Tag Archives: Edi Rama

Rama: Do ketë kallëzime në SPAK për kryebashkiakë socialistë, turpëruan PS

Nga selia e Partisë Socialiste, Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se Njësia Antikorrupsion e qeverisë do të kallëzojë në SPAK kryetarë bashkie që përfqësojnë Partinë Socialiste. Gjatë fjalës së tij, Rama bëri të ditur se këta kryebashkiakë “kanë turpëruar Partinë Socialiste”, ndërsa theksoi se ata duhet të ishin vënë nën hetim më përpara nga drejtësia. “I them Arben …

Read More »

Francesco Totti vjen në Tiranë, Edi Rama ka dy fjalë për legjendën e Romës

Legjenda e Romës, Francesco Totti ka konfirmuar se mbrëmjen e 25 majit do jetë në Tiranë për finalen e Conference League. Në lidhje me këtë lajm ka reaguar edhe kryeministri i Shqipërisë. Edi Rama i ka uruar mirëseardhjen Tottit, njërit prej lojtarëve më të mëdhenj që ka nxjerrë klubi kryeqytetas. “Mirë se vjen mbreti i Romës”, shkruan Rama. Kujtojmë se …

Read More »

“Çmallje e nevojshme”, Rama flet pas takimit me Thaçin: Ishte në top formë, i bindur se do dalë i pastër para drejtësisë

Kryeministri Edi Rama ka folur pas takimit që zhvilloi në Hagë me Hashim Thaçin. Rama u shpreh se Thaçi ishte në një gjendje të mirë dhe më i vendosur se kurrë më parë se kjo ishte rruga për të provuar pastërtinë e UÇK-së. “Ishte një çmallje e nevojshme. Presidentin Thaçi e gjeta në top formë. I bindur se kjo ishte një …

Read More »

Rama kërkoi arrestimin e Metës, reagon Monika Kryemadhi: Nuk trembemi, thjesht na bën për të qeshur

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi komentoi deklaratat e kryeministrit Edi Rama i cili i kërkoi SPAK të hetojë presidentin Ilir Meta. Kryemadhi tha se i vjen për të qeshur nga ajo fjali e kreut të qeverisë. Ajo shtoi se nëse ka një politikan në Shqipëri që është përballur me drejtësinë gjithmonë, ai është Ilir Meta. “Po çfarë më …

Read More »

Salianji: Më duket se PD po përçahet në dy grupe, “fajin e ka Berisha”, më falni Rama

Ervin Salianji në një prononcim për mediat tha se po tentohet ndarja e Partisë Demokratike në dy grupe. Ai shkon më tej duke akuzuar Enkelejd Alibeaj se ka një nxitim të ulet me Ramën në bisedime në një kohë kur presidenti tashmë është zgjedhur pasi socialistët nuk duan as përfshirjen e ndërkombëtarëve në këtë proces. “Një tentativë për ta pronësuar …

Read More »

“Që prej tërmetit, kam ardhur mbi 40 herë në Thumanë”/ Rama: 150 familje hyjnë në shtëpitë e rindërtuara

Për festën e Fitër Bajramit, 150 familje të Thumanës hyjnë sot në shtëpitë e rindërtuara pas tërmetit të 26 nëntorit dy vite më parë. Në një organizim të zhvilluar sot në Thumanë, kryeministri Edi Rama tha se që prej momentit që ra tërmeti, ai ka ardhur mbi 40 herë në këtë zonë për t’u siguruar se çdo familje do të …

Read More »

“Kodi i Ri Etik”, kufizime përministrat! Rama i’u ndalohet me ligj takimin me biznesmenë.

Ministrave do t’u ndalohet me ligj takimi me biznesmenë. Ata s’mund të pranojnë bileta të paguara nga persona dhe kompani private apo të frekuentojnë bare e restorante gjatë ditëve të punës. Në mënyrë specifike ministrave iu ndalohet bixhozi: Ata nuk duhet të hyjnë në asnjë ambient lojërash fati. Po ashtu ata duhet të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor. Nëse anëtari …

Read More »

Qershori vendimtar, Rama: Nëse Bullgaria nuk heq bllokadën ndryshojmë kurs, deri atëherë si biem dot këmbës se na mbyllin në banjo

Takimi i vendeve të Unionit në qershor duket se është afati i fundit që Shqipëria do të presë për të vendosur për ndarjen nga Maqedonia në procesin e integrimit. Kryeministri Rama në konferencën me komisioneri i Bashkimi Europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Varhelyi, tha se do të presin me durim deri atëherë për të mos penguar dhe …

Read More »

Integrimi, Rama: Informova Varhelyin për mundësinë që Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur një konferencë të përbashkët për shtyp me Komisionerin e Bashkimit Europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Varhelyi. Rama gjatë fjalës së tij edhe një herë ka theksuar se integrimi dhe hapja e negociatave lidhet me ngërçin e krijuar nga vetoja e Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut. Kreu i Qeverisë ka shtuar se Shqipëria …

Read More »

Rama: Do kishim zgjedhur Hashim Thaçin president, por ai është në burg. Berisha i përket botës së përtejme, s’kemi punë me të

Kreu i qeverisë Edi Rama përjashtoi njëherë e mirë mundësinë e diskutimeve me Komisionin e Rithemelimit dhe Sali Berishën për procesin e zgjedhjes së kreut të shtetit. “Nuk ka akoma një proces. E kam thënë dhe e përsëris që është shumë e qartë vija e kuqe për ne. Ne nuk bëjmë asnjë negociatë dhe nuk kemi asnjë komunikim për të …

Read More »