paris (PPF) gjatë një intervistë ka folur për të arriturat e Kosovës gjatë qeverisjes së tij dhe më pas ka përmendur edhe normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas kryeministrit, marrëdhëniet mes dy vendeve as pas më shumë se një dekade nuk kanë pasur përmirësim. Ai thotë …

Read More »

Dështoi marrëveshja për targat, vjen reagimi nga Kurti – ka një mesazh për Vuçiqin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar pasi Kosova dhe Serbia nuk kanë arritur marrëveshje për çështjen e targave gjatë takimit të sotëm në Bruksel, mes delegacioneve të këtyre dy shteteve. Sipas Kurtit, Beogradi zyrtar e ka dëshmuar se nuk është i interesuar të arrijë marrëveshje. “Nuk e kam ndjekur për së afërmi procesin e fundit të bisedimeve për targat, por …

Read More »

Mesazhet e kancelarit gjerman Olaf Scholz me rastin e takimit me kryeministrin e Kosovës

Nga Enver Robelli ■ Gjermania dhe Kosova janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën dhe këtu Scholz nënvizoi faktin se në Gjermani jetojnë 400 mijë qytetare dhe qytetarë me origjinë kosovare. ■ Gjermania është investitori më i madh bilateral në Kosovë. ■ Scholz i shprehu “respekt të madh” Kosovës për qëndrimin e qartë ndaj agresionit rus kundër Ukrainës dhe bartjen e …

Read More »