Tag Archives: Sunak

Nga grevat te skandalet, 100 ditët e para të Sunak si kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar

Sot shënohet dita e 100-të e Rishi Sunak si Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar, me mediat europiane që hedhin një vështrim pas në ngjarjet e mëdha të atyre 100 ditëve në një përpjekje për të parashikuar se si do të jetë e ardhmja për Sunak dhe konservatorët në pushtet. “Përvjetori” i 100 ditëve si kryeministër, në rrethana të tjera, nuk …

Read More »

“Britania është krah Ukrainës”, Sunak i konfirmon mbështetjen Zelensky-t

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kryeministri britanik Rishi Sunak folën sot dhe diskutuan mbështetjen e vazhdueshme të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën, si dhe sigurimin e më shumë furnizimeve për të ndihmuar këtë të fundit në luftën kundër pushtuesve rusë, konfirmoi Doëning Street. Deklarata e kryeministrisë britanike: Kryeministri foli sot pasdite me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky. Udhëheqësit diskutuan sulmet …

Read More »