Tag Archives: Edi Rama

“Jetonte te këmbët e një ure’, Luan Rama: Dita që përcolla Ramën nga Parisi, për t’u kthyer në Shqipëri

Shkrimtari Luan Rama ishte i ftuar në Shqip nga Rudina Xhunga në Dritare TV. Zoti Rama foli për shqiptarët e Parisit, artistët që kanë shkëlqyer ndër vite në Francë. Ndër to, Rama përmendi foli edhe për jetën e kryeministrit, si artist në Paris. Gjatë bisedës me gazetaren Rudina Xhunga, ai tregoi se ishte shkrimtari që e ka përcjellë kryeministrin Edi …

Read More »

30-vjetori i Gjykatës Kushtetuese, Rama: Nuk kam luksin e diplomatëve, do i shmangem këtij kurthi

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një mesazh në 30-vjetorin e themelimit të Gjykatës Kushtetuese. Rama tha se ndodhet në një pozitë jo të thjeshtë përballë pushtetit gjyqësor dhe diplomatëve të huaj. Madje, duke iu referuar këtyre të fundit, Rama tha se kanë luksin e veçantë që të “ndajnë me publikun gëzimin dhe hidhërimin për vendimet e gjykatave”. “Vlerësoj këtë ftesë …

Read More »

Trahana për mëngjes/ Rama bisedë me pronarin e hotelit në Gjirokastër, e pyet sa e paguan kamarieren

Në kuadër të zhvillimit të takimeve më qytetarët në bashkitë e vendit, kreu i qeverisë Edi Rama, e ka nisur ditën sot nga qyteti i Gjirokastrës, për të cilin tha se megjithëse është tetor, është një qytet që po gëlon nga turistët. Duke u ndalur tek sektori i turizmit, kreu i qeverisë ka zhvilluar një bisedë me pronarin e një …

Read More »

“Palo opozita e zhytur në thesin e rublave”, Rama: Nuk është faji i ndërkombëtarëve që shohin me dyshim amnistinë fiskale

Për dyshimet e ndërkombëtarëve për nismën e amnistisë fiskale, Rama u shpreh se është faji i një të djathte rublash, duke nënkuptuar këtu Berishën, që parterët kanë shqetësimet e tyre për ecurinë e kësaj nisme në vendin tonë. Rama tha se falë tyre, shqiptarët kanë një damkë të madhe, çka shkakton që të gjithë miqtë ndërkombëtarë të kenë rezervat e …

Read More »

“Pagujamë ne, na i merr gjermani”/ Rama: BE të gjejë formën të na kthejë investimin për mjekët e infermierët

Kryeministri Edi Rama, në një takim që zhvilloi të martën me rektorët e universiteteve, tha se BE duhet të kthejë investimet për mjekët e infermierët të cilët largohen nga vendi sapo diplomohen. Kryeministri u shpreh se populli shqiptar nuk mund të vazhdojë që të paguar për mjekët e Gjermanisë. ‘Paguajmë ne, vjen gjermani dhe na i merr. Për fat të …

Read More »

Rama mbledh rektorët pas bojkotit te pedagogëve: E kam diskutuar çështjen e universitetit edhe në takimin e Komunitetit Politik Europian

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur mëngjesin e sotëm rektorët e universiteteve publike dhe jopublike në vend, në një kohë kur pedagogët janë në bojkot duke kërkuar rritje të pagave. Rama i ka falenderuar rektorët për arritjet e universiteteve, ndërsa shtoi se cëcshtjen e arsimit të lartë e ka ngirtur edhe në takimin e Komunitetit Politik në Pragë. “Përpara se të …

Read More »

Kriza energjetike, Rama: Urojmë për më shumë shi, do ta kapërcejmë këtë dimër pa dhimbje të mëdha

Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat pas mbledhjes së Kryesisë së Partisë Socialiste. Rama u ndal tek inflacioni i shkaktuar nga lufta, ndërsa tha se qeveria ka marrë çdo masë të nevojshme. Ndër të tjera, kryeministri uroi të ketë sa më shumë reshje shiu, pasi janë të nevojshme për të prodhuar energji. Rama: Kemi hyrë në një epokë të një …

Read More »

Fjalimi kundër raportit të Dick Marty në KiE, Hoti falenderon Ramën: Derisa Kosova të anëtarësohet në mekanizmat ndërkombëtarë, Shqipëria mbetet zëri jonë

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar pas fjalimit të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama kundër raportit të Dick Martyt gjatë sesionit të asamblesë parlamentare të Këshillit të Evropës. Përmes një postimi në Facebook, Hoti shkruan se derisa Kosova të anëtarësohet në mekanizmat ndërkombëtarë, Shqipëria mbetet zëri i tyre. “Faleminderit Kryeministër Edi Rama për fjalën në Këshillin e Evropës. Derisa Kosova …

Read More »

Rama: Historia e shqiptarëve e kërcënuar nga një injorancë e pashembullt

Në konferencën për 50-vjetorin e themelimit të Akademisë së Shkencave, kryeministri Edi Rama u ndal tek historia dhe gjuha shqipe. Në fjalën e tij ai u shpreh se është e kërcënuar historia e shqiptarëve nga një injorancë e pashembullt që për shumë vite e ka kthyer mënjasinë e Akademisë së Shkencave. Sa i takon gjuhës, kreu i qeverisë theksoi se …

Read More »

50-vjetori i Akademisë së Shkencave, Rama: Jam i vetmi në sallë që s’kam titull shkencor, por më lejoni t’iu them dy fjalë

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në konferencën që u mbajt në kuadër të 50 vjetorit të themelimit të Akademisë së Shkencave. Në fjalën e tij, Rama nënvizoi se është i vetmi në sallë që nuk ka s’ka marrë asnjë titull shkencor. “Më lejoni t’u drejtohem me dy fjalë si i vetmi në këtë sallë pa asnjë titull shkencor”, u …

Read More »