Tag Archives: Biden

Demokratët dyshojnë tek aftësitë e Biden për të fituar një mandat të dytë presidencial

Kongresmenja e krahut të majtë, Alexandria Ocasio-Cortez, refuzoi të dielën të mbështeste Joe Biden për një tjetër kandidim në Shtëpinë e Bardhë, duke shtuar ankthin në rritje në qarqet demokrate mbi aftësinë e presidentit për të kandiduar dhe për të fituar zgjedhjet e vitit 2024. Ocasio-Cortez është një anëtare e zëshme e krahut të majtë të Partisë Demokratike, e cila …

Read More »

Biden: Nëse sulmoni Ukrainën, do përballeni me pasoja serioze

Me gjithë rezistencën e fortë të Rusisë Këshilli i Sigurimit të OKB-së zhvilloi në Nju Jork një takim të hapur për krizën në Ukrainë. Ky ishte kërkuar nga Shtetet e Bashkuara, sepse Perëndimi ka frikë nga një ndërhyrje ruse në Ukrainë. Rusia dhe Shtetet e Bashkuara patën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së një debat të ashpër mbi krizën në …

Read More »

Biden dhe Xi: Bashkëpunim jo përplasje

Paralajmërimet e dyanshme dhe apelet ishin pjesë e samitit të parë online mes dy presidentëve, atij amerikan, Joe Biden dhe presidentit kinez Xi Jinping. Sipas Shtëpisë së Bardhë Biden nuk i kurseu kritikat. Presidenti amerikan, Joe Biden e ka paralajmëruar homologun kinez, Xi Jinping nga konfrontimi mes dy ekonomive më të mëdha popullore të botës. Ai tha se mbetet përgjegjësi …

Read More »

Paralajmërimet në OKB, Biden: Nuk duam luftë të re me Kinën! Guterres: Bota afër greminës

Në fjalimin e tij të parë para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, presidenti i SHBA-së, Joe Biden përdori tone pajtuese dhe sërish bëri të qartë, se ai ndjek një kurs krejt ndryshe nga paraardhësi i tij Trump. Ndonëse emri i paraardhësit të tij Donald Trump nuk u përmend fare, ai u nënkuptua qartë. Me fjalimin e tij të parë para …

Read More »

Joe Biden siguron të ngecurit në Afganistan: Do të kthejmë në shtëpi çdo amerikan që dëshiron të kthehet

Joe Biden i ka dhënë garanci amerikanëve të ngecur në Afganistan se do të bëhet cdo gjë e mundur për evakuimin e tyre. Në një konferencë për shtyp të mbajtur mbrëmjen e sotme në lidhje me situatën e vështirë në Afganistan, Joe Biden e pranoi se këto fluturime janë ndër më të vështirat në histori. “Çdo amerikan që dëshiron të …

Read More »

Talebanët marrin kontrollin e Afganistanit, Biden: Vetë afganët nuk luftuan për shtetin dhe të ardhmen e tyre

Presidenti Biden po flet në konferencë për shtyp nga Shtëpia e Bardhë në lidhje me situatën në Afganistan. Në një fjalim të drejtpërdrejtë televiziv, ai thotë se ekipi i tij i sigurisë kombëtare po “monitoron nga afër” situatën në terren në Afganistan. Në vërejtjet e para të presidentit që kur qeveria afgane ra në duart e talebanëve, ai thotë se …

Read More »

Varianti Delta i COVID-19 po përhapet me shpejtësi, Joe Biden merr vendimin e rëndësishëm

Ndërsa varianti Delta i virusit që shkakton COVID-19 përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin, Presidenti amerikan Joe Biden ka njoftuar se punonjësit civilë të qeverisë federale duhet të vaksinohen ose t’i nënshtrohen testimeve të rregullta dhe të mbajnë maska. Po ashtu mbajtja e maskës do të kërkohet për të gjithë punonjësit dhe vizitorët në shumë ndërtesa federale. Qeveria federale …

Read More »