Tag Archives: Kosove

Lajm i mirë në Kosovë, ulet numri i pacentëve të infektuar në spital

Gjashtëdhjetë e katër pacientë me koronavirus, të shtrirë në spitalet e Kosovës, janë në gjendje të rëndë, bëri të ditur të premten Shërblimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK). Shifra paraqet rënie të lehtë krahasuar me një ditë më parë, kur në trajtim intensiv ishin 78 pacientë. Në njoftimin e SHSKUK-së po ashtu bëhet e ditur se në trajtim …

Read More »

Afganët në Kosovë, zbulohet vendi ku do të strehohen

Rreth 100 refugjatë afganë pritet të arrijnë sonte në Aeroportin Ndërkombëtarë të Prishtinës “Adem Jashari”. Sipas informacioneve ata do të vendosen në kampin ushtarak Bondsteel. Mësohet se në këtë kamp është përgatitur hapësirë për rreth 2 mijë e 500 refugjatë. Ndryshe, Shqipëria ka pritur deri më tani tre aeroplanë me refugjatë afganë. Rreth orës 01:15 ka mbërritur në Rinas edhe …

Read More »

Ndërpritet seanca për vrasjen e 18-vjeçares në Kosovë, autori nxirret nga Gjykata, ja çfarë i ndodhi

Seanca gjyqësore për vrasjen e 18-vjeçaren Marigona Osmani në Kosovë është ndërprerë. Autorit të vrasjes, Dardan Krivaqës iu përkeqësua gjendja shëndetësore dhe është nxjerrë nga Gjykata. Ai po merr ndihmën e parë, por mësohet se nuk është dërguar ende në emergjencë. Krivaqa bashkë me Arbër Sejdiun disa ditë më parë lanë të vdekur në derën e spitalit 18-vjeçaren. Krivaqa dhe …

Read More »

Covid-19/ Gjermania shpall Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut si zona me rrezik të lartë

Duke filluar nga e diela, 22 gusht 2021,Kosova dhe Maqedonia e Veriut konsiderohen si zona me rrezik veçanërisht të lartë për përhapjen e koronavirusit. Këtë e bëri të ditur instituti gjerman Robert Koch (RKI), të premten padite në faqen e internetit. Veç këtyre dy vendeve, listës së zonave me rrezik veçanërisht të lartë, iu shtuan edhe Brazili, Dominika, Greqia – …

Read More »

Kosova në ditën më të zezë të pandemisë! Shumë raste dhe viktima(Shifrat e plota)

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit rreth situatës me COVID-19 në Kosovë, të cilat pasqyrojnë një situatë tepër të rënduar. Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 2 250 persona, ndërsa numbën jetën 4 pacientë. Mësohet se deri më tani janë bërë  janë dhënë 666.476 …

Read More »

Delta bën namin në Kosovë! Mbi 2 mijë raste dhe shumë të vdekur(SHIFRAT)

Kosova ka regjistruar shifra të larta të rasteve të reja me koronavirus. Mësohet se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 11  373 teste prej të cilave kanë rezultuar pozitivë 2  236 persona. Ministria e Shëndetësisë gjithashtu bën me dije se 8 persona kanë humbur jetën. Ndërsa ditën e sotme janë shëruar 138 pacientë, duke e çuar numrin e përgjithshëm …

Read More »

Përkeqësohet situata në Kosovë, regjistrohen mbi 1 mijë raste, ja sa viktima u shënuan nga Covid

Kosova ka regjistruar një rritje të konsiderueshme të rasteve me COVID_19. 1 mijë e 765 të infektuar janë shënuar në 24 orët e fundit. Po ashtu 5 pacientë kanë humbur jetën në po kaq orë. Kosova vijon me vaksinimin të popullatës teksa 601 mijë e 701 qytetarë kanë marrë të paktën 1 dozë, por kjo nuk po ndikon aspak tek …

Read More »

Themelohet institucioni i Opere?s se? Kosove?s

Pas shume? pe?rpjekjeve dhe zhvillimeve te? hovshme ne? komunitetin artistik ne? Kosove? dhe nje? kontributi te? madh nga kompozitore?t, instrumentiste?t, solo-ke?nge?tare?t, dirigjente?t dhe shume? e shume? personalitete, themelohet institucioni i Opere?s se? Kosove?s. Në Kuvendin e Kosovës sot, me 75 vota pro, deputetët miratuan propozim-vendimin e Qeverisë për themelimin e institucionit te Operës së Kosovës si institucion i shërbimit publik. …

Read More »

Munguan në Mini-Shengeni/ Reagon ashpër qeveria e Kosovës: Nismë pa vizion…

Qeveria e Kosovës ka reaguar në lidhje me Forumin Ekonomik të Shkupit, teksa shprehet se iniciativa e ‘mini-Shengenit’ është nismë pa vizion për rajonin. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, nuk ka marrë pjesë në Forumit Ekonomik për Bashkëpunim Rajonal që po mbahet në Maqedoninë e Veriut, që deri tani njihej si “mini-Shengeni” Ballkanik. Nga ky forum, kryeministri i Maqedonisë së …

Read More »