Tag Archives: Spartak Ngjela

Spartak Ngjela: Çfarë fshihet pas ardhjes së DEA-s në Tiranë

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar njoftimin e ambasadës amerikane për hapjen e linjës direte të sinjalizimit të qytetarëve shqiptarë me DEA-n. Ngjela e konisderoi këtë si një veprim të amerikanëve për të mbledhur dëshmi për korrupsionin dhe krimin e organizuar. Sipas avokatit, SHBA i ka të gjitha informacionet mbi krimet në Shqipëri përmes përgjimeve të CIA-s, por tashmë kërkon që …

Read More »

Spartak Ngjela: Shoh frikë te politikanët, prisja nga SPAK-u arrestime këtë muaj

Avokati Spartak Ngjela thotë se politikanët nga mazhoranca dhe opozita po ndihen të frikësuar nga drejtësia. Në një intervistë për Euronews Albania, Ngjela u shpreh se priste nga SPAK-u arrestime të zyrtarëve të lartë që këtë  muaj. Sipas tij, formimi i Gjykatës Kushtetuese jep shpresë që nuk mund të ketë abuzime me drejtësinë. “Shenjat janë që po, palët janë të …

Read More »

Spartak Ngjela: Gërdeci gjëmë historike, qeveria vrau 26 persona për të fituar para

Avokati Spartak Ngjela e cilësoi Gërdecin një gjëmë historike. Në një intervistë për Euronews Albania ai tha se dyshohet se qeveria shqiptare ka gisht në ngjarjen tragjike. “Duhet të kujtohemi se ajo është një gjëmë historike që ka ndodhur dhe që po dyshohet që ka gisht vetë qeveria shqiptare që zgjidhet për të mbrojtur popullin, shoqërinë e vet që për …

Read More »

Çështja McGonigal, Spartak Ngjela: Ka thënë gjë SHBA për Ramën? Akuzat e opozitës, novela të dobëta

Avokati Spartak Ngjela, ka komentuar akuzat e opozitës ndaj kryeministrit Edi Rama për çështjen e ish- zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal. Ai tha se nuk ka asnjë provë që implikon kryeministrin Edi Rama në këtë çështje ndërsa i quajti akuzat e opozitës si novelë e dobët. Sipas Ngjelës, këtë çështje e ka në dorë vetëm drejtësia amerikane dhe për aq …

Read More »

“Kali nuk mbahet nga bishti por nga freri”, Ngjela: PD nuk fiton dot kurrë me ‘non gratën’ kryetar

“Me një opozitë të përcarë, nuk fiton dot në zgjedhje”. Kështu u shpreh në një lidhje të drejtpërdrejtë për ABC avokat Spartak Ngjela, ndërsa theksoi se nëse grupet bashkohen jashtë Saliut, pa non gratën si kryetar, politika amerikane do jetë me ta. “Kështu si është opozita e përcarë, nuk fiton dot. Nëse grupet bashkohen jashtë saliut, pa non gratën si …

Read More »

Spartak Ngjela: Do ketë forcë ushtarake amerikane në Shqipëri nëse SPAK nuk vepron

Avokati Spartak Ngjela paralajmëroi se në Shqipëri do të ketë forcë ushtarake amerikane, nëse SPAK nuk vepron dhe nuk lufton korrupsionin. Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Ngjela nënvizoi se nëse reforma në drejtësi dështon, të parët që do të penalizohen janë prokurorët e SPAK. “Këtu ka Rama ndonjë rival? Asnjë rival, domethënë që është në krizë shteti, do të …

Read More »

Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë, Spartak Ngjela: Hap vendimtar drejt Perëndimit

Avokati Spartak Ngjela e konsideron një hap vendimtar drejt Perëndimit, mbajtjen e samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë. Në një intervistë për Euronews Albania, Ngjela u shpreh se me samitin e djeshëm, Shqipëria dhe pesë vendet e tjera të rajonit janë anëtarësuar.“Shumë e madhe, ishte hapi vendimtar drejt Perëndimit, domethënë tregoi që më në fund Perëdimi na pranoi, BE-ja. Ata dje …

Read More »

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Dhe, ku qëndron e mbërthyer sot historia e Shqipërisë?

Spartak Ngjela Në të vërtetë shqiptarët janë në pritje. Por çfarë është në thelb pritja shqiptare? Kjo është një pritje historike, e cila ka filluar që në vitin 1830, kur shqiptarët po mendonin që po çlironon Shqipërinë, por mbreti gjerman i emëruar nga Fuqitë e Medha, u tha: “Jo, ju keni çliruar Greqinë”. Domethënë shqiptarët kudo ku janë, kanë rreth …

Read More »

Ngjela nxjerr në skenë detajin e “bombë”: Hapja e dosjeve nuk është kërkesë e politikës shqiptare

Ndryshimet për ligjin e Dosjeve, a janë një kurth për nxjerrjen e Metës nga politika apo qëllim për të hapur Dosjet?! Kjo është pyetja e shtuar mbrëmjen e  djeshme në “Open”, të cilës avokati Spartak Ngjela iu përgjigj duke thënë se hapja e Dosjeve është bërë me vonesë dhe se duhej të ishte bërë më parë. Ai thotë se nuk …

Read More »

“I ka ditët e numëruara”, Ngjela: Mediat dhe televizionet në Shqipëri financohen nga Moska

Avokati Spartak Ngjela në një reagim në rrjetet sociale ka reaguar pas deklaratave të ambasadores amerikane në Shqipëri, Yuri Kim në lidhje me korrupsionin dhe lobimin rus në në vendin tonë. Ngjela thotë se ambasadorja Kim e konfirmoi faktin që ka media dhe telvizione shqiptare që financohen nga Moska, gjë të cilën avokati shprehet se e ka denoncuar tre muajve …

Read More »