Tag Archives: Enkelejd Alibeaj

PD ankimon në KAS regjistrimin e koalicionit “Bashkë Fitojmë”: Përmendin emrin dhe logon tonë

Partia Demokratike me kryetar të komanduar, Enkelejd Alibeaj ka ankimuar në KAS regjistrimin e koalicionit “Bashkë Fitojmë”. Sipas përfaqësuesit ligjor, Indrit Sefa marrëveshja e koalicionit përmban referenca të Partisë Demokratike, kur kjo forcë politike apo kryetari i saj nuk ka shprehur vullnetin për të marrë pjesë në këtë koalicion. Në konkluzionin e paraqitur nga Sefa, thuhet se marrëveshjes  i mungon …

Read More »

Zgjedhjet/ Enkelejd Alibeaj mbledh grupin parlamentar dhe Kryesinë në selinë e re të PD

Pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e regjistroi në zgjedhjet vendore 2023, kryetari komanduar i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj do të mbledhë sot pasdite Kryesinë dhe Grupin Parlamentar. Kjo është edhe mbledhja e parë që grupi i PD do të zhvillojë në zyrat e reja që kanë marrë me qira rrugën Donika Kastrioti. Në fokus të kësaj mbledhje do jenë diskutimet …

Read More »

Të sulmosh Alibeajn, pse kërkon që PD të mos bëjë koalicion me Ilir Metën (politikanin më të urryer sipas sondazheve, dhe sinonim i korrupsionit)

Enkelejd Alibeaj, ndryshe nga sa kanë bërë kundërshtarët e grupit të tij, pra Sali Berisha dhe njerëzit e vet, në parti por dhe media, nga 6 marsi i vitit të kaluar, deri më 3 mars të këtij viti, nuk është shfaqur triumfues pasi gjykata i rikthey partinë grupit të drejtuar nga ai. Fjala e parë e Alibeajt, ndryshe nga Berisha, …

Read More »

Alibeaj fton kandidatët e Primareve të futen në zgjedhjet e 14 majit me logon e PD-së

Kryetari i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ka bërë thirrje kandidatëve të dalë nga procesi i primareve të Sali Berishës që të futen në garën elektorale të 14 majit nën siglën zyrtare të PD-së. Në mbledhjen e Kryesisë, Alibeaj tha se është e rëndësishme që pas vendimit të gjykatës, PD të fokusohet në zgjedhjet e 14 majit dhe të hapet …

Read More »

Aksidenti tragjik në Greqi, Alibeaj: Unë, PD dhe shqiptarët solidarizohemi me popullin grek

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka shprehur ngushëllimet e tij për tragjedinë në Greqi që la pas 36 viktima. “Unë, Partia Demokratike dhe gjithë populli shqiptar është sot në solidaritet të plotë me qeverinë dhe popullin grek. Ngushëllime familjeve të viktimave dhe shërim sa më të shpejtë të plagosurve,” – shkroi Alibeaj në Twitter.

Read More »

McGonigal’: Pranohet kërkesa e Alibeaj për interpelancë urgjente me Ramën, çështja futet në rendin e ditës

Konferenca e Kryetarëve ka miratuar kërkesën e deputetit të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj për të zhvilluar një interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Ramën për takimet me zyrtarin e FBI-së, Charles Mcgonigal. Interpelanca pritet të zhvillohet ditën e enjte. Shkresa është përcjellë zyrtarisht nga Alibeaj dy ditë më parë. Krahas parashtrimit të fakteve se pse kërkon këtë interpelancë urgjente, ai numëron …

Read More »

S’ka bashkim me Berishën, Enkelejd Alibeaj prezanton dy kandidatë të tjerë për zgjedhjet e 14 majit

Zbulohen dy kandidate të tjera të PD-së së grupit të Enkelejd Alibeaj, për zgjedhjet e 14 majit. Klomentina Drini është prezantuar si kandidatja që do të përfaqësojë PD në zgjedhjet vendore te 14 majit për Vaun e Dejës. “Ajo ka lindur dhe jeton së bashku me bashkëshortin dhe vajzën në Vaun e Dejës. Drini ka përfunduar studimet e larta në …

Read More »

“Berisha barbar si Enver Hoxha”, Spartak Ngjela: Ja pse Alibeaj i përjashtoi nga PD 4 deputetët

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar çështjet politike në vend, si ajo e vjedhjes në shtëpinë e ish-zyrtares së lartë në Kryeministri, Alda Klosi, për çështjen e Gërdecit dhe paraqitjen e ish-ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediut në SPAK, ku edhe iu komunikua akuza për Gërdecin. Ngjela u shpreh se rasti i vjedhjes në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi, duhet të hetohet …

Read More »

Prova e PD-së në “Vendore”, çfarë synon Alibeaj më 14 maj

Me një çarje që vazhdon, e ndihmuar edhe nga vendimmarrja e munguar e gjykatës, demokratët ecin këtë vit drejt një tjetër prove përballjeje mes veti. Nëse asgjë nuk ndryshon, 14 maji do të jetë sfida e radhës për të provuar se kush zotëron shumicën në Partinë Demokratike. Pyetja që lind është se kur 6 marsin e vitit që shkoi demokratët …

Read More »

Enkelejd Alibeaj flet për “drekën e gabuar” të PD: E refuzova ftesën, nuk shkoj aty ku më ngrihen kurthe dhe prita

Një drekë e thirrur nga deputeti Xhelal Mziu për festat e fundivitit, që bëri bashkë demokratët e dy kampeve, ka nxitur shumë reagime. Në darkë munguan disa deputetë, mes të cilëve dhe Enkelejd Alibeaj, i cili në një reagim për Liberale.al tha se e ka marrë ftesën, por ka refuzuar që të shkojë në një drekë që i ngrihen kurthe …

Read More »