Tag Archives: Arben Kraja

Arben Kraja: Qeveria na ka ndërprerë buxhetin në mënyrë të dhunshme

Ai po ashtu u ankua që në buxhetin e vitit 2022 qeveria në mënyrë të njëanshme dhe të “dhunshme” kishte ndërhyrë me akte normative për të ndërprerë financimet e paracaktuara në buxhet dhe e konsideroi këtë kufizim të pavarësisë së SPAK-ut. “Herë pas herë me akt normativ është ndërhyrë në buxhetin e SPAK duke ndërprerë fonde të caktuar”- tha Kraja …

Read More »

Kraja nga Brukseli: SPAK do të rrisë bashkëpunimin me prokurorinë belge

SPAK do të forcojë bashkëpunimin me prokuroritë ndërkombëtare si domosdoshmëri për të arritur suksesin në luftën nga krimit dhe korrupsionit. Mesazhi u dha nga kreu i SPAK-ut, Arben Kraja, i cili ishte i pranishëm në ceremoninë e 20 vjetorit të Prokurorisë Federale të Belgjikës që u mbajt në Bruksel. Vetë Kraja tha se SPAK do të forcojë bashkëpunimin për shkëmbim …

Read More »

Dy prokurorët që mund të zëvendësojnë Arben Krajën në krye të SPAK

Klodian Braho dhe Edvin Kondili janë dy nga prokurorët që mund të pasojnë Arben Krajën në drejtimin e SPAK. Të dy prokurorët nuk i kanë zyrtarizuar ende kandidaturat e tyre, por kanë afat brenda 45 ditëve. Gazetari Eni Ferhati raportoi se kandidatët për kreun e SPAK duhet të dorëzojnë pranë KLP-së platformën e tyre. Më 19 dhjetor merr detyrën drejtuesi …

Read More »

Kraja drejt largimit nga kryesimi i SPAK, ja çfarë pritet të ndodhë ditën e sotme

Mandati i Arben Krajas në krye të SPAK, është drejt përfundimit. Mësohet se sot është hapur gara për të zëvendësimin e kreut të Prokurorisë së Posaçme. Po ashtu sot mbahet mbledhja e parë e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Mandati i Arben Krajës, përfundon në datën 18 dhjetor dhe si detyrim këshilli duhet të hapë 3 muaj para garën. Drejtuesi …

Read More »

Hetimi i Ilir Metës, SPAK i vendosur t’i shkojë deri në fund, Kraja: Do të kërkojmë prova edhe jashtë vendit!

Arben Kraja përpiqet të jetë sa më korrekt, kur flet për hetimin e politikanëve. Me frazën “sekret hetimor” shpëtohet nga publikimi i detajeve të rëndësishme, por në rastin e hetimit të Ilir Metës për lobim të paligjshëm, fshehje të ardhurash dhe pastrim parash, pak gjëra mund t’i thoshte. Veçanërisht gatishmërinë për të bërë çdo veprim për hetim të plotë të …

Read More »

Arben Kraja i përgjigjet kritikave: Askush nuk mund t’u thotë prokurorëve çfarë të hetojnë

Kreu i SPAK, Arben Kraja teksa është thirrur në seancë dëgjimore për të raportuar në Komisionin e Ligjeve ku tha se “Asnjë nuk mund t’i thotë prokurorëve çfarë të hetojnë” Kraja iu referua deklaratave publike të kryeministrit Edi Rama dhe anëtarëve të qeverisë se SPAK duhet të hetojë zyrtarët e lartë, përfshirë Sali Berishën. Kraja kujtoi dispozitat ligjore, duke theksuar edhe …

Read More »

Operacioni i SPAK, 8 grupet kriminale u goditën sot në Tiranë, Durrës dhe Elbasan

SPAK bën me dije se ka goditur 8 grupe kriminale në Tiranë, Durrës dhe Elbasan. Sipas drejtuesit të SPAK, Arben Kraja, 4 grupe janë në Elbasan, 2 në Tiranë dhe 2 në Durrës. “Hetimet e kryera për këto ngjarje kriminale kanë evidentuar ekzistencën e 8 grupeve të strukturuara kriminale të cilët kanë shtrirje gjeografike kryesisht në qytetet e Tiranës, Durrësit …

Read More »

“80% nuk e dinë”/ Kreu i SPAK: Nën hetim për korrupsion zyrtarë të lartë

Kreu i SPAK Arben Kraja tha se e 80% e rasteve që prokurorët e Prokurorisë së Posaçme kanë në dorë nuk janë në dijeni se po hetohen. Duke folur në Komisionin për Integrimin Europian Kraja deklaroi se gjatë vitit 2021 dhe në fillim të vitit 2022 vijojnë hetime për persona me funksione të larta shtetërore, megjithatë nuk pranoi të japë …

Read More »

A ndiheni të presionuar nga politika? Arben Kraja flet pas deklaratave të kryeministrit Rama

Kreu i SPAK, Arben Kraja po raporton kete te enjte në Keshillin e Larte te Prokurorise. Nder te tjera Kraja eshte pyetur edhe nëse ndihet i presionuar nga politika. Kjo pyetje vjen pas deklaratave te kryeministrit Edi Rama. Alfred Balla: Politika ka ngritur retorikën për anshmëri, a ndiheni të presionuar? SPAK dhe BKH nuk janë në sinkron, çfarë nuk shkon? Arben …

Read More »