Tag Archives: Ambasadorja e SHBA

Yuri Kim për sfidat e sigurisë që përballet Evropa: Bashkimi bën fuqinë! Është shumë e qartë që SHBA dhe Shqipëria janë bashkë

Ambasadorja Yuri Kim ka marrë pjesë në një takim ku është diskutuar për sfidat e Sigurisë Evropiane. Gjatë fjalës së saj, ambasadorja amerikane tha se sfidat aktuale të sigurisë në Evropë kërkojnë unitet. Ajo madje citoi fjalët e Skënderbeut, “Bashkimi bën fuqinë” dhe sfidoi vendet që kanë besime të ngjashme të bashkohen për të krijuar një botë më të mirë …

Read More »

Berisha sulmon Yuri Kim: E paskrupullt, mafie! Kërkon të na bëjë ‘Republikë Bananesh’, mos i besoni asgjë

Sali Berisha vijon të sulmojë ambasadoren e SHBA-së, Yuri Kim. Gjatë një bisede me qytetarët në rrjetet sociale, Berisha vazhdon ta quajë pjesë të mafias, ndërkohë që sot e akuzoi se ndërhyri në mëyrë të paskrupullt në SPAK. “Unë mendoj se guvernatorja Yuri Kim ka shënuar në qëndrimet e saj, rekorde të zeza të papajtueshme me statusin e një diplomati. Ajo ka …

Read More »

Berisha: Ambasadorja Kim e përfshirë në korrupsion madhor, ka dosje për Ramën dhe ministrat

Kryetari i Partisë Demokratike zgjedhur nga procesi i Rithemelimit, Sali Berisha në bashkëbisedimin e përjavshëm me gazetarët, ka akuzuar ambasadoren amerikane si të përfshirë në nja akt madhor korruptiv, pasi sipas tij, Yuri Kim mashtron qeverinë për korrupsionin imagjinar të kryedemokratit. Berisha u shpreh se ambasadorja Kim po shkelmon Kushtetutën dhe për këtë do mbajë përgjegjësi. “Marrëdhëniet e mia me …

Read More »

Deklaroi se do të qëndrojë më gjatë, Yuri Kim shkon në Kryeministri

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim është duke zhvilluar një takim në Kryeministri me kreun e qeverisë Edi Rama. Vizita e Yuri Kim në Kryeministri ndodh ndërsa në Polin e Drejtësisë, pritet të zgjidhet kreu i ri i SPAK, ku në garë janë 3 kandidatë. Pak ditë më parë, Ministria e Jashtme njoftoi se kanë nisur procedurat …

Read More »

Yuri Kim mesazh me shprehjen e Skënderbeut: Bashkimi sjell fuqinë, ndarja është dobësi. Përçarja është arma që përdor armiku

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim ka përcjellë ditën e sotme një mesazh duke përdorur një shprehje të heroit tonë kombëtar Skënderbeu, se bashkimi bën fuqinë. Teksa fliste për të drejtat e grave, ajo u shpreh se ndarja sjell gjithmonë dobësi ndërsa shtoi se përçarja është arma që përdor armiku. Kim bëri apel që qytetarët të mos ndahen në …

Read More »

“Reforma në Drejtësi po jep rezultat!” Ambasadorja Yuri Kim -magjistratëve të rinj: Ju sfidoj të jeni të guximshëm

Ambasadorja amerikane Yuri Kim u shpreh se reforma në drejtësi po jep rezultatet e saj, duke shtuar se po përballet me sfida të ndryshme. Ambasadorja Kim i bëri thirrje magjistratëve të rinj të mos dorëzohen dhe të bëhen shpresë për Shqipërinë “Ju sfidoj të jeni të guximshëm në bërjen e ndryshimeve. Ndërsa Shqipëria ndërmerr Reformat në sektorin e drejtësisë, këto …

Read More »

Yuri Kim pas takimi me Metën/ : Partitë, dialog për të forcuar demokracinë e luftën ndaj korrupsionit! Të çohen para negociatat…!

Ambasada e SHBA në Tiranë ka zbardhur detaje nga takimi i Yuri Kim me kryetarin e PL-së Ilir Meta, në selinë e kësaj të fundit. Në njoftimin e shpërndarë në rrjetet sociale, ambasada thekson se Kim ka nënvizuar nevojën që partitë politike të bashkohen për t’u përfshirë në dialog për të forcuar demokracinë dhe për të çuar përpara negociatat e …

Read More »

Financimet ruse turbullojnë politikën, Celibashi: Kuadri ligjor ka nevojë për përmirësim

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi pas takimit me ambasadoren Yuri Kim tha se në këtë takim u përcollën shqetësimet për financimet ruse. Ai theksoi se kuadri ligjor ka nevojë për përmirësim. “Me pak fjalë nga ambasadorja Kim u përcoll shqetësimi i SHBA i partnerit dhe aleatit të SHBA, në lidhje me financimet e huaja të politikës shqiptare në mënyrë specifike …

Read More »

Ambasadorja Yuri Kim reagon për protestën e opozitës : Me rëndësi të zbatohet ligji dhe protesta të jetë paqësore

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka bërë një koment të shkurtër për protestën e thirrur nga Partia Demokratike pasditen e së enjtes. Para nisjes së aktivitetit që po mban Dhoma Amerikane e Tregtisë, kryediplomatja u shpreh se është e drejta e qytetarëve që të protestojnë, por shtoi ajo, e rëndësishme është që të zbatohet ligji dhe që protesta të jetë paqësore. …

Read More »

FOTOT/ Detajet nga festimet e ditës së pavarësisë së SHBA: Meta troket gotën me Yuri Kim pas “rehabilitimit”, mungon Rama

Ambasada amerikane ka publikuar detaje nga festimet e ditës së pavarësisë së SHBA në Tiranë. Në pritje ishin gazetarë, politikanë, këngëtarë dhe aktorë të jetës publike, siç duket në fotot më poshtë të shpërndara nga ambasada në rrjetet sociale. Ajo që vihet re është prezenca e presidentit Ilir Meta i cili gjatë vitit të shkuar shpërtheu në akuza të forta …

Read More »