Tag Archives: taulant balla

Opozita kërkon mocion me debat për raportin e DASH, Balla: Përshëndes faktin që s’ka firmosur Berisha, të diskutojmë dhe për “non grata-n”

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka thënë se mazhoranca mezi pret të diskutojë për raportin e DASH, por kërkesa për mocion me debat duhet bërë sipas procedurës. Në fjalën e tij në seancën e sotme, deputeti socialist tha se Kuvendi duhet të diskutojë edhe për vendimin e SHBA për ta shpallur  ‘non grata’ Sali Berishën. “Në …

Read More »

Kallëzoi Sali Berishën, Balla në GJKKO: Koha e nxjerrjes vre dhe shpifjeve ka mbaruar

Kyetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla është thirrur këtë të enjte në Gjykatën e Posaçme (GJKKO). Balla u thirr pasi ka kallëzuar Sali Berishën dhe Floriana Garon për shpifje, pasi ata kanë deklaruar se është i përfshirë në vrasjen e avokatit Ravik Gura në Elbasan. Berisha dhe Garo nuk u paraqitën në seancë. Balla u shpreh i …

Read More »

Arrestimi i Lefter Allës, Balla: Nuk marrim në mbrojtje askënd, nuk jemi zyrë avokatie! Përgjegjësia personale

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla mbajti këtë të hënë një deklaratë për media, ku u pyet në lidhje me arrestimin e kryebashkiakut të Bulqizës Lefter Alla për abuzime me tendera. Balla në përgjigjen e tij tha se qëndrimi i Partisë Socialiste është i qartë, se nuk do të jetë zyrë avokatie për askënd. Ai theksoi se …

Read More »

E akuzoi për vrasjen e Ravik Gurrës, Taulant Balla shkon në GJKKO për të paditur Berishën dhe Floriana Garon

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla është paraqitur sot në Gjykatën e Posaçme në lidhje me padinë ndaj Berishës për shpifje, pasi ky i fundit e akuzoi për vrasjen e Ravik Gurrës. Në daljen para mediave, Balla tha se Berisha duhet të mësohet të shkojë në gjykatë e të respektojë ligjin. Po ashtu u shpreh se duhet të …

Read More »

“Qëllojini”, Balla hap audion e 21 janarit: U dha urdhri nga Berisha, Prokuroria të hetojë

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla, ka hapur në Kuvend audion e 21 janarit, ndërsa thotë se kreu i PD-së Sali Berisha ka dhënë urdhër për të qëlluar mbi trupa. Ndër të tjera ai ka bërë thirrje prokurorisë që të hetojë këtë çështje. “Kemi një audio të re, i bëj thirrje prokurorisë që më në fund këtë çështje …

Read More »

Taulant Balla flet sërish për rastin McGonigal: Pse s’presin drejtësinë amerikane? E kanë hallin te hetimet e 21 janarit dhe Gërdecit

Drejtuesi politik i qarkut të Fierit njëkohësisht Kryetar i Grupit Parlamentar Socialist Taulant Balla nga Fieri është ndalur në disa çështje të rëndësishme të aktualitetit në vend mes të cilave edhe çështja McGonigal, që sipas tij është fshehje pas gishtit nga ana e opozitës për çështje si 21 janari dhe Dosja Gërdeci. “Shpirtrat e trazuar të asaj që quhet opozitë …

Read More »

Balla: Edhe unë e kam takuar McGonigal, ja për çfarë kemi biseduar

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, tha këtë të hënë se edhe ai personalisht e ka takuar Charles McGonigal. Gjatë një deklarate të mbajtur nga selia e Kuvendit këtë të hënë, Balla tha se takimi mes tij dhe ish-zyrtarit të FBI-së ka qenë një takim institucional në kohën që ky i fundit ka qenë në detyrë. Ai …

Read More »

Grupimi i Berishës bllokoi foltoren, Balla: Duan të heqin vëmendjen nga thirrja e Shkëlzen Berishës në SPAK dhe provave të reja për 21 Janarin

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka folur jashtë sallës së Kuvendit. Në lidhje me bllokimin e foltores së Kuvendit nga Sali Berisha dhe deputetet e tij, Balla tha se kjo bëhet me qëllim heqjen e vëmendjes nga thirrja e djalit të tij Shkëlzen Berisha në SPAK dhe provat e reja të zbuluar mbi ngjarjen e 21 …

Read More »

Balla: “Non gratave” nuk do u njihen kërkesat në Kuvend! Do ndryshojmë ligjin për Komisionet Hetimore!

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka bërë me dije se do të ndryshojnë ligjin për Komisionet Hetimore. Po ashtu theksoi se asnjë shkresë e firmosur nga Sali Berisha nuk do të merret parasysh. Balla ftoi të gjithë të interesuarit që të aplikojnë për Avokatin e Popullit ndërsa shtoi se opozita e pati kohën për të bërë propozime. …

Read More »

“Kam paditur Sali Berishën”, Taulant Balla flet për rikandidimin e Veliajt e Subashit dhe akuzat ndaj Ahmetajt

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka hedhur poshtë zërat se Partia Socialiste është distancuar nga ish-zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj pas akuzave që rëndojnë mbi të lidhur me çështjen e inceneratorëve teksa thekson se për kryebashkiakun e Tiranës Erjon Veliaj dhe atë të Fierit Armando Subashi, flet transformimi që ata i kanë bërë qyteteve që drejtojnë. Gjithashtu Balla …

Read More »