Tag Archives: Kosove

“Unë dhe Millosheviçi”, aktori William Baldwin në Kosovë për xhirimet e filmit

“Unë dhe Millosheviçi” është projekti me i ri kinematografik kosovar që ka mbledhur një kastë aktorësh të njohur hollivudian, evropianë dhe kosovarë. Mes tyre janë edhe William Baldwin nga SHBA, Zherar Depardje nga Franca, sir Tony Robinson nga Britania e Madhe, Maria Graziacucinotta nga Italia. Me regji dhe skenar të Arben Kastratit, ky film trajton krijimin e një heroi aksidental.  …

Read More »

Përse institucionet në Kosovë s’po flasin për futjen ilegale të Radoijçiç-it në Veri?

Është i dyshuar për përfshirjen në vrasjen e politikanit serb Oliver Ivanoviç dhe i përfshirë për aktivitet kriminal në disa raste të tjera, por Milan Radoijçiç, futet në Kosovë, dërgon mesazhe kërcënuese dhe askush nga institucionet e sigurisë së Kosovës nuk reagon. Madje, duke e përjetuar si moment krenarie, Radoijçiç ka lëshuar edhe një mesazh me video, ku tregon për …

Read More »

Degradon situata në Kuvendin e Kosovës, deputeti këput mikrofonin: “Poshtë Qeveria Kurti, jashtë Albini”

Ka nisur dhe po vijon me debate dhe tensione seanca e sotme e Kuvendit të Kosovës ku kryetari i grupit parlamentar të PDK-së Abelard Tahiri ka hequr nga vendi mikrofonin. E gjithë ngjarja ndodhi gjatë momentit që në foltore ishte deputetja e VV-së, Arbëreshë Kryeziu dhe do të merrte fjalën sipas rradhës. Deputetët e PDK-së dhe ata të AAK-së, janë …

Read More »

Dënohet me burg deputetja shqiptare

Gjykata Themelore e Prizrenit ka dënuar me tre vite burg dhe 2 mijë euro gjobë deputeten e LVV-së Jetmire Vrenezi për shpërdorim detyre. Sipas raportimit të mediave, mbi deputeten e Kuvendit të Kosovës rëndon akuza e shpërdorimit të detyrës, gjatë kohës që punonte si inspektore në komunën e Prizrenit. Më tej raportohet se mandati të saj mund të anulohet automatikisht, …

Read More »

Prania e gjarpërit më helmues të Evropës në Parkun e Gërmisë, vjen njoftimi nga Agjencia e Mbrojtjes

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës ka dal me një njoftim pas ankesave që ka pranuar nga disa vizitorë dhe mediat për praninë e llojit të gjarprit Vipera Ammodytes, i cili është gjarpëri më helmues në Evropë, në Parkun e Gërmisë. Sipas AMMK’së, prania e gjarpërinjve në Parkun e Gërmisë nuk është shqetësim por pjesë e rëndësishme e biodiversitetit …

Read More »

‘Këta politikanë e kanë vendin në burg’/ Eksperti i sigurisë alarmon politikanët e ‘zhytur’ në krim!

Pasuria e cila s’mund të arsyetohet, do të konfiskohet nga shteti/ Ky ishte synimi i Qeverisë Kurti në zgjedhjet e kaluara ku më pas u shpërblye edhe me votë nga qytetarët. Konfiskimi i pasurisë  do të bëhet nëse themelohet Byroja Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme. Për krijimin e kësaj byroje, nevojitet miratimi i ligji, i cili, …

Read More »

Në Drenoc shënohet 24 vjetori i daljes në skenë të UÇK-së

Në Drenoc të Rahovecit është duke u shënuar 24 vjetori i daljes në skenë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative të Pashtrikut. Në këtë 26 prill 2022, bëhen 24 vjet, ku edhe u formua shtabi i tretë publik në nivel te Kosovës, pas atij në Drenicë e Dukagjin. Në këtë ceremoni po marrin pjesë ish pjesëtarë të UÇK-së, …

Read More »

Kosovë/ Gruaja shqiptare kërkon rrogën, pronarët e dhunojn dhe i prishin telefonin

Një grua nga Gjakova është sulmuar fizikisht nga pronarët e lokalit ku kishte punuar, e cila kishte shkuar për tu likujduar për pagën. Një shqiptare nga Gjakova, Kosovë është dhunuar nga ish-pronarët e saj. Sipas njoftimit të policisë, të publikuar edhe nga mediat vendase, gruaja ka shkuar në lokalin ku ka punuar për të kërkuar pagën pasi nuk ishte likujduar. …

Read More »

Mbledhja e përbashkët qeveritare Shqipëri-Kosovë, ja marrëveshjet që pritet të miratohen sot

Zbardhen disa prej marrëveshjeve që pritet të miratohen sot mes qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës. Mbledhja do të mbahet rreth orës 10:00 në qytetin e Elbasanit, ku një prej marrëveshjeve është ajo për sigurimet shoqërore. Gjithashtu pritet që të formoset dhe marrëveshja për lejet e qëndrimit në afat 5-vjeçar, përmes një aplikimi të thjeshtë dhe ajo për lehtësimin …

Read More »

Asnjë humbje jete nga COVID-19 në Kosovë dhe 4 raste të reja në 24 orët e fundit

KOSOVË Për të dytën ditë radhazi asnjë humbje jete nga COVID-19 nuk është regjistruar në Kosovë, ndërsa nga 1.058 testime rezultuan pozitivë 4 persona. Situata epidemiologjike në vend është mjaft optimale, pasi çdo ditë numri i infektimeve dhe viktimave bie. Një rritje drastike të rasteve kishte me shfaqjen e variantit delta në të gjithë rajonin, ku fillimisht Kosova ishte një …

Read More »