Tag Archives: Tabaku

Rritja e çmimeve, Tabaku: Qeveria nuk ka marrë asnjë masë reale

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, është shprehur se familjet shqiptare janë në vështirësi të madhe ekonomike prej më shumë se një vit, pasi po përballen me rritje çmimesh. Përmes një postimi në Facebook, Tabaku thotë se qeveria nuk ka marrë asnjë masë reale për krizën ekonomike. Ajo shton se qeveria bën të kundërtën e asaj që prisnin qytetarët, pra …

Read More »

Tabaku akuza qeverisë: Po vritet shtresa e mesme

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka hedhur akuza ndaj Qeverisë, duke marrë shkas nga situata ekonomike në vend. Tabaku thotë se xhepat e shqiptarëve po zbarzen nga kontratat e koncesionarëve. Sipas saj, qeveria po bën pazar me taksat e shqiptarëve. Ajo pretendon se ne nuk kemi një ekonomi tregu, por një ekonomi oligarkike të lidhur ngushtë me qeverinë, që …

Read More »

Kongresi i PS, Tabaku: Spektakël propagande për suksese imagjinare

Spektakël propagande e cilëson deputetja demokrate Jorida Tabaku, Kongresin e PS-së që u zhvillua një ditë më parë. Ajo vë theksin te kriza ekonomike me të cilën po përballen shqiptarët, ndërsa thotë se situata do rëndohet, pasi shumë shpejt qytetarët do ta paguajnë më shtrenjtë borxhin publik që qeveria ka marrë për luksin dhe për PPP-të. “Qeveria vazhdon të bëj …

Read More »

Paketa e Rezistencës Sociale, Tabaku: Qeveria po programon rikthimin e disa taksave

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku këtë të dielë ka reaguar për Paketën e Rezistencës Sociale të realizuar nga qeveria për të përballuar rritjen e çmimeve në vend. Tabaku  përmes një postimi në Facebook, shkruan se kjo ndihmë është një tallje me qytetarët. Ndër të tjera deputetja e PD-së thekson se kjo paketë ishte programuar të implementohej në qershor, dhe …

Read More »

Rritja e çmimeve, Tabaku: Qeveria nuk po vë kontroll në treg!

Nënkryetarja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku deklaroi gjatë fjalës së saj në Kuvend se çështja kryesore për diskutim sot do duhet të ishte rritja e çmimeve. Ajo u shpreh se ka një moskontroll total në treg dhe rritje abuzimeve të kostove të produkteve për qytetarët. “Unë e di që ndoshta sot çështja e integrimit europian nuk është kryesore. Kur Shqipëria …

Read More »

Në Vorë, Tabaku: PS dhe LSI bashkojnë votat për të larguar komisionerët e PD

Nënkryetarja e PD-së Jorida Tabaku ka komentuar ngërçin e krijuar në qendrat e votimit në bashkinë e Vorës pasi sipas kreut të KQZ, në gjysmat prej tyre mungojnë komisionerët e Partisë Demokratike. Në një deklaratë për mediat, Tabaku thotë se lidhur me këtë situatë, PS dhe LSI kanë bashkuar votat për të larguar komisionerët e PD. “Me nje vendim te paprecedente …

Read More »

Tabaku: Nuk mbanin mend, komisioni për inceneratorët ia arriti qëllimit

Në mbledhjen e fundit, Jorida Tabaku tha sot se Komsioni Hetimor për Inceneratorët u përball me pengesa të shumta. Tabaku gjatë fjalës së saj veçoi mbrojtjen politike që iu bë gjatë këtyre javëve aferën korruptive të inceneratorëve. Megjithatë, demokratja tha se pavarësisht kësaj komisioni arriti të sjellë një panoramë të qartë të asaj që ka ndodhur. Sipas saj qëllimi i …

Read More »

Inceneratorët, Tabaku: Institucionet të përgjigjen, zyrtarët para drejtësisë

Deputetja e Partisë Demokratike dhe njëherazi kryetarja e Komisionit Hetimor të Inceneratorëve, Jorida Tabaku, tha në një deklaratë për mediet se raporti i punimeve do të jetë gati në pak ditë. Tabaku u shpreh se janë në pritje të informacioneve nga TIMS, për lëvizjuen e udhëtarëve, që pritet ta dorëzojë Drejtori i Përgjithshëmn i Policisë së Shtetit Gledis Nano. Kryetarja …

Read More »

Tabaku: Rama dështoi të thotë se ku shkuan 430 mln euro

Kryetarja e Komisionit Hetimor për Inceneratorët, Jorida Tabaku ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes maratonë dhe dëshmisë prej 10 orësh të kryeministrit Edi Rama. Ajo tha se Rama gjatë dëshmisë së tij në komision zgjodhi të mos thoshte të vërtetën por të mbronte korrupsionin. Tabaku tha se Rama dështoi të thotë se ku shkuan 430 mln euro. “Të …

Read More »

Administratorja e inceneratorit të Tiranës refuzon seancën, Tabaku: E sjell policia

Komisioni Hetimor për Inceneratorët ka nisur punimet për seancën e radhës. Dy nga dëshmitarët të cilët duhej të ishin prezentë sot në seancë, kanë refuzuar të paraqiten. Një prej tyre është edhe administratorja e inceneratorit të Tiranës, Arjola Kodra e cila ka refuzuar kërkesën e komisionit për t’u paraqitur. Kryetarja e komisionit Jorida Tabaku ka paralajmëruar se administratorja mund të …

Read More »