Tag Archives: shqiperine

I nxehti afrikan do “përvëlojë” edhe Shqipërinë: Sa pritet të zgjasë, qytetet që do thyejnë rekord

Meteorologu Akil Osmani dhe detaje nga vala e të nxehtit që pritet të godasë Shqipërinë. Osmani deklaroi se duke filluar nga dita e sotme dhe përgjatë 10 ditëve në vazhdim do të ketë një rritje të temperaturave, ku të premten, pra sot, termometri do të shënojë dhe 40 gradë celsius në shumë qytete në Shqipëri. Ai tha se temperatura më …

Read More »

PE miraton rezolutën për Shqipërinë: Aleate e rëndësishme dhe partnere e besueshme

Eurodeputetët e Komitetit të Punëve të Jashtme përshëndesin fillimin e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe i bëjnë thirrje vendit të ruajë fokusin e tij në agjendën e reformave të BE-së. Në një raport të miratuar sot me 52 vota pro, pesë kundër dhe 10 abstenime, eurodeputetët e Komisionit të Punëve të Jashtme përshëndesin ”angazhimin e palëkundur të Shqipërisë për integrimin …

Read More »

Boniek: Me Shqipërinë duhet fitorja, por nuk do të jetë e lehtë

Legjenda e futbollit polak, Zbigniew Boniek mbajti një qëndrim kritik mbi zgjedhjet e Fernando Santos në ndeshjen mes Çekisë dhe Polonisë si dhe paralajmëroi se fitorja nuk do të ishte e lehtë për tu arritur të hënën edhe pse në këtë moment është jetike për përfaqësuesen polake. “Mendoj se të hënën përballë Shqipërisë na duhet të marrim një fitore edhe …

Read More »

Po shkëlqen me Rijekën, Selahi: Refuzova Belgjikën për Shqipërinë

Mesfushori shqiptar, Lindon Selahi po kalon një formë të jashtëzakonshme në kampionatin kroat me skuadrën e Rijekës. 24-vjeçari është një nga emrat më të përfolur, ndërsa synon rikthimin në kombëtaren shqiptare. Në përballjen e fundit në kampionat, Selahi arriti të shënonte një gol ndaj Varazdin, teksa skuadra e tij fitoi me rezultatin 3-1, duke u ngjitur në vendin e katërt. …

Read More »

Refuzoi Shqipërinë, Greqia nuk pret dhe i dërgon menjëherë ftesë, Andreas Ndoj

Andreas Ndoji nuk zgjodhi që të përfaqësonte Shqipërinë. Tashmë është histori e ditur se mbrojtësi i ri do të mbrojë ngjyrat e helenëve. Greqia nuk ka pritur të humbas më shumë kohë dhe e ka shfrytëzuar momentin. Sipas raportimeve të mediave greke, një ftesë ka mbërritur menjëherë te lojtari i Olimpiakosit. Ai do të jetë pjesë e Kombëtares kundër Gjibraltarit, …

Read More »

Deklarata tronditëse e ish-sulmuesit të njohur shqiptar: Federata më kërkoi 200 mijë euro që të luaja me Shqipërinë

Ish-sulmuesi i njohur, Shefki Kuqi, ka bërë së fundmi një deklaratë tronditëse, teksa pretendon se kohë më parë, kur ai ishte pjesë e futbollit të luajtur, FSHF i ka kërkuar 100-200 mijë euro për të veshur fanellën e Shqipërisë. I ftuar në studion e emisionit sportive “Favorit” në televizionin T7, Kuqi, tashmë në moshën, 46-vjeçare, bëri me dije, se para …

Read More »

Parlamenti zvicerian miraton marrëveshjen për sigurimet me Shqipërinë, Rama: Ma ka premtuar edhe Meloni

Parlamenti zvicerian miratoi me 129 vota pro marrëveshjen për sigurimet shoqërore me Shqipërinë. Kreu i qeverisë shqiptare, Edi Rama,ka reaguar në rrjetet sociale për këtë lajm të cilin e konsideron të mirë dhe falenderon qeverinë zviceriane. Po ashtu, Rama thotë se kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni i ka premtuar gjatë samitit në Tiranë, që shumë shpejt do të votohet në …

Read More »

Rama për ”Associated Press”: Samiti, një moment fantastik për Shqipërinë, BE-në dhe Ballkanin Perëndimor

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka deklaruar se një samit i Bashkimit Evropian në kryeqytetin e vendit të tij këtë javë demonstron interesat e rritura gjeostrategjike të BE-së në rajonin e Ballkanit Perëndimor për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë, shkruan faqja apnews.com. Kryeministri shqiptar Edi Rama do të jetë pritësi i takimit njëditor që synon nesër rindezjen e procesit …

Read More »