Tag Archives: Greqinë

“Efharisto poli file”: Gazeta turke falenderon Greqinë për ndihmën pas tërmetit

Gazeta turke “Hurriyet” ka falenderuar Greqinë për ndihmën që i ka dhënë  pas tërmeteve vdekjeprurëse të 6 shkurtit.  Në kopertinën e gazetës shkruhet “Efharisto poli file”. Siç raporton korrespondenti i Kathimerini dhe SKAI, Manolis Kostidis, populli turk ndjen mirënjohje të madhe ndaj grekëve për ndihmën që kanë ofruar. Sipas informacioneve të fundit, më shumë se 37,000 njerëz kanë vdekur dhe …

Read More »

“Kosova kufizohet me Greqinë, At Zef Pllumi vdiq 27 vjeç, Skënderbeu lindi në 1956” – Perlat nga një vajzë “VIP”

Të enjten banorët e shtëpisë së Big Brother VIP Albania janë vënë para disa pyetjeve të ndryshme në kuadër të një loje që përfshin provën javore. U pa qartazi se banorët e shtëpisë më të famshme në Shqipëri kanë ngecje të theksuara në njohuritë gjeografike dhe historike. Loja u fitua nga Dea Mishel Hoxha, e cila më herët ka treguar …

Read More »

Erdogan paralajmëron Greqinë: Mitsotakis, nëse bën gjënë e gabuar, do të vijnë turqit e çmendur!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka bërë një deklaratë të re lidhur me Greqinë. Në veçanti, presidenti turk, duke folur në hapjen e një institucioni arsimor, i bëri një referencë të veçantë kryeministrit grek duke i thënë: “Shiko Mitsotakis, ti po flet aty-këtu. Mbani parasysh se turqit e çmendur do të vijnë nëse përpiqeni të bëni një gabim.” Në të …

Read More »

Ministri turk kërcënon Greqinë: Athina e di mirë se çfarë do të thotë të mos pajtohesh me Ankaranë

Mediat greke raportojnë sot për një “sulm” të ri ndaj Greqisë, kryeministrit Kyriakos Mitsotakis dhe ministrit të Jashtëm, Nikos Dendias nga ana e homologut të tij turk Mevlut Çavusoglu, pak orë pas incidentit me skafin turk në Samos. “Mitsotakis premtoi të fokusohej në agjendën pozitive, por ai nuk e mbajti këtë premtim,” tha fillimisht Cavusoglu, duke folur në një aktivitet …

Read More »