Tag Archives: Zëri i Amerikës:

Zëri i Amerikës: Rama mohon të ketë lidhje mes tij dhe akuzave ndaj ish zyrtarit të FBI-së

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama mohoi kategorikisht që të ketë lidhje mes tij dhe akuzave të ngritura në Shtetet e Bashkuara ndaj ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe për mos-raportimin e kontakteve dhe lidhjeve me zyrtarë të shteteve të tjera. Duke folur me gazetarët pas një takimi pune në …

Read More »

Çipa: Mediat në Shqipëri të kapura nga grupet e interesit, në ortakëri me politikën

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryetari i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, Aleksandër Çipa ngre shqetësimin lidhur me situatën problematike që ka përfshirë median në Shqipëri, reflektim sikurse thotë i politizimit në çdo aspekt të vendit. Zoti Çipa thotë se është fatkeqësi që edhe sot e kësaj dite, mungon statusi që i garanton pavarësi editorëve, çka do u krijonte …

Read More »

“Zëri i Amerikës”: Ministri i jashtëm grek kërcënon Shqipërinë nëse ngre çështjen çame

Në Tiranë kërkesa e ministres së Jashtme shqiptare Olta Xhaçka që mes dy vendeve të mund të diskutohej në të ardhmen dhe mbi të drejtat e pronësisë së komunitetit çam mori një përgjigje me tone kërcënuese nga homologu i saj grek Nikos Dendias. Ai foli për një çështje që nuk ekziston dhe që si e tillë do kishte pasoja të …

Read More »

Zëri i Amerikës: Dyshime si do kontrollohet procesi, Shqipëria vend burimi i hashashit

Shqipëria pritet të lejojë shumë shpejt kultivimin, përpunimin dhe eksportimin e kontrolluar nga shteti të cannabis sativa për arsye mjekësore, pa legalizuar përdorimin vetjak. Kështu deklaroi sot kryeministri Edi Rama në përfundim të Këshillimit të parë Kombëtar, një anketim masiv që qeveria ndërmori për 3 muaj përmes postës dhe internetit. Mbi 60 për qind të qytetarëve të anketuar vullnetarisht dhe …

Read More »

Kuvend i 18 dhjetorit, provë force e Bashës për Berishën

Në Shqipëri, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bëri të ditur sot se ka vendosur të thërrasë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar më 18 dhjetor. Ish-kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij, kanë paraitur javën e shkuar kërkesën, mbështetur në firmat e 4200 anëtarëve të Kuvendit, për ta thirrur atë një javë më parë.Në mbledhjen e kryesisë, e cila ka nisur …

Read More »