Investigim

Pas ultimatumit të kompanisë konçesionare/ Bashkia e Durrësit, tender “fasadë” për depozitimin e mbetjeve në Sharrë

Bashkia e Durrësit i hapi ‘de jure’ rrugën negociatave dhe lidhjes së kontratës me koncesionarin e Sharrës, pasi u përcaktuan më parë kostot që do të paguajnë taksapaguesit shqiptarë për transportin dhe tarifën e trajtimit të mbetjeve urbane të Durrësit… Nga Aleksandra BOGDANI – Bashkia e Durrësit shpalli të hënën një tender ‘fasadë’ për depozitimin e mbetjeve të saj urbane, …

Read More »

Kantieret e ndërtimit në Tiranë janë kthyer në kurthe vdekjeje

Të dhënat e publikuara nga Instituti Kombëtar i Statistikave, INSTAT, tregojnë se gjatë vitit 2020, vetëm në qytetin e Tiranës janë dhënë më shumë se 1.1 milionë metra katrorë leje ndërtimi… Nga Ola MITRE * – Më 3 shtator 2020, rreth orës 5 pa 10 minuta, një punëtor ndërtimi 56-vjeçar me origjinë nga Erseka po punonte për përgatitjen e brezit …

Read More »

Heshtja zyrtare po zhduk peshkun simbol/ Masakra e pandëshkuar e peshkimit në liqenin e Shkodrës

Gjuetia e paligjshme me tel përcjellës dhe inverter baterish fajësohet për pakësimin e rezervave të peshkut në liqenin e Shkodrës, një krim që ndodh në sytë e institucioneve shtetërore dhe nuk ndëshkohet prej vitesh… Nga Emi KALAJA – Kur bie nata në liqenin e Shkodrës, peshkatarët niset për gjueti dhe drita të zbehta fillojnë të pluskojnë mbi ujë. Një varkë …

Read More »

Kontratat sekrete të Ramës me Pfizer, sa lek paguhet një dozë vaksinë/ Media gjermane publikon dokumentet

Zbulohen kontratat që qeveria shqiptare ka nënshkruar me kompaninë Pfizer-Biontech për blerjen e vaksinave anti-Covid. Mediat gjermane sot kanë zbuluar dokumentet e qeverisë së Shqipërisë dhe Brazilit në lidhje me kontrata sekrete që kanë nënshkruar. Sipas asaj që shkruan Report24.news, Shqipëria e paguan 12 dollarë një dozë vaksine të Pfizer. Ndërkaq Brazili paguan 10 dollarë për një dozë vaksinë. Në krahasim, …

Read More »

Zbulohet xhambazllëku i “BMV”-së që Ardi Veliu bleu për ish ministrin Sandër Lleshaj

Në vapën e korrikut 2020, ish-Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, u pa të qarkullonte me një makinë të re “BMW”, me targë gjermane “O 13-31”;  e cila shpesh parkohej dhe te vila e tij në Lalz ndërtuar nga oligarku Dod Doçi, ku ruhej me gardistë e policë rendi. Me ligj, makinat e Ministrit të Brendshëm blihen e administrohen nga Garda, …

Read More »

Kompania koncesionare nën hetim për punime pa leje për rrugën Orikum-Dukat

Kompania koncesionare “Gjikuria“ u referua në Prokurorinë e Vlorës për shfrytëzim pa leje të inerteve në zonën e burimit të Çikës, por pavarësisht nisjes së procedimit,  leja iu miratua më pas nga Këshilli i Baseneve të Vjosës… Nga Jerola ZIAJ * – Në fillim të korrikut, mjetet e kompanisë së ndërtimit “Gjikuria“ u diktuan nga banorë të zonës së Orikumit, …

Read More »

Zbardhen detaje nga dosja hetimore, ja si vidhnin kosovarët me urdhër të “shef” Vangjelit

Zbulohen detaje nga dosja hetimore e një grupi grabitësish shqiptaro-kosovar, të cilët u arrestuan në 9 korrik në Sarandë. Kosovarët Getoarb Mulliqi, Nderim Curri, Hile Memehaj, nën komandën e Vangjel Pellas nga Ksamili, kanë arritur të grabisin plot 50.000 euro. Sipas dosjes hetimore, “Më datë 03.07.2021, rreth orës 10.00, Salla Operative e Komisariatit të Policisë Sarandë ka marrë një njoftim …

Read More »

Ish-drejtori i Postës së Korçës, i përfshirë edhe në aferën e ‘Range Roverit’ që ia shiti shtetit 5 herë më shtrenjtë

Kjo nuk është hera e parë që ish-drejtori Goga është përfshirë në afera korruptive, kjo pasi në vitin 2018 do të ishte emisioni investigativ “Ajsberg” në Fax News, i cili ka trajtuar një histori të çuditshme, lidhur me një makinë Range Rover Sport, e cila e blerë për 22 mijë euro në Itali nga Valter Gora, asokohe drejtor i Ujësjellësit në Pogradec, …

Read More »

Dosja e SPAK/ Si abuzuan zyrtarët e Ministrisë Brendëshme me tenderin e uniformave, kush nuk firmosi

Gazetarja Klodiana Lala siguron dosjen e SPAK për abuzimin e zyrtarëve të Ministrisë së Brendshme me tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit, që kapte vlerën e 2.8 miliardë lekëve. Në pjesën e dosjes, që “BalkanWeb” sjell më poshtë, tregohet se një anëtare e Njësisë së Prokurimit, përkatësisht inxhinierja tekstile në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, Aurora Mulla, nuk e ka …

Read More »

Jacobs ngre dyshime mbi prokurorin Hajdarmataj për moskryerjen e hetimeve dhe ‘dosjen e mbyllur’

Përfaqësuesi i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Theo Jacobs ngriti dyshime për fshehje pasurie dhe e cilësoi të turpshme moskryerjen e hetimeve për tonelata drogë nga ish-Prokuroria e Krimeve të Rënda, kur drejtohej nga Besim Hajdarmataj. Gjithashtu, ai evidentoi se Hajdarmaaj duhej të kishte dhënë dorëheqjen nga hetimi i një çështje, ku i kallëzuar ishte një person me të cilin kishte …

Read More »