Tag Archives: Hashim Thaci

“Çmallje e nevojshme”, Rama flet pas takimit me Thaçin: Ishte në top formë, i bindur se do dalë i pastër para drejtësisë

Kryeministri Edi Rama ka folur pas takimit që zhvilloi në Hagë me Hashim Thaçin. Rama u shpreh se Thaçi ishte në një gjendje të mirë dhe më i vendosur se kurrë më parë se kjo ishte rruga për të provuar pastërtinë e UÇK-së. “Ishte një çmallje e nevojshme. Presidentin Thaçi e gjeta në top formë. I bindur se kjo ishte një …

Read More »

Rama: Do kishim zgjedhur Hashim Thaçin president, por ai është në burg. Berisha i përket botës së përtejme, s’kemi punë me të

Kreu i qeverisë Edi Rama përjashtoi njëherë e mirë mundësinë e diskutimeve me Komisionin e Rithemelimit dhe Sali Berishën për procesin e zgjedhjes së kreut të shtetit. “Nuk ka akoma një proces. E kam thënë dhe e përsëris që është shumë e qartë vija e kuqe për ne. Ne nuk bëjmë asnjë negociatë dhe nuk kemi asnjë komunikim për të …

Read More »

E ëma feston ditëlindjen, Hashim Thaçi gjen mënyrën më të mirë për ta uruar nga Haga

Nëna e ish-presidentit të Kosovës Hashim Thaçit, Hyra Thaçi, sot feston ditëlindjen dhe mbush 84 vjeç. Në ditën e saj të lindjes nuk ka mundur dot të jetë i pranishëm djali i saj, Thaçi, i cili ndodhet në paraburgim në Gjykatën Speciale të Hagës, por megjithatë ai nuk ka harruar të urojë nënën e tij, duke e telefonuar. Ndërsa djali …

Read More »

Hashim Thaçit i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri, ish-Presidenti i Kosovës mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka refuzuar kërkesën e ish-Presidentit të Koosvës Hashim Thaçi për t’u mbrojtur në liri, edhe pse dy shtete kishin ofruar garanci për lirimin e tij nga burgu. Gjyqtari i çështjes ka marrë vendimin që e lë sërish në paraburgim Thaçin edhe pas 9 muajve gjykim, ndërkohë që dyshohet se 2 shtetet që ofruan garancinë të jenë …

Read More »