Tag Archives: hetimet

“Qëllojini”, Balla hap audion e 21 janarit: U dha urdhri nga Berisha, Prokuroria të hetojë

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla, ka hapur në Kuvend audion e 21 janarit, ndërsa thotë se kreu i PD-së Sali Berisha ka dhënë urdhër për të qëlluar mbi trupa. Ndër të tjera ai ka bërë thirrje prokurorisë që të hetojë këtë çështje. “Kemi një audio të re, i bëj thirrje prokurorisë që më në fund këtë çështje …

Read More »

A ka nisur SPAK hetimet për skandalin “McGonigal”? Avokati shqiptar flet për atë që po ndodh në SHBA

Avokati Spartak Ngjela ka shpjeguar veprimin e SPAK, në lidhje me çështjen e ish zyrtarit të arrestuar të FBI-së, McGonigal dhe lidhjeve të tij me qeverinë shqiptare dhe kryeministrin Edi Rama. Sipas Ngjelës, SPAK nuk ka nisur hetimet pas kërkesës së deputetit të PD Gazment Bardhi. Avokati shpjegoi se kërkesa e kreut të SPAK Altin Dumani për të marrë dokumentet …

Read More »

Hetimet për 21 janarin, gazetari Artan Hoxha dëshmon në polici: Dy të vrarë janë ende pa autor! Ja personat që sot duhet të japin përgjigje

Gazetari Artan Hoxha ka dëshmuar në Policinë e Tiranës në lidhje me një audio-përgjim për ngjarjen e 21 janarit. Në përfundim, gazetari Hoxha tha për kolegët e tij se edhe pse kanë kaluar 12 vite nga ajo ngjarje, mbeten ende pa autor dy vrasjet e Hekuran Dedës dhe Aleks Nikës. Për këtë ngjarje tha Hoxha, të vetmit që duhet të …

Read More »

​Grafitet e grupit “Wagner” në Mitrovicën e Veriut, policia nis hetimet: Nxitje e urrejtjes dhe përçarjes ndëretnike

Grafite me mbishkrimin “Wagner” janë shfaqur në Mitrovicë të Veriut dhe në Zveçan. Policia e Kosovës ka thënë se njësiti policor i hetimeve po merret me rastet, derisa i ka cilësuar si “Nxitje e urrejtjes dhe përçarjes ndëretnike”. Bëhet e ditur se në Mitrovicë të veriut grafitet janë vendosur në mure të objekteve nga persona të panjohur deri më tash. …

Read More »

Ishte “sytë dhe veshët” e Ervis Martinajt, zgjatet hetimi për efektivin e policisë Jeton Lami

Është zgjatur hetimi për efektivin e policisë Jeton Lami, i cili u arrestua për akuzën e shpërdorimit të detyrës, pasi shoqëronte Martinajn pak ditë përpara se ky i fundit të zhdukej. Dëshmia e tij konsiderohej kyçe në zbardhjen e rastit, madje dyshohet se ai mund të ketë folur para hetuesve, gjë që solli edhe aksionin e sotëm në bazën e …

Read More »

Hetimet për Juventusin, në skenë del edhe emri i Marash Kumbullës

Hetimet për skandalin që ka përfshirë Juventusin vazhdojnë dhe dita ditës po dalin fakte të tjera që hedhin më shumë dritë drejt së vërtetës. Në përgjimet që i janë bërë drejtuesve të “Zonjës së Vjetër” ka dalë në skenë edhe emri i mbrojtësit të Kombëtares shqiptare dhe të Romës, Marash Kumbulla. Ky i fundit përmendet në bisedat e zhvilluara nga …

Read More »

Hetimet për zhdukjen e Ervis Martinaj, Rrumbullaku: Jemi në rrugë të mbarë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku thotë se hetimet  për zhdukjen e bosit të lojërave të fatit Ervis Martinajn janë në rrugë të mbarë. ‘Sot jemi për një çështje tjetër me madhore. Por do tju përgjigjem shkurt. Absolutisht policia e shtetit është në rrugë të mbarë për hetimin e rastit për të cilin ju i referoheni. Ne …

Read More »

Hetimet: Rrjedhjet në tubacionet e gazit “Nord Stream” u shkaktuan nga shpërthime të fuqishme

Një hetim mbi dëmtimet në dy tubacionet e gazit në Nord Stream në Detin Baltik tregon se rrjedhjet janë shkaktuar nga “shpërthime të fuqishme.” Lajmin e bëri të ditur policia e Kopenhagës të martën. Të dhënat e fundit vinë një ditë pasi hetuesit gjermanë zbuluan se dëmi ishte shkaktuar nga akte sabotimi, një përfundim i ngjashëm me atë të bërë …

Read More »

Sali Berisha nis hetimet ndaj… Lulzim Bashës

Kryesia e Partisë Demokratike ka miratuar ngritjen e një grupi auditi për financimet ruse në PD. Burime nga kryesia e PD-së bëjnë me dije se do të merret nën hetim ish-kreu o PD-së, Lulzim Basha për veprimet e tij në raport me donacionet në zgjedhjet e vitit 2017. Grupin e auditit ndaj Lulzim Bashës do ta  drejtojë Ledina Mandia. Rusia …

Read More »