Tag Archives: erion veliaj

Veliaj pret kryetarin e Bashkisë së Zagrebit, Tomaseviç: Vëllazëria mes kombeve e bën lidhjen tonë të pathyeshme

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj priti në një takim kryetarin e Bashkisë së Zagrebit, Tomislav Tomaseviç, të cilit i dhuroi edhe Kullën e Sahatit. Pas bisedës me homologun, Veliaj tha se raportet mes dy vendeve, Shqipërisë dhe Kroacisë, kanë qenë historikisht të mira, ndërsa e vuri theksin edhe në marrëdhëniet mes dy qyteteve. “Është një ditë e veçantë për raportet …

Read More »

Veliaj letër për mësuesit në 7 Mars: Mbështetje dhe mirënjohje për misionin tuaj

Këtë 7 Mars mësuesit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve në kryeqytet morën një letër mirënjohje nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Veliaj u shpreh atyre mirënjohjen për punën fisnike, duke i cilësuar si udhërfyes të palodhur drejt dijes, ndërsa shton se e ardhmja e fëmijëve është në duart e tyre. “Gëzuar 7 Marsin! Në këtë ditë të veçantë, …

Read More »

Veliaj me shoqatat e hotelerisë në Tiranë: Këto janë ditët më të mira për Tiranën! Rreth 4 mln e gjysmë turistë vizituan vjet kryeqytetin shqiptar

Në një bashkëbisedim me përfaqësues të shoqatave të hotelerisë, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shpreh krenar për rritjen që ka pësuar industria e turizmit gjatë viteve të fundit, për të cilën ai tha se “po jeton ditët e saj më të mira”. Veliaj vuri në dukje se kjo industri, e cila shpeshherë edhe anatemohet pa të drejtë …

Read More »

Tërmeti në Turqi,Veliaj: Jemi me ju, me kujtimet ende të freskëta nga tragjedia jonë e 26 nëntorit!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka shprehur solidaritetin me të gjithë familjet e prekura nga tërmeti shkatërrues në Turqi. Përmes një postimi në rrjete sociale, Veliaj shpreh ngushëllimet e tij ndaj familjarëve që humbën të dashurit e tyre dhe ka treguar mbështetjen e Shqipërisë ndaj popullit turk ë këtë humbje të madhe njerëzish. “Sot Tirana u zgjua me …

Read More »

Veliaj: Subvencionim të qirave të shtëpive për familjet që jetojnë në konvikte

Një lajm i mirë për të gjitha ato familje që kanë pas jetuar në godinat e konvikteve të zëna pas viteve ‘90, por që mbetën të pastreha pas tërmetit të 2019. Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj deklaroi se këto familje të cilat nuk jetojnë më në konviktet në Universitetin Bujqësor ose Qytetin Studenti, do të marrin bonus qiraje. …

Read More »

Çfarë ndodhi? PD padit në SPAK Erion Veliajn

Partia Demokratike ka kallëzuar në SPAK kreun e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj në lidhje me tenderin e rrugës “Xhon Belushi”. Ka qenë deputeti i PD, Belind Këlliçi që ka dhënë lajmin në një status në rrjetet sociale. Në dokument thuhet se PD, kallëzon Veliajn për veprat penale: “Shpërdorimi i detyrës”, “Shkelje e barazisë së pjesëmmarjes në tendera”,  “Korrupsion aktiv në …

Read More »

Veliaj fiton betejën për Teatrin e Ri edhe në Gjykatën e Posaçme te Apelit, Gjykata rrezon Adriana Kalanë

Pas shkallës së parë, kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka fituar sot betejën gjyqësore edhe në Apel, duke legjitimuar në këtë mënyrë edhe punimet për Teatrin e ri që nisën dje. Veliaj ka fituar gjyqin me juristen Adriana Kalaja, drejtuesen e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar dhe njëkohësisht dhe kryetare e “gjykatës së PDSH” edhe në Apel. Gjykata e …

Read More »

Nëse zgjedhjet e Tiranës do të ishin zhvilluar para të dielës së primareve…

Nga Eduard Zaloshnja Në një sondazh socio-ekonomik që dizenjova dhe drejtova (para së djelës së primareve të PD-së) në territorin e Bashkisë Tiranë (përfshirë edhe fshatrat), kisha në pyetësor edhe pyetjen “Kujt do t’ia jepje votën, N.Q.S. sot do të zhvilloheshin zgjedhjet për kryebashkiak mes Belind Kelliçit dhe Erion Veliajt?” Nga sondazhi rezultoi se, në qoftë se gara do të …

Read More »

Çelet Panairi i Librit 2022, Veliaj: Kush do ushqim për shpirtin dhe mendjen, të vizitojë stendat e librave

Në hapjen e Panairit të Librit 2022, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj I ftoi të gjithë qytetarët ta vizitojnë në një nga 4 ditët që do të qëndrojë i hapur te Pallati i Kongreseve. Në fjalën e tij, Veliaj tha se libri sot, në epokën digjitale dhe të mediave sociale, nuk ka dalë nga moda, por përkundrazi duhen …

Read More »

Veliaj uron Nensi Pelosin dhe kryetarin e Senatit Amerikan: Urime miqve të mirë të shqiptarëve, garanci për marrëdhëniet tona unike

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka përshëndetur Kryetaren e Kongresit amerikan, Nensi Pelosi dhe kryetarin e Senatit Amerikan, Chuck Schumer për suksesin e arritur në zgjedhjet e fundit të zhvilluara në SHBA. Veliaj thekson se suksesi i tyre është garanci për marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA-ve. “Urime të gjithë miqve të mirë të shqiptarëve, që dolën me sukses …

Read More »