Tag Archives: ukraine

E tmerrshme/ Rusia bombardon shkollat në Ukrainë

Qeveria e Ukrainës thotë se më shumë se 1000 shkolla dhe universitete janë bombarduar, që nga fillimi i agresionit rus më 24 shkurt. Shumë nga shkollat përdoreshin si qendra të shpërndarjes së ushqimeve dhe strehimore. Mes tyre ishte edhe një shkollë në rajonin Luhansk që u shkatërrua nga një sulm rus më 7 maj. Rusia mohon të ketë vënë në …

Read More »

Lufta në Ukrainë/ Zelensky e përshkruan Rusinë si ‘të çmendur’

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, ka thënë se Rusia duket “e çmendur” sepse ende përpiqet të rrëmbejë fitoren në rajonin e Donbasit, raporton Sky News, përcjell Bota sot. Zelenskyy tha se ai ishte “mirënjohës ndaj të gjithëve” që ende mbrojnë Donbasin dhe rajonet e tjera lindore dhe jugore, duke shtuar se Ukraina po i detyronte okupatorët rusë të largoheshin nga toka …

Read More »

Afro 100 fëmijë ukrainas u vranë gjatë prillit

Afro 100 fëmijë janë konfirmuar se janë vrarë në Ukrainë në prill, sipas zëvendësdrejtorit ekzekutiv të Unicef. Megjithatë, Omar Abdi pranoi se numri i vërtetë ka të ngjarë “dukshëm më i lartë”. Ai i tha këshillit të sigurimit të OKB-së: “Vetëm muajin e kaluar, OKB-ja verifikoi se rreth 100 fëmijë u vranë dhe ne besojmë se shifrat aktuale janë dukshëm …

Read More »

Lajm i mirë nga BE-ja për Ukrainën

Diplomati më i lartë i BE-së, Josep Borrell ka deklaruar se Bashkimi Europian do të miratojë një tjetër paketë me ndihma ushtarake,  me vlerë prej 500 milion eurosh për Ukrainën, sipas The Guardian. Ai shprehu bindjen se në ditët e ardhshme mund të arrihet një marrëveshje për vendosjen e embargos të naftës ruse. Rikujtojmë se para disa ditësh, Dhoma e Përfaqësuesve …

Read More »

OKB miraton rezolutën për të hetuar krimet luftës në Ukrainë, reagon ashpër ambasadori rus

Ambasadori i Rusisë në OKB ka reaguar ashpër ndaj votimit të rezolutës për të hetuar krimet luftës në Ukrainë. Në një deklaratë të dërguar me email për Reuters, Genadi Gatilov tha se “Në vend që të diskutojë shkaqet e vërteta që çuan në krizën në këtë vend dhe të kërkojë mënyra për t’i zgjidhur ato, ‘Perëndimi kolektiv’ po organizon një …

Read More »

I “shpërfillur” nga ushtria ruse, pse ukrainasit po përdorin ende mitralozin 100 vjeçar

Forcat ukrainase po luftojnë kundër pushtuesve rusë duke përdorur disa lloj mitralozësh që kanë hyrë në shërbim në kohën kur Ukraina ishte pjesë e perandorisë ruse.  Ky model, ka nje mekanizëm me avull peshon 68 kg dhe ka një mburojë përpara tytës për të mbrojtur personin që gjuan. Ka një sistem dy rrotësh që të ndihmon ta levizësh nga një …

Read More »

Kancelari gjerman paralajmëron Ukrainën: Duhet të përgatitet, do t’i vuajë pasojat e luftës edhe pas…

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka deklaruar ditën e sotme se Ukraina do të duhet të luftojë për 100 vite me pasojat e luftës që po vijon. Lideri gjerman bëri një paralelizëm me pasojat që shkaktoi Lufta e Dytë Botërore në vendin që ai drejton. “Ata që jetojnë në Gjermani e dinë se bombat që u hodhën gjatë Luftës së Dytë …

Read More »

Tanket gjermane “Marder” gati të dorëzohen për tre javë ne Ukrainë

Qeveria gjermane hezitoi për një kohë të gjatë, por armët e rënda tani do t’i dorëzohen Ukrainës. Gjermania dhe Republika Çeke po punojnë edhe për një shkëmbim qarkor armatimesh. Koncerni i armatimit Rheinmetall mund të dorëzojë mjetet e para luftarake të këmbësorisë së blinduar të tipit “Marder” brenda tre javësh. Rheinmetall, sipas drejtorit të tij Armin Papperger,  mund të dorëzojë …

Read More »

Biden nënshkruan dekretin urgjent për Ukrainën

Presidenti i SHBA, Joe Biden, ka nënshkruar një dekret të rëndësishëm për t’i ardhur në ndihmë Ukrainës. Biden nënshkroi një ligj për përdorimin e programit të leasing-ut ushtarak, i cili do të përshpejtonte shpërndarjen e armëve, pajisjeve ushtarake, ilaçeve, ushqimeve për Ukrainën. Njoftimi u dha sot nga Shtëpia e Bardhë. “Është e rëndësishme, është me të vërtetë e rëndësishme,”– tha …

Read More »

“Prisni dhe shikoni…”, çfarë po paralajmëron Spartak Ngjela

Avokati Spartak Ngjela ka bërë një analizë luftës së Rusisë në Ukrainë. Ngjela shkruan se Rusia i është futur realisht rrugës së shpërbërjes sapo u fut në luftë me Ukrainën. Postimi i plotë: Shkatërrimi përfundimtar i Rusisë do të hapë një etapë të re për njerëzimin. Lufta me Ukrainën i kushton Rusisë 850 milionë dollarë në ditë vetëm në luftime. …

Read More »