Tag Archives: shqiptaret

200 euro një kokë Luani, shumat e ‘çmendura’ që harxhojnë shqiptarët për të pasuruar TCH

Banorët e ‘Big Brother VIP Albania’ surprizohen prej disa kohësh nga ndjekësit e tyre, të cilët u dërgojnë mesazhe të ndryshme së bashku me emoji. Ndjekësit kanë mundësi që t’i dërgojnë një mesazh duke përdorur aplikacionin ‘Big Love’. Mirëpo, kjo e ka një kosto e duhet thënë se nuk janë dhe aq lirë. Në fillim të krijimit të këtij aplikacioni, …

Read More »

“DIELLI” ME SHQIPTARËT NË GREQI

Keti Bandilli, mësuese e gjuhës shqipe në Hania, Kretë të Greqisë, në një rrëfim ekskluziv për Diellin e Vatrës në New York, dhënë Editorit Sokol Paja, shpjegon me detaje punën edukative e patriotike për mësimin e gjuhës, kulturës, historisë e traditës shqipe në Kretë dhe aktivitetet sociale e kulturore në dobi të komunitetit shqiptar në Hania, Kretë të Greqisë. SHKOLLA …

Read More »

The Sun: Shqiptarët kanë lënë gomonet, ja mënyra e re për të hyrë ilegalisht në Angli

Duket se kalimet me gomone nga Franca në drejtim të Anglisë janë një ‘metodë’ e vjetër për emigrantët ilegalë. Teksa masat e dy qeverive shtrëngohen çdo ditë e më shumë për gomonet and emigrantëve të paligjshëm, këta të fundit kanë një taktikë të re, skafet. The Sun shkruan se skafet po përdorën teksa Franca po investon miliarda euro çdo vit …

Read More »

Përplasja e dy trenave në Greqi, identifikohen shqiptarët që humbën jetën

Janë identifikuar katër shqiptarët në mesin e viktimave nga aksidenti vdekjeprurës, ku një tren me pasagjerë u përplas kokë më kokë me një tren mallrash në Tempi të Larisas. Trupat e tyre janë identifikuar përmes ADN-së, të amrrë nga të afërmit të tyre. Mediat helene kanë bërë të ditur se bëhët fjalë për 22-vjecarin, Ledio Ruci, 21-vjecarja Klaudia Lata dhe 23 …

Read More »

Emigracioni ekonomik shqiptar dhe politika e fajit

Rreth 40 mijë shtetas/e shqiptarë/e kanë emigruar drejt Mbretërisë së Bashkuar përgjatë vitit 2022, ndërsa numërimi ende vazhdon…e po ashtu edhe mprehja e retorikës së fajit. Nga Liri Kuçi Sot, nxënës të klasës së pestë të vitit 2023 shprehen se po mësojnë anglisht – mëpastaj objektivi ndalet porsi në një çast post-apokaliptik në pamjet e klasave dhe qyteteve të zbrazëta – për …

Read More »

Kush e i fiton Big Brother VIP? Jo Olta! Amosi jep përgjigjen që askush nuk e priste: Shqiptarët duan…!

Amos Zaharia i ftuar mesditën e sotme në Shqipëria Live foli për eksperiencën e tij brenda shtëpisë së Big Brother VIP Albania. Ai tha se e nisi me dëshirë por se kur pa mënyrën e lojës që u zhvillua aty, vendosi të tërhiqej. I pyetur nga moderatorja Erjona Rusi se kush e fitonte çmimin e madh, Amos u përgjigj: “Besoj …

Read More »

Dosja e SPAK: Si u bënë shqiptarët “ekspertë”, të përpunimit të heroinës

Në apartamente që ndryshonin shpesh për të shmangur kontrollet e autoriteteve, Gernard Ago, një prej drejtuesve të grupit kriminal të goditur nga autoritetet italiane dhe SPAK në një operacion të përbashkët në kuadër të hetimeve të nisura që në 2019, krijonte laborator të përpunimit të heroinës. Sipas dosjes hetimore, lënda narkotike përpunohej dhe ndahej nga shqiptarë të tjerë, bashkëpunëtorë të …

Read More »

“Opozita të ngrihet në lartësinë e detyrës!”, deputeti i PD: Shqiptarët nuk kanë alternativë

Deputeti i Partisë Demokratike Dashnor Sula ka sjellë në vëmendje largimin masiv të shqiptarëve drejt Britanisë. Sipas tij qytetarët janë aq të pashpresë në vendin e tyre sa marrin parasysh edhe të humbin jetën teksa kalojnë kanalin e La Manche me gomone plastike në temperatura që arrijnë pranë zeros. Sula tha se opozita duhet të ngrihet në lartësinë e detyrës …

Read More »

Shqiptarët të keqpaguar, kemi rritjen më të ulët të pagës mesatare në rajon

Në pjesën e fundit të vitit, paga në shtet arriti në 610 euro, ndërsa në sektorin privat, 500 euro. Për të shkuar te ky nivel, paga mesatare u rrit me 11% në Shqipëri në vitin 2022 krahasuar me vitin paraardhës. Ndërkohë, në vendet fqinje rritja rezulton nga 13 deri në 18%. Në rajon, pagat tona janë më të ulëta. Rrogat …

Read More »

Gazetari përplaset me ministrin që ofendoi shqiptarët: Imagjinoni sikur t’ua thoshin këtë britanikëve

Një incident diplomatik, thonë mediat britanike, është shkaktuar nga publikimi i një videoje promovuese e cila vlerëson ata që kanë gjetur dhe ndaluar emigrantët e paligjshëm nga Shqipëria. Gazetari Nick Ferrari dhe ministri i Zyrës së Brendshme Robert Jenrick, i cili publikoi videon, patën një përplasje të ashpër në emisionin e mëngjesit të drejtuar nga reporter i njohur. Jenrick u …

Read More »