Tag Archives: fjalimi

Ambasada amerikane në Tiranë ndan fjalën e Biden për Ditën e Pavarësisë: Ne qëndrojmë si fener për botën

Ambasada e SHBA në Tiranë ka ndarë fjalën e presidentit Joe Biden për 246-vjetorin e Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “E kam thënë prej kohësh se Amerika është unike! Ndryshe nga çdo komb tjetër në Tokë, ne u themeluam bazuar në një ide. Ne i konsiderojmë këto të vërteta si të vetëkuptueshme: që të gjithë njerëzit janë …

Read More »

Pekini: Fjalimi i Blinkenit “njollos Kinën”

Ministria e Jashtme kineze ka akuzuar të premten Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken për “njollosje” të shtetit, pasi zyrtari amerikan përgjatë një fjalimi ka bërë thirrje për veprim, ashtu që të balancohet ndikimi i Pekinit. Fjalimi i Blinkenit “përhap informacion të rremë, ekzagjeron kërcënimin nga Kina, ndërhyn në punët e brendshme të Kinës dhe njollos politikat e brendshme dhe …

Read More »