Tag Archives: armet berthamore

Kina dhe kërcënimet ruse për armët bërthamore po i hedhin benzinë luftës në Ukrainë

Një vit pas pushtimit të Ukrainës, lufta jo vetëm që duket se nuk ka mbaruar, por po hyn në një fazë të re dhe më të rrezikshme pasi Moska rikthen makthin bërthamor. Në veçanti, vizita e një delegacioni të rangut të lartë kinez në Kremlin, e kombinuar me përshkallëzimin në rritje të retorikës së Pekinit ndaj SHBA-së, intensifikojnë dyshimet ndërkombëtare …

Read More »

Pse kërcënimet e Putinit për përdorimin e armëve bërthamore janë më të rrezikshme se kriza e raketave kubane

“Edhe një herë shëtita në qytet për të parë për herë të fundit si është të jetosh në paqe”. Pikërisht më erdhi në mendje ky citim nga libri i Stefan Cvajg verën e kaluar kur isha në rajonin francez të Normandisë. Cvajgu kishte filluar të shkruante kujtimet e tij në vitin 1934, ndërsa kërcënimi nazist po përhapej kudo. A po …

Read More »

Si funksionon “butoni i kuq” dhe pse Putini nuk e shtyp dot atë

Ekziston një keqkuptim i zakonshëm se udhëheqësit e shteteve bërthamore kanë një ‘buton të kuq’ që mund të lëshojë Harmagedonin. Ndërsa Vladimir Putin vazhdon të lërë të kuptohet përdorimi i armëve bërthamore jostrategjike (‘taktike’) në Ukrainë, ka njëfarë ngushëllimi në njohurinë se nuk është aq e lehtë. Ironikisht, lëshimi i llojit të raketave bërthamore strategjike, përdorimi i të cilave ka …

Read More »

Macron: Nuk do të ndërhyjmë nëse Rusia sulmon me armë bërthamore Ukrainën

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se Franca nuk do të përgjigjet me përdorimin e armëve bërthamore nëse Rusia i përdor ato kundër Ukrainës, sipas skynews. “Doktrina jonë mbështetet në interesat themelore të kombit. Ato janë të përcaktuara qartë dhe nuk do të prekeshin fare nëse, do të ndodhte një sulm bërthamor në Ukrainë”, tha ai. Kjo është hera e parë …

Read More »

Stotlenberg jep dritën jeshile: NATO të vazhdojë stërvitjen për armët bërthamore

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) do të vazhdojë me stërvitjet rutinë vjetore të parandalimit bërthamor. Kreu i NATO-s Jens Stoltenberg në një konferencë për shtyp të martën se anulimi i kësaj stërvitje do të dërgonte sinjalin e gabuar për Moskën. Stoltenberg tha se forca ushtarake e NATO-s ishte mënyra më e mirë për të parandaluar çdo përshkallëzim …

Read More »

NATO mesazh Putinit: Lufta bërthamore nuk ka fitues, do të kesh pasoja të rënda

Përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia është i papranueshëm dhe do të ketë pasoja të rënda. Ky është paralajmërimi që vjen për Vladimir Putin nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Rusia duhet ta dijë se lufta bërthamore nuk fitohet dot dhe nuk duhet të luftohet kurrë. Nuk po them që mundësia e përdorimit të armëve bërthamore është e …

Read More »

Disa arsye pse Putin-i mund t’i përdorë armët bërthamore

Deklaratat ruse mbi përdorimin e armëve bërthamore janë interpretuar shpesh si një mënyrë për të mbajtur në linjë tensionin e luftës e për të penguar mbështetjen ndaj presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky. Për dy gazetarët e mirënjohur të italianes “Corriere Della Sera”, Andrea Marinelli dhe Guido Olimpio, mundësia e përdorimit të armëve bërthamore është e ulët dhe e kufizuar, por …

Read More »

Kushti që Finlanda i vendos NATO-s për armët bërthamore

Finlanda nuk dëshiron që NATO të vendosë armë bërthamore ose të krijojë baza ushtarake në territorin e saj edhe nëse bëhet anëtare, tha kryeministrja finlandeze Sanna Marin për një gazetë italiane në një intervistë të botuar të enjten. Marin u shpreh gjithashtu se çështja e vendosjes së armëve bërthamore ose hapjes së bazave në Finlandë nga NATO nuk ishte pjesë …

Read More »