Tag Archives: kryeministri Edi Rama

Rama takim me presidenten e Greqisë: Jam optimist, do t’i zgjidhim të gjitha çështjet e lëna pezull

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me prsidenten e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou enë ditën e dytë të vizitës në shtetin fqinj. ” Marrëdhënia e njerëzve të zakonshëm është e shkëlqyer, kjo na ka ndihmuar që ta shihnim njëri tjetrin me sytë e njerëzve të zakonshëm. Jam shumë optimist se pikërisht në këtë klimë do të zgjidhim më së miri të …

Read More »

“Reforma në drejtësi po jep rezultat”, Rama: Koha e të paprekshmëve dhe të strehuarëve nën ombrellën e pushtetit ka mbaruar

Në konferencën e përbashkët për mediat, me dy zyrtarët e lartë të BE, kryeministri Edi Rama u shpreh se reforma në drejtësi në vend po jep rezultat, por zbatimi i saj nuk është fushë me lule. Rama theksoi se drejtësia e re po godet njerëz të lidhur me pushtetin, gjë që sipas tij më parë nuk ka ndodhur kurrë. “Nga …

Read More »

Rama pret Borrell dhe Varhelyi: Ngjarje e rëndësishme, mbledhja e parë jashtë Brukselit e Këshillit të Stabilizim-Asociimit

Kryeministri Edi Rama ka pritur dy zyrtarët e lartë të Bashkimit Europian, Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi. Rama teksa ndan foto nga takimi thotë se kjo është një tjetër ngjarje e rëndësishme në marrëdhëniet e Shqipërisë me Bashkimin Europian, mbledhja e parë jashtë Brukselit e Këshillit të Stabilizim-Asociimit. “Tiranë – Një tjetër ngjarje e rëndësishme në marrëdhëniet e Shqipërisë me …

Read More »

Vjosa Park Kombëtar, Rama: Synojmë të zgjerojmë në 30% zonë të mbrojtur të territorit

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar shpalljen e Vjosës si Park Kombëtar si një moment historik. Nga Tepelena, ku sot u mbajt aktiviteti për lumin Vjosa të shpallur Park Kombëtar, Rama tha se ky nuk ishte një vendim i lehtë për t’u ndërmarrë. “Ky është një moment historik në përpjekjen për mbrojtjen e natyrës dhe për transformimin e mendësisë lidhur …

Read More »

Rama: U themi më të mirëve rrini këtu se do shpërbleheni! Në 2025 paga minimale do të jetë 45 mijë lekë

Kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje të rinjëve në çdo fushë, por edhe profesionistëve të japin më të mirën në vendin e tyre pasi do të shpërblehen. Gjatë fjalës së tij në analizën e punës së Bashkisë Tiranë, Rama deklaroi se në vitin 2025 paga minimale do të kapë vlerën e 45 mijë lekëve të reja. “Në kushtet ku …

Read More »

Bici në krye të Kadastrës, porosia e Ramës: Prisni bishtat e korrupsionit nëpër zyra

Krah Artan Lames, Kryeministri Edi Rama prezantoi sot në një ceremoni zyrtare Dallëndyshe Bicin në krye të Kadastrës. Në fjalën e tij Rama tha se puna e bërë deri më tani është e madhe, por jo e mjaftueshme. Prioritet i prioritteve tha Rama ndër të tjera do të jetë prerja e bishtave të korrupsionit që lëvizin nëpër zyra. Pjesë nga …

Read More »

42 vite miqësi, Kryeministri Rama nis nesër vizitën zyrtare në Japoni

Në datat 21 deri në 25 Shkurt, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Tokyo, Japoni, në kuadër të 42 vjetorit të vendosjes zyrtare të Marrëdhënieve Diplomatike Shqipëri-Japoni. “Gjatë vizitës së tij zyrtare në Tokyo, Kryeministri Rama do të zhvillojë një sërë takimesh, në kuadër të forcimit dhe thellimit të bashkëpunimeve mes dy shteteve, duke …

Read More »

70% gra në qeverinë shqiptare? Rama: Eksperienca më mësoi se nëse puna duhet bërë jepja një gruaje

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në Samitin Botëror të Qeverisjes në Emiratet e Bashkuara Arabe ku ndodhet për vizitë dyditore. Në një prononcim për gazetarët, Rama ka folur për rastin e shumëvlerësuar të Shqipërisë të pjesëmarrjes së grave në qeverisje. Rama tha se në Shqipëria ka sot më shumë se 70% të përbërjes së qeverisë gra dhe kjo ka ardhur …

Read More »

Rama nga Kamza: Ndryshimet që shihni sot tregojnë që nuk jemi të gjithë njësoj, vota bën diferencën

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit me të rinjtë në Kamës, ka theksuar se qytetarët me votën e tyre mund të ndryshojnë realitetin. Rama theksoi se sot faktet flasin qartë se kush ka punuar dhe kush jo. Sipas tij ndryshimet që kanë ndodhur në Kamëz por edhe në të gjithë Shqipërinë tregon qartë se jo të gjithë janë njëso. Për Ramën …

Read More »