Tag Archives: Turqi

Përplasen 4 autobusë në Stamboll, plagosen 99 persona

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Turqi, ku 99 persona kanë mbetur të plagosur. Mediat turke bëjnë me dije se ngjarja ndodhi në një autostradë në Stamboll, ku në aksident u përfshinë 4 autobusë. Fillimisht dy autobusë janë përplasur kokë më kokë dhe dy të tjerë më pas janë përplasur me ta. Menjëherë pas aksidentit në vendngjarje kanë shkuar …

Read More »

Nuk kanë fund dridhjet e tokës në Turqi, tjetër tërmet i fortë trondit vendin

Turqia nuk gjen qetësi nga dridhjet e tokës. Një tërmet me magnitudë 5.1 ka tronditur vendin ditën e sotme. Tërmeti me magnitudë 5.1 i shkallës Rihter në Turqinë Lindore ka ndodhur në orën 14:40 pasditen e së premtes. Sipas të dhënave, tshte relativisht i cekët, pasi thellësia fokale është 5 km. Epiqendra u raportua 56 kilometra në lindje të Erzurumit …

Read More »

COVID-19, Turqia miraton vaksinimin e personave mbi 15-vjeç

Ministria turke e Shëndetësisë ka vendosur nisjen e vaksinimit për grupmoshat mbi 15 vjeç. Në kuadrin e luftës kundër COVID-19, ministria mori vendime të reja në lidhje me numrin e dozave të vaksinës dhe për grupmoshat për të cilën aplikohet vaksina. Në këtë kuadër, e drejta për t’u vaksinuar është përcaktuar për personat mbi 15-vjeç dhe për personat mbi 12-vjeç …

Read More »

Turqi, po raportonte për situatën e zjarreve, gazetari dhunohet nga qytetarët

Një reporter turk u sulmua fizikisht teksa ishte duke raportuar për situatën e zjarreve në Turqi. Në videon që po qarkullon në rrjetet sociale ihet një përson një person shihet teksa bërtet dhe hedh një shishe në drejtim të kameramanit. Pas kësaj, gazetari Gokmen Karadag ndaloi transmetimin dhe u përpoq të parandalonte sulmin ndaj tij dhe kameramanit. Prokuroria turke ka …

Read More »

Turqi, viktima dhe dëme të mëdha pas zjarreve në Antalia

Zjarret masive në pyjet në qytetin bregdetar turk, Antalia, kanë shkaktuar tri humbje jete. “Tre persona humbën jetën dhe 122 të tjerë u lënduan nga zjarret në qarkun Manavgat”, tha në një deklaratë Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD). “Trajtimi i 58 personave vazhdon në spitale”, shtoi AFAD. “Shumë shtëpi, vende pune, hambare, toka bujqësore, serra dhe automjete …

Read More »