Tag Archives: Yuri Kim

Kreu i ri i SPAK, Yuri Kim: Procesi të jetë transparent, pa manipulime

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim ka kërkuar që gara për kreun e ri të SPAK të jetë transparente. Përmes një statusi në Twitter, Kim shprehet se procesi i përzgjedhjes duhet të jetë pa manipulime nga ata që kërkojnë të bllokojnë ose ndikojnë në drejtësi, “Tani që kandidatët për kreun e ardhshëm të SPAK janë konfirmuar, është thelbësore që …

Read More »

Berisha: Përveç Yuri Kim, nuk di ndërkombëtar tjetër që mohon Sali Berishën kryetar të PD-së

Sali Berisha, i ftuar në televizionin e familjes së vet, tha se përveç ambasadores së SHBA, Yuri Kim, asnjë ndërkombëtar tjetër nuk e mohon Sali Berishën si kryetar i PD. Berisha tha se kryeministri Edi Rama dhe ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, kontrollojnë gjykatat së bashku. “Përveç Yuri Kim, nuk di ndërkombëtar tjetër që mohon Sali Berishën kryetar …

Read More »

Dronë nga Irani për sulmet në Ukrainë, Yuri Kim: Po përdoren për të goditur civilët! Rusia ka shkelur rezolutën e KS të OKB

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka ndarë deklaratën e Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, ku thuhet se ka prova që Rusia ka marrë dronë nga Irani. “Rusia ka blerë UAV nga Irani në kundërshtim me rezolutën 2231 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Këto UAV po përdoren për të goditur civilët ukrainas dhe infrastrukturën civile kritike”, shkruan Kim krahas …

Read More »

Ambasada amerikane zbardh takimin e Yuri Kim me gjyqtarët: Kohë kritike për reformën në drejtësi

Ambasada Amerikane ka zbardhur takimin e amdasadores Yuri Kim me gjyqtarët në Gjykatën e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. “Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim vizitoi sot Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë dhe u takua me gjyqtarët e saj. Ambasadorja i përgëzoi gjyqtarët për punën e palodhur dhe përkushtimin e tyre, veçanërisht ndërsa Gjykata nuk është plotësuar …

Read More »

Ambasadorja amerikane Yuri Kim zhvillon takime me gjyqtarë në GJKKO, detajet

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar mëngjesin e të martës takime në Gjykatën e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, GJKKO. News24 raporton se në takim kanë qenë të pranishëm drejtuesja e GJKKO, Irena Gjoka dhe gjyqtarë të tjerë të Shkallës së Parë. Ndërkohë, ditën e enjte, në orën 10:30 Yuri Kim ka planifikuar takim me drejtues dhe …

Read More »

Sulmet kibernetike/ Ambasadorja Yuri Kim takon Niko Peleshin: SHBA do mbështesë gjithmonë Shqipërinë, të mbrojë njerëzit dhe territorin e saj

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim zhvilloi një takim këtë të martë me ministrin e Mbrojtjes, Niko Peleshi. Lajmin e ka bërë të ditur vetë diplomatja përmes një postimi në rrjetet sociale, ku theksoi se në fokus të takimit ishte bashkëpunimi në mbrojtje, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes kibernetike. Kim u shpreh se SHBA-të do të mbështesin përpjekjet e Shqipërisë për të …

Read More »

Yuri Kim mesazh “të koduar”: Shqipëria duhet të ecë përpara, të thyejmë modelet e vjetra të korrupsionit

Ambasadorja amerikane Yuri Kim shprehet  se janë në dijeni të përpjekjeve për të frikësuar gjyqtarët dhe prokurorët. Përmes një postimi në “Twitter”, ambasadorja shkruan se është koha për të thyer modelet e vjetra të korrupsionit dhe për të ecur përpara. Diplomatja shton se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke i kushtuar një vëmendje të veçantë të gjitha zhvillimeve dhe …

Read More »

Eduard Shalsi zbardh takimin me Yuri Kim: Nuk munguan bisedat për artin, shahun dhe muzikën

Eduard Shalsi, ka takuar këtë të premte së bashku me  deputeten e PD, Sorina Koti ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim. Përmes një postimi në Facebook, Shalsi njofton se në këtë takim diskutuan për buxhetin e vitit 2023, monitrorimin e institucioneve të pavarura, si dhe mbështetjen financiare për reformat e ndërmarra. Mes të tjerash deputeti thotë se me diplomaten …

Read More »

Reforma Territoriale/ Yuri Kim takohet sot me disa deputetë të Partisë Demokratike

Ditën e sotme, ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim do të takohet me disa deputetë të Partisë Demokratike. Në orën 12:00, ambasadorja do të takohet me Enkelejd Alibeajn, Dhurata Çupin dhe disa depuetë të tjerë. Takimi, i cili ende nuk dihet se ku do të zhvillohet, do të realizohet në kuadër të Reformes Territoriale. Grupi i Alibeajt ka prezantuar raportin …

Read More »

“Reforma në Drejtësi po jep rezultat!” Ambasadorja Yuri Kim -magjistratëve të rinj: Ju sfidoj të jeni të guximshëm

Ambasadorja amerikane Yuri Kim u shpreh se reforma në drejtësi po jep rezultatet e saj, duke shtuar se po përballet me sfida të ndryshme. Ambasadorja Kim i bëri thirrje magjistratëve të rinj të mos dorëzohen dhe të bëhen shpresë për Shqipërinë “Ju sfidoj të jeni të guximshëm në bërjen e ndryshimeve. Ndërsa Shqipëria ndërmerr Reformat në sektorin e drejtësisë, këto …

Read More »