Tag Archives: Covid-19

Rritja e infektimeve me Covid, Komiteti i Ekspertëve: Emergjente bërja e dozës së tretë dhe të katërt të vaksinës

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka dalë sot në një konferencë për mediat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë. Drejtoresha e ISHP, Eugena Tomini tha se ka pasur një trend në rritje të rasteve pozitive në dy javët e fundit, ndërsa ka bërë thirrje për ndërgjegjësim dhe marrje të dozës së tretë dhe të katërt për t’u mbrojtur nga …

Read More »

COVID-19, “Pfizer” e “Moderna” do t’i injektohen fëmijëve nga mosha 6 muajsh

Vaksinat Pfizer dhe Moderna janë autorizuar për përdorim e fëmijëve duke filluar nga mosha gjashtë muajshe. Miratimi është dhënë nga Agjencia shëndetësore amerikane për kontrollin e barnave, siç raportojnë mediat ndërkombëtare. Ky vendim vjen pas opinioneve pozitive të shprehura nga grupe ekspertësh ditët e fundit. “Shumë familje, për të mos përmendur mjekët dhe profesionistët e shëndetësisë, kanë pritur gjatë për …

Read More »

Koreja e Veriut në panik pas rritjes së infektimeve – Kim urdhëron ushtrinë që t’i ndihmojnë mjekët

Lideri koreano-verior, të shpërndajnë pajisje mjekësore dhe barna pasi që një valë e rasteve me Covid-19 ka përfshirë të gjithë vendin. Sipas mediave të huaja, mbi një milion njerëz tani më janë prekur nga Covid-19, të cilën gjë Pyongyang e cilëson si “një grip të zakonshëm”. Nga “ky grip”, rreth 50 njerëz kanë vdekur, por që nuk dihet se sa …

Read More »

OBSH: Gati 15 milionë njerëz vdiqën nga COVID ose prej pasojave të pandemisë

Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se gjatë dy viteve të fundit gati 15 milionë njerëz humbën jetën nga koronavirusi, ose si pasojë e sistemeve të mbingarkuara shëndetësore, më shumë se dyfishi i numrit zyrtar prej 6 milionë vdekjesh nga COVID në botë. Shumica e vdekjeve janë identifikuar në Azinë Juglindore, Evropë dhe kontinentin amerikan. Në raportin e publikuar të enjten, …

Read More »

Antony Blinken infektohet me Covid-19, ja si është gjendja shëndetësore e sekretarit amerikan

Departamenti Amerikan i Shtetit ka njoftuar sot se sekretari Antony Blinken ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Përfaqësuesi e Blinken sqaruan për mediet se shefi i diplomacisë amerikane nuk ka ardhur në kontakt me presidentin amerikan Joe Biden për disa ditë, duke nënkuptuar se shëndeti i Biden nuk është vënë në rrezik. Blinken do të qëndrojë në karantinë dhe do të …

Read More »

hqipëria pa masa anti-covid, mjekët: Pandemia nuk ka mbaruar, vaksinimi duhet të vijojë

Të infektuarit me koronavirus edhe në këtë periudhë janë më të shumtë se shifrat zyrtare që raportohen. Mjekët e familjes tregojnë se pranë qendrave shëndetësore çdo ditë ka raste me Covid por nënvariantet e Omicron nuk kapen nga testi i shpejtë. Sipas tyre edhe ato shqetësime  që  shumë qytetarë mund t’i cilësojnë si viroza apo alergji të stinës, në të …

Read More »

MSH: Regjistrohen 60 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë bºn me dije se nga 859 testime, 60 qytetarë kanë rezultuar  të infektuar Fatmirësisht nuk ka pasiur asnjë humbje jete dhe 41 të shëruar në 24 orët e fundit Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 859 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 60 qytetarë, në këto bashki: …

Read More »

Vendi i parë që pezullon vaksinimin kundër Covid-19

Pandemia, në shumë vende evropiane, përfshi edhe vendin tonë, ka filluar të zbehet. Efekti i vaksinave, së bashku me imunitetin e fituar gjatë këtyre viteve dhe variantet më të lehta të Covid-19, kanë lejuar një relaksim të masave shtrënguese. Duke parë një situatë të tillë, Danimarka ka vendosur që të pezullojë edhe vaksinimin e popullsisë. Vlen për t’u theksuar gjithashtu …

Read More »

COVID-19/ A po merr fund pandemia? Asnjë humbje jete gjatë prillit, çfarë pritet në vjeshtë

Zhvillime pozitive duken se po shpalosen në vendin tonë përsa i përket pandemisë. Në këtë javë të parë të prillit, fatmirësisht asnjë qytetar nuk ka ndërruar jetë si pasojë e virusit COVID-19. Sipas shifrave të bëra publike në baza ditore nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, të premten është shënuar numri më i ulët i infektimeve në 24 orë …

Read More »