Tag Archives: zgjedhjet

Zgjedhjet/ Enkelejd Alibeaj mbledh grupin parlamentar dhe Kryesinë në selinë e re të PD

Pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e regjistroi në zgjedhjet vendore 2023, kryetari komanduar i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj do të mbledhë sot pasdite Kryesinë dhe Grupin Parlamentar. Kjo është edhe mbledhja e parë që grupi i PD do të zhvillojë në zyrat e reja që kanë marrë me qira rrugën Donika Kastrioti. Në fokus të kësaj mbledhje do jenë diskutimet …

Read More »

Zgjedhjet dhe integriteti i procesit, ambasadori britanik: Të garantohet shenjtëria e votës, procesi duhet të jetë transparent dhe i ndershëm

Në tryezën e zhvilluar sot për integritetin e procesit zgjedhor fjalën e ka marrë edhe ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Alastair King-Smith. Ai u shpreh se procesi zgjedhor është e rëndësishmë të të jetë i lirë, transparent dhe i ndershëm sepse ka të bëjë me të ardhmen e Shqipërisë. “Le të mbajmë mend që është e rëndësishme të …

Read More »

Blendi Fevziu: PD do nja 10 vite ta marrë veten, nuk i fiton dot zgjedhjet më 14 maj

Gazetari Blendi Fevziu ishte këtë të hënë në studion e Euronews Albania, ku bëri dhe një analizë të shkurtër të zgjedhjeve lokale që pritet të mbahen më 14 maj. Fevziu tha se zgjedhjet e ardhshme lokale nuk pritet të kenë ndonjë histori. Kjo sipas tij, pasi PD nuk do të arrijë të bëjë dot surpriza. Fevziu tha se përçarja e …

Read More »

Zgjedhjet, Korreshi: Humbja e sigurtë nëse PD garon me dy kandidatë, grupimi i Berishës nuk fiton përballë PD zyrtare

Ndonëse bashkimin e PD, deputeti demokrat Saimir Korreshi e sheh mjaft të vështirë, ai thekson se për zgjedhjet duhet bashkëpunim me qëllim maksimalizimin e votës. Në një intervistë për ABC Neës, Korreshi tha humbja është e sigurtë nëse në zgjedhjet e 14 majit, PD hyn me dy kanidatë. “Bashkarisht duhet t’i drejtojmë zgjedhjet. Ja në rastin e Lushnjes, unë do mbështes …

Read More »

Presidenti i Republikës thërret Celibashin: Të ndalohet përdorimi i fondeve shtetërore në zgjedhjet e 14 majit!

Në kuadër të përgatitjes së procesit për zgjedhjet e 14 majit, presidenti i Republikës, Bajram Begaj priti sot në një takim kreun e KQZ, Ilirjan Celibashi. “Ftova sot në Institucionin e Presidentit të Republikës, Kryetarin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, z. Ilirjan Celibashi për të diskutuar mbi përgatitjet e procesit zgjedhor për zgjedhjet vendore të 14 majit 2023. Gjithashtu vura …

Read More »

Zgjedhjet lokale të 14 majit/ Rama mbledh në takim drejtuesit politik të PS-së, jep porositë për organizimin në terren

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot në takim drejtuesit politik të PS-së në të gjitha qarqet e vendit, teksa na ndajnë disa muaj nga zgjedhjet vendore. Sipas News24, takimi ka nisur rreth orës 13:30 dhe po vijon ende në vilën qeveritare. Në këtë takim, kreu i qeverisë, në cilësinë e kryetarit të PS-së, po u jep porositë e tij për …

Read More »

Shtyhen zgjedhjet në veri të Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani tha se zgjedhjet lokale në veri të Kosovës janë shtyrë për në muajin prill. Sipas saj data e saktë pritet të publikohet sonte ose nesër. Zgjedhjet janë shtyrë  me dakordësimin e të gjithë pjesëmarrësve në mbledhjen që u zhvillua sot. “Në mënyrë që të sigurojmë pjesëmarrje sa më të madhe të qytetarëve në këto zgjedhje, …

Read More »

Përçarja e opozitës, kishte dorë Rama? Grida Duma shuan dilemën: Harrojeni. Ndodhi nga humbja më 2021

Në studion e “Top Story”, Grida tha se përçarja nisi nga një ngjarje e madhe dhe nga humbja e pushtetit në vitin 2021, atëherë kur nuk ndodhën rotacionet që priteshin. Sipas saj faktor përçarjeje ishte edhe mos marrja e masave, por pushteti më pas ndikoi që opozita të vijonte e të përçahej akoma më shumë. “Përçarja e opozitës nuk nisi …

Read More »

Gjiknuri, Felaj dhe Mediu vëzhgues të zgjedhjeve në SHBA

Sekretari i Përgjithshëm i PS Damian Gjiknuri thotë se zgjedhjet në Shqipëri duhet të administrohen nga vollnetarët, teksa shembullin e SHBA-ve ku po zhvillohet një garë e fortë për Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve midis republikanëve dhe demokratëve. Gjiknuri ndodhet në SHBA së bashku me deputetët Ermonela Felaj dhe Fatmir Mediu si pjesë e ekipit vëzhgues të OSBE. Në një …

Read More »