Tag Archives: Zelensky:

“Fitorja e pashmangshme,” Zelensky: Kemi motivim, miq dhe diplomaci për ta arritur

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky po mban pasditen e së premtes nga Kievi një fjalim që shënon njëvjetorin e luftës së nisur nga Rusia. Gjatë fjalës së tij, lideri ukrainas u shpreh i bindur se fitorja për vendin e tij do të jetë e pashmangshme. Po ashtu, Zelensky theksoi se vendi që ai drejton e ka treguar që mund ta …

Read More »

Zelensky: Nëse Kina bëhet aleate me Rusinë, do të shpërthejë Lufta e Tretë Botërore

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky paralajmëroi sot Kinën se do të shpërthente një luftë botërore nëse Pekini do të mbështeste Rusinë në luftën e saj kundër Ukrainës. Komentet e Zelensky-t erdhën ndërsa Kina tha se Shtetet e Bashkuara nuk ishin në gjendje të bënin kërkesa, pasi sekretari amerikan i shtetit paralajmëroi homologun e tij kinez gjatë fundjavës që të mos furnizonte …

Read More »

Zelensky mirënjohës për tanket “Leopard 2”, por paralajmëron: Sasia dhe koha e dorëzimit janë kritike

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka shprehur mirënjohjen e tij ndaj Gjermanisë, e cila ka vendosur ta furnizojë me 14 tanke “Leopard 2”. Në një intervistë ekskluzive për Sky News, presidenti ukrainas paralajmëroi se sasia dhe koha e dorëzimit të automjeteve është kritike për vendin e tij. “Unë do të doja të falënderoja Gjermaninë, Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara që …

Read More »

Sulmet në natën e Vitit të Ri, Zelensky: Terroristët rusë janë shfaqur tashmë si patetikë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka dënuar valën e sulmeve ruse me dronë, që shënjestruan qytetet ukrainase në natën e Vitit të Ri. Sipas tij, ushtria ruse ka një frikë të dukshme, dhe siç tha ai me të drejtë, pasi ajo do të humbas luftën në Ukrainë, shkruajnë mediat e huaja. “Terroristët rusë janë shfaqur tashmë si patetikë, dhe si …

Read More »

Zelensky i kërkon ndihmë kryeministrit indian për “planin e paqes”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka kërkuar ndihmë Indisë për zbatimin e “planit të paqes” në një bisedë telefonike me kryeministrin indian Narendra Modi. “Bisedova me kryeministrin Narendra Modi dhe i urova suksese për marrjen e presidencës së G20-së”, tha Zelensky në një postim në Twitter. “Pikërisht në këtë platformë bëra të ditur planin e  paqes dhe tani po kërkoj …

Read More »

Zelensky: Putin po vret për kënaqësi dhe për Krishtlindje

Të paktën 5 persona janë konfirmuar të vdekur dhe 20 të tjerë të plagosur pasi forcat ruse kanë bombarduar qendrën e qytetit të Kherson mëngjesin e së shtunës. Për këto sulme ka reaguar edhe Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky. Ai ka postuar një foto nga qendra e Kherson teksa duken makinat në flakë pas bombardimit, ndërsa shkruan se Putin është …

Read More »

Zelensky: Nuk do të heqim dorë nga ajo që na përket

Presidenti Volodymyr Zelenskyy vizitoi vijën e frontit të luftës në Bakhmut, e cila është bërë vendi i luftimeve më të ashpra, për të shpërblyer ushtarët dhe  për t’i falenderuar për përpjekjet e tyre në mbrojtjen e Ukrainës. “Njerëzit tanë janë të pamposhtur nga armiku. Të cilët me trimërinë e tyre kanë dëshmuar ne do të durojmë dhe nuk do të …

Read More »

Zelensky kërkon nga Italia sistem të mbrojtjes ajrore

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka kërkuar nga Italia sistem të mbrojtjes ajrore kundër sulmeve ajrore të Rusisë. Në një intervistë për gazetën italiane “Corriere della Sera”, Zelensky foli për rrjedhën e luftës dhe zhvillimet ndërkombëtare. Ai tha se kanë “krijuar një marrëdhënie të shkëlqyer” me Giorgia Melonin, e cila u bë kryeministre e Italisë pas Mario Draghit dhe të …

Read More »

Zelensky beson se Rusia po i paguan dronët iranianë me ndihmë bërthamore

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë të hënën se beson që Rusia mund të jetë duke paguar dronët iranianë, me ofrim të ndihmës për programin bërthamor të Iranit. Duke iu adresuar një konference të organizuar nga e përditshmja izraelite, Haaretz, Zelensky ka përsëritur kërkesën e tij ndaj Izraelit për pajisje për mbrojtje raketore, “Kupola e Hekurt”. “Ushtria ukrainase është duke …

Read More »

Zelensky: Rusia tashmë ka humbur, nuk ka rëndësi çfarë arme përdor

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka bërë një deklaratë në mesazhin e përnatshëm që i jep popullit të tij, që prej fillimit të luftës më 24 shkurt. Mesazhe të cilat duket sikur e kanë frymëzuar popullin ukrainas të vijojë rezistencën dhe të besojë te fitorja e së drejtës. Zelensky foli për kërcënimet se Rusia mund të përdorë armë bërthamore dhe …

Read More »