Tag Archives: Ursula Von der Leyen

Von der Leyen në Shkup: Sigurova presidentin dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin në BE

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen ndodhet në Maqedoninë e Veriut në kuadër të propozimit francez. Ajo u prit në aeroportin e Shkupit nga ministri i Punëve të Brendshme, Bujar Osmani. Von del Leyn ka zhvilluar një takim me presidentin Pendarovski dhe me kryeministrin Kovaçevski. Përmes një postimi në Twitter, Presidentja e Komisionit Evropian thekson se ka siguruar …

Read More »

Shefja e BE-së: Shumë e lumtur që liderët ranë dakord për ndalimin e importeve të naftës ruse

Shefja e BE-së Ursula von der Leyen ka thënë se është “shumë e lumtur” që liderët evropianë kanë arritur një marrëveshje në parim për ndalimin e importeve të naftës nga Rusia. Duke folur me gazetarët pas ditës së parë të një samiti të BE-së në Bruksel, ajo tha se masa ndëshkuese do të shkurtonte në mënyrë efektive rreth 90 për …

Read More »

Trudeau e Ursula von der Leyen premtojnë mbështetje për refugjatët ukrainas

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen u zotuan sot të mbështesin ukrainasit që ikin nga vendi i tyre mes pushtimit të Rusisë, duke thënë se kanadezët dhe evropianët janë të gatshëm të vazhdojnë të pranojnë refugjatë. Trudeau tha për CNN se vendi i tij tashmë ka pranuar 14 mijë refugjatë ukrainas. “Kur …

Read More »

Ursula Von der Leyen në Beograd, i jep një porosi Vuçiqit për situatën në veri

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është takuar sot me presidentin e Serbisë. Ajo ka theksuar çështjen e dialogut, duke përmendur nevojën për gjendjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme për situatën në pikëkalimet kuftitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Jarinjë dhe Bërnjak, raporton Gazeta Express. “Unë i përgëzoj hapat e ndërmarrë deri më tani në reformat dhe sundimin …

Read More »