Tag Archives: hetim

Achraf Hakimi nën hetim: Mbrojtësi i PSG akuzohet nga prokuroria franceze se ka përdhunuar një vajzë

Lojtari i PSG Ashraf Hakimi është në telashe. Prokurorët francezë kanë nisur një hetim, pasi futbollisti dyshohet si autor i një përdhunimi. Një grua 24-vjeçare ka akuzuar mbrojtësin e krahut se ka abuzuar me atë seksualisht në shtëpinë e tij në periferi të Parisit më 25 Shkurt. Sipas gazetës franceze “Le Parisien”, vajza 23-vjeçare raportoi incidentin në polici më 26 …

Read More »

Sekuestrohen mijëra paund dhe franga në Rinas, vihen në hetim dy persona

Dy raste të mos deklarimit të parave janë goditur nga policia në Aeroportin e Rinasit. Një 33-vjeçar me iniciale V. K., banues në Elbasan gjatë kontrollit fizik, iu gjet një brez i improvizuar, në të cilën kishte fshehur 21 790 paund, me qëllim që të mos i deklaronte. Po ashtu, është kaluar në vijën e dytë, për kontroll më të …

Read More »

Balla: Berisha të mos shpërdorojë PD! SPAK duhet të hetojë lobimin e financuar nga Rusia

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i bëri thirrje SPAK që të nisë hetimet për Sali Berishën dhe PD për çështjen e lobimit me para nga Rusia. Edhe sot në deklaratën e përjavshme nga Kryesia e Kuvendit, Balla tha se Berisha nuk duhet të shpërdorojë PD. “Berisha të heqë dorë nga shpërdorimi i asaj që ka ngelur …

Read More »

Katet shtesë të kullave dhe pallate pa leje, vihen nën hetim shefi i komisariatit dhe 3 oficerë të policisë

Shefi i komisariatit numër 1 në Tiranë dhe tre oficerë të tjerë janë vënë nën hetim nga Agjensia e Mbikqyrjes Policore në lidhje me ndërtimet pa leje që mbulon ky komisariat. Burime zyrtare konfirmuan për ABC se nën hetim administrativ për shkelje të rëndë dhe për mosmarrjen e masave për ndërprerjen e paligjshmërisë janë vënë Bujar Mehmeti, shef i komisariatit; …

Read More »

“80% nuk e dinë”/ Kreu i SPAK: Nën hetim për korrupsion zyrtarë të lartë

Kreu i SPAK Arben Kraja tha se e 80% e rasteve që prokurorët e Prokurorisë së Posaçme kanë në dorë nuk janë në dijeni se po hetohen. Duke folur në Komisionin për Integrimin Europian Kraja deklaroi se gjatë vitit 2021 dhe në fillim të vitit 2022 vijojnë hetime për persona me funksione të larta shtetërore, megjithatë nuk pranoi të japë …

Read More »

“SPAK të hetojë Berishën dhe Metën”, Yuri Kim reagon pas deklaratave të Ramës: Prokurorët s’mund të veprojnë se i ka porositur, urdhëruar apo kërcënuar dikush

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama drejtuar prokurorëve të SPAK-ut për të hetuar Sali Berishën dhe Ilir Metën. Gjatë një konference të KLGJ-së, ambasadorja Kim tha se drejtësia nuk mund të funksionojë me urdhra apo porosi. “Sipas normave dhe praktikave të miqve tuaj SHBA, dhe miqve të ardhshëm BE, reforma në …

Read More »