Tag Archives: franca

Frika nga mungesa e energjisë elektrike këtë dimër/ Franca riaktivizon të gjithë reaktorët bërthamorë

Ndërmarrja shtetërore franceze EDF do të riaktivizojë të gjithë reaktorët e saj bërthamorë, më shumë se gjysma e të cilëve tani janë mbyllur për çështje të mirëmbajtjes ose teknike, tha të premten Ministrja e Energjisë në Francës. Pannier-Runacher foli pasi Presidenti Emmanuel Macron mbajti një takim të posaçëm të kabinetit për të trajtuar situatën e furnizimit me energji të vendit, …

Read More »

Riatdhesohen 72 shtetas shqiptarë, qëndronin ilegalisht në Angli e Francë

Vijon riatdhesimi i shtetasve shqiptarë, të cilët janë kapur duke qëndruar në mënyrë të parregullt në Angli dhe Francë, apo që e kanë përfunduar kryerjen e dënimit, për vepra të ndryshme penale, në këto shtete. Gjatë dy ditëve të fundit, në Rinas, në kuadër të operacionit për riatdhesimin e shtetasve shqiptarë që gjendën në situatë të parregullt në territorin britanik …

Read More »

Rusia dëbon 85 diplomatë nga Franca, Spanja dhe Italia

Rusia bëri të ditur të mërkurën vendimin për të dëbuar 85 diplomatë nga tre vende evropiane, Franca, Spanja dhe Italia, si kundërpërgjigje ndaj vendimeve të ngjashme të marra nga këto shtete, duke nënvizuar përkeqësimin e mëtejshëm të marrëdhënieve me shtetet anëtare të BE-së, që nga nisja e luftës në Ukrainë. Ministria e jashtme ruse bëri të ditur se kishte urdhëruar …

Read More »

Elisabeth Borne, kryeministre e re e Francës

Presidenti francez Emanuel Macron zgjodhi sot ministren e Punës Elizabeth Borne si kryeministre të re të vendit, njoftoi Pallati Elysee. Borne (61) u bë kështu gruaja e parë në këtë pozitë që nga viti 1992. Macron dhe Elizabeth Borne pritet të emërojnë të gjithë anëtarët e tjerë të qeverisë së re në ditët në vijim. Njohuritë e saj për punën …

Read More »

Franca kundërshton anëtarësimin e Kosovës në KE: S’i mbështesim lëvizjet e njëanshme

Për ambasadorin e Francës në Serbi, Pierre Cochard, anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është një vendim i njëanshëm, të cilën shteti i Francës nuk e mbështet. Sipas tij prioritet në këtë rast duhet të jetë dialogu Kosovë-Serbi i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, dhe se bisedimeve duhet të jepet një dinamik të re. “Kandidatura për në Këshillin e Evropës …

Read More »

Eliminohen Franca, Gjermania dhe Argjentina në Tokyo 2020

Është mbyllur faza e grupeve në futboll në Lojerat Olimpike. Rezultatet ishin të papritura duke eliminuar ekipe të rëndësishme si Franca, Argjentina dhe Gjermania. Në Grupin A, Franca jo vetëm që nuk arriti të fitonte sfidën e fundit qe do ta kualifikonte por u mund nga Japonia thellë, me rezultatin 4-0 duke larë duart nga Olimpiada. Meksika u rendit e …

Read More »