Tag Archives: franca

Franca digjet prej gjashtë netësh, protestuesit francezë nuk dorëzohen

Për gjashtë netë me radhë mijëra francezë, në Paris dhe qytete të tjera, dolën në rrugë për të protestuar dhunshëm kundër miratimit të reformës së pensioneve, shndërruar tashmë në ligj. Sipas raportimeve protestuesit i vunë zjarrin gjithçkaje gjetën në rrugët e kryeqytetit Paris, nga biçikleta e motorë deri tek kazanët e plehrave. Nga sheshi i Republikës e deri tek Pallati …

Read More »

E bujshme nga Franca: Neymar drejt Premier League për shifrën “modeste”, PSG e bën dalje…

Sirena angleze për Neymar. Todd Boehly, pronari i Chelsea, pasi ka paguar tashmë 500 milionë stërlina përforcime për skuadrën, dëshiron të sjellë edhe kampionin brazilian në Londër. Sipas “Le Parisien”, manjati amerikan është takuar me shefin e PSG-së, Nasser Al-Khelaifi në Paris, të martën, për të folur mbi një transferim të mundshëm të sulmuesit verën e ardhshme. Boehly është një …

Read More »

Një tjetër lojtar largohet nga Franca, shiriti kalon në krahun e Mbappe

Problemet fizike dhe psikologjike e shtyjnë të tërhiqet nga Kombëtarja e Francës që në moshën 29-vjeçare edhe pse në grumbullimin e arshdhëm do të merrte shiritin e kapitenit. Pas tërheqjes përfundimtare të Karim Benzema dhe Hugo Lloris, vjen momenti i një tjetër lojtari. Bëhet fjalë për Rafael Varane, i cili ka bërë të ditur se kërkon t’i kushtojë më shumë …

Read More »

Shkëlqejnë Mbappe dhe Zhirud, Franca kalon në çerekfinale, Levandoski dhe Polonia kthehen në shtëpi

Një Francë madhështore kundër Polonisë! Një gol nga Oliver Zhiru në pjesën e parë dhe dy të tjerë nga Kilian Mbape në të dytën (74’ dhe 90’+1’) iu dhuruan “gjelave” një fitore bindëse 3-1 ndaj Levandovskit me shokë. Një mbrëmje rekordesh për Zhiru, me golin e tij të 52-të me Kombëtaren, duke qene ai realizuesi më i mirë në historinë …

Read More »

Kontrolli i La Manshit, Franca dhe Britania menjëherë në aksion për emigrantët e paligjshëm

Vetëm një ditë pas arritjes së marrëveshjes mes autoriteteve britanike dhe atyre franceze për të luftuar emigracionin e paligjshëm, përmes ngushticës së La Manshit, hyrja e saj në fuqi tashmë është një realitet. Mediat britanike i kanë kushtuar një artikull, bashkëpunimit mes forcave detare të dy vendeve, që tashmë kanë ndaluar disa varka me emigrantë të paligjshëm që kishin si …

Read More »

Franca kushtëzon liberalizimin e vizave për Kosovën

Në mbledhjen e mbyllur, të mbajtur të enjten në Këshillin e Bashkimit Evropian, Radio Evropa e Lirë merr vesh se është propozuar që procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën të lidhet me funksionalizimin e sistemit për siguri në Evropë, ETIAS. Ky propozim besohet se është bërë nga zyrtarët francezë, dhe është mbështetur prej të paktën katër shteteve tjera: Suedisë, …

Read More »

Franca provokon Italinë, nisin përplasjet brenda BE-së për Melonin

Giorgia Meloni po e bën të qartë që marrëdhëniet e saj me francezët nuk do të jenë më të mirat. Me ardhjen e saj në pushtet në Itali, Bashkimi Evropian duket se po përjeton disa lëkundje të forta përkundrejt stabilitetit të tij të mëparshëm. Franca nuk ka pritur gjatë, duke e nisur menjëherë luftën e fjalëve me Italinë. Vetëm disa …

Read More »

Frika nga mungesa e energjisë elektrike këtë dimër/ Franca riaktivizon të gjithë reaktorët bërthamorë

Ndërmarrja shtetërore franceze EDF do të riaktivizojë të gjithë reaktorët e saj bërthamorë, më shumë se gjysma e të cilëve tani janë mbyllur për çështje të mirëmbajtjes ose teknike, tha të premten Ministrja e Energjisë në Francës. Pannier-Runacher foli pasi Presidenti Emmanuel Macron mbajti një takim të posaçëm të kabinetit për të trajtuar situatën e furnizimit me energji të vendit, …

Read More »

Riatdhesohen 72 shtetas shqiptarë, qëndronin ilegalisht në Angli e Francë

Vijon riatdhesimi i shtetasve shqiptarë, të cilët janë kapur duke qëndruar në mënyrë të parregullt në Angli dhe Francë, apo që e kanë përfunduar kryerjen e dënimit, për vepra të ndryshme penale, në këto shtete. Gjatë dy ditëve të fundit, në Rinas, në kuadër të operacionit për riatdhesimin e shtetasve shqiptarë që gjendën në situatë të parregullt në territorin britanik …

Read More »

Rusia dëbon 85 diplomatë nga Franca, Spanja dhe Italia

Rusia bëri të ditur të mërkurën vendimin për të dëbuar 85 diplomatë nga tre vende evropiane, Franca, Spanja dhe Italia, si kundërpërgjigje ndaj vendimeve të ngjashme të marra nga këto shtete, duke nënvizuar përkeqësimin e mëtejshëm të marrëdhënieve me shtetet anëtare të BE-së, që nga nisja e luftës në Ukrainë. Ministria e jashtme ruse bëri të ditur se kishte urdhëruar …

Read More »