Tag Archives: Gerdeci

Bamir Topi: Rama e Berisha janë bashkë që prej shpërthimit të Gërdecit

Ish-presidenti Bamir Topi ka kritikuar Sali Berishën dhe kryeministrin Edi Rama për të cilët pretendon se “janë bashkë”. Topi u shpreh se Berisha dhe Rama që prej shpërthimit të Gërdecit i kanë marrë vendimet së bashku. “Rama se ka lënë në mënyrë spontane këtë histori. Po e faktorizon duke e goditur. E bën haptazi. Ata qysh nga viti 2008 janë …

Read More »

‘Gërdeci’/ Zbulohet kush e shqyrton çështjen ndaj Fatmir Mediut në Gjykatën e Lartë

Anëtarja e Gjykatës së Lartë, Albana Boksi, është zgjedhur si personi që do të shqyrtojë çështjen ndaj ish-ministrit Fatmir Mediu. Kujtojmë se rihapja e çështjes ndaj Mediut u vu në lëvizje pas 12 vitesh me inciativën e familjes së një prej viktimave të shpërthimit në mars 2008 në ambientet e ish “Brigadës së Tankeve” , me 26 humbje jete e …

Read More »

Apeli i GJKKO rihapi dosjen “Gërdeci”, avokati i Fatmir Mediut: Akt jo kushtetues!

Përfaqësuesi ligjor i Fatmir Mediut, Ardian Visha e ka cilësuar një antikushtetues vendimin e Apelit të GJKKO për të rihapur dosjen “Gërdeci”. Për Vishën është hera e parë që një gjyqtare e një gjykate të nivelit më të ulët prish vendimin e Gjykatës së Lartë. Ai theksons e një reagim me transparencë do të ketë pasi pala mbrojtëse të njihet …

Read More »

Fatmir Mediu nuk do rihetohet për Gërdecin, Erion Braçe i revoltuar “shpërthen”

Zv.kryeministri Erion Braçe ka reaguar i revoltuar pas vendimit të Gjykatës së Posaçme për të mbyllur hetimet për ish-ministrin Fatmir Mediu për çështjen e ‘Gërdecit’. Braçe përmes një postimi në rrjetet sociale nxjerr ligjin i cili thotë se “Vrasja me dashje” dënohet deri me 20 vite burg. “Pranimi hapur sot nga Gjykata i korrupsionit ne Gerdec dhe ligjerimi i parashkrimit …

Read More »