Tag Archives: Turqine

SHBA ndihma për Turqinë, Blinken premton 100 mln dollarë ndihma

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka njoftuar 100 milionë dollarë ndihma humanitare për të mbijetuarit e tërmeteve në Turqi. Shefi i diplomacisë amerikane mbërriti të dielën për një vizitë në Turqi dhe u takua me homologun Mevlut Cavusoglu. Së bashku, nga një helikopter, ata panë dëmet e shkaktuara nga katastrofa në provincën Hataj. “Sapo pata mundësinë të mbikëqyrja Hatajën …

Read More »

Finlanda heq embargon, rinis eksportet ushtarake me Turqinë

Finlanda miratoi të mërkurën eksportet e saj të para ushtarake në Turqi që nga viti 2019, në mes të ofertës së vendit për t’u bashkuar me NATO-n. Licensimi finlandez i eksportit të armëve u pezullua në vitin 2019 për shkak të operacionit ushtarak të Turqisë në Siri kundër militantëve kurdë. Kjo ka qenë një prej kërkesave kyçe të paraqitura nga …

Read More »

Rusia në negociata me Turqinë për ndërtimin e një termocentrali bërthamor në Sinop

Kompania ruse Rosatom njoftoi fillimin e negociatave me Turqinë për ndërtimin e një termocentrali bërthamor në Sinop. Sipas një raporti në uebsajtin turk T24, drejtori i Përgjithshëm i kompanisë shtetërore ruse të energjisë atomike, Alexei Likhachev, ka njoftuar se Rusia ka filluar negociatat me Turqinë për ndërtimin e një termocentrali bërthamor në Sinop. Në deklaratat e tij për rrjetin televiziv …

Read More »

SHBA “padit” në OKB Turqinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ngrenë në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara shqetësimin e Greqisë në lidhje me deklaratat e Presidentit turk, Recep Taip Erdogan për hapjen e pjesshme të qytetit të Varoshas në Qipron Veriore. “I sigurova ministrit të Jashtëm të Qipros, Christodulides se SHBA kundërshton deklaratën e qipriotëve turq, me mbështetjen e …

Read More »