Tag Archives: Vladimir Putin

Sekretari i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar plas deklaratën e fortë: Putini mund të sulmojë përtej Ukrainës

Sekretari i mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, ka deklarua sot se ekziston një “rrezik shumë real” që Vladimir Putin të “shpërthejë” përtej kufijve të Ukrainës. Duke folur në një konferencë shtypi, Ben Wallace e përshkroi Rusinë si “kërcënimin më të drejtpërdrejtë dhe urgjent për Evropën”. Wallace kritikoi gjithashtu vitet e zbrazjes së forcave të armatosura të Mbretërisë së …

Read More »

Inteligjenca ukrainase zbulon sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: I kanë mbetur dy vite jetë

“Vladimir Putin ka më pak se dy vite jetë pasi ai vuan nga disa sëmundje të rënda”. Kjo është deklarata shokuese që ka bërë së fundmi kreu i shërbimit të inteligjencës ukrainase, sipas Daily Mail. Gjenerali Kyrylo Budanov tha se spiunët e Kievit që hynë në Kremlin i bënë pretendimet bazuar në inteligjencën njerëzore. Budanov shtoi: “Putini nuk ka një jetë …

Read More »

Ish-kryeministri britanik: Si më kërcënoi Putini në 2006-ën

Ish-kryeministri britanik Gordon Brown zbuloi se ai ishte kërcënuar nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë një vizite zyrtare në Moskë në vitin 2006, duke shtuar se Perëndimi kishte “dështuar” të kundërshtonte presidentin rus edhe vite përpara se të fillonte një pushtim në Ukrainë. Brown dënoi gjithashtu “përçarjen globale” pasi 150 vende nuk arritën të vendosnin sanksione ndaj Rusisë për pushtimin …

Read More »

Mesazhi që Putin i dërgoi Tokayev-it: Provoje po ta mbajti!

Ish-vendet sovjetike janë pjesë e sferës ruse dhe rrezikojnë fatin e Ukrainës nëse shkojnë kundër Kremlinit, insinuoi Vladimir Putin, siç raporton Telegrafi. Presidenti rus e bëri të ditur këtë ndërsa ishte në skenë me udhëheqësin kazak Kassim Jomart Tokayev, i cili tha gjatë një paneli diskutimi në Forumin Ekonomik të Shën Petersburg të premten se ai nuk i njeh dy …

Read More »

Dodik njoftoi se do të takohet me Putinin të premten

Milorad Dodik, një anëtar serb i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës, ka njoftuar planet për të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg, ku do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin më 17 qershor. “Po shkoj në Shën Petersburg për një forum ekonomik. Presidenti Putin merr pjesë tradicionalisht në forum. Takimi me Putinin do të bëhet pas …

Read More »

VIDEO: Putin shfaqet i sëmurë në publik, dridhet në mënyrë të pakontrolluar

Shëndeti i presidentit rus Vladimir Putin është vënë sërish në qendër të diskutimeve. Në një dalje të fundit shefi i Kremlinit shihet teksa i dridhen duart. Thashethemet për shëndetin e presidentit rus kanë qenë të përhapura që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, ndërsa disa ekspertë pretendojnë se ai ka një sërë sëmundjesh. Disa thonë se ai po lufton me kancerin e …

Read More »

Putin bëhet paranojak, veprimi i tij për të fshehur zbulimin e sëmundjes “çudit” botën, ja urdhri që i ka dhënë bodigardëve

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar truprojat personale të mbledhin jashtëqitjet e tij gjatë udhëtimeve jashtë vendit, në një përpjekje për të ndaluar shërbimet inteligjente të huaj të mbledhin informacione rreth shëndetit të tij. Një raport ka zbuluar se anëtarët e Shërbimit Federal të Mbrojtjes së Putinit janë ‘përgjegjës për mbledhjen e mbeturinave të tij trupore’ në pako të posaçme, të cilat …

Read More »

Vladimir Putin uron presidentin e ri të Shqipërisë, ja mesazhi që i dërgoi

Urimi për Bajram Begajn nga Putini u bë i njohur nga faqja zyrtare e ambasadës ruse ne Shqipëri, nëpërmjet një postimi në Facebook. “President i Federatës Ruse, Vladimir Putin, i ka përcjellë urime z.Bajram Begaj për zgjedhjet e tij në postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë dhe i uron shëndet dhe sukses në detyrën e tij më të lartë …

Read More »

Nuk iu bindën urdhrit për të luftuar në Ukrainë, ‘tërbohet’ Putin, merr vendimin drastik ndaj 115 ushtarëve

Garda Kombëtare e Rusisë ka liruar nga detyra mbi 100 ushtarë pasi nuk iu bindën urdhrave për të luftuar në Ukrainë. Të gjithë 115 gardistët kombëtarë ishin pjesë e njësisë Rosgvardia, njësi kjo e veçantë nga ushtria, grup të cilin Kremlini zyrtar zakonisht e përdor si një forcë të brendshme sigurie për luftën ndaj terrorizmit dhe shtypjen e disidentëve politikë. …

Read More »

Putin i bën rusë të gjithë fëmijët ukrainas jetimë, zyrtarja ukrainase: A nuk është ky një version i rrëmbimit?

Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret i cili thjeshton procesin e marrjes së shtetësisë ruse për fëmijët ukrainas që janë jetimë ose që aktualisht pa kujdes prindëror. Lajmi është bërë me dije nga gazetarja ukrainase Anastasiia Lapatina. Një dekret i tillë i referohet më shumë rajonit të Donbasit, por nuk përjashton edhe fëmijët ukrainas që nuk jetojnë në këtë zonë. …

Read More »