Tag Archives: shqipëria

Kërcënim nga Irani: Kemi dron që mund të godasë kampin e MEK!

Retorika kërcënuese e Iranit ndaj Shqipërisë, shpallur si një vend armik për regjimin e Teheranit, nuk ndalet. “Dronët e hekurt të Iranit mundet të godasin bazën e Muxhahedinëve të MEK në Shqipëri”! Ky është titulli portalit Iranian “Front Page” (Faqja e parë), ku citohet një shkrim i një gazete qeveritare iraniane. Portali iranian shkuan se, sipas gazetës shtetërore të Teheranit, ky …

Read More »

Donika Gërvalla: S’kemi punë me Shqipërinë për rezolutën kundër Dick Marty, Rama e mbron pa arsye Serbinë

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, e ka përshkruar qartë situatën në të cilin Kosova dhe Shqipëria gjenden, sa i përket rezolutës shqiptare kundër raportit të Dick Marty-t, i cili është bërë shkak për gjykimin e pajustifikuar të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Hagë: Bashkëpunim inekzistent. Qartësisht, Gërvalla …

Read More »

“E gabuar”, Shqipëria dhe Rusia përplasen në OKB për Kosovën

Të martën, çështja e Kosovës ka përplasur ambasadorin e Rusisë dhe atë të Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Gjatë fjalës së tij, ambasadori rus Vasily Nebenzya bëri një paralele mes luftës pushtuese të Rusisë në Ukrainë dhe luftës së fundit në Kosovë dhe akuzoi Perëndimin për standarde të dyfishta. “Duke u refuzuar banorëve të Donbas-it në territoret e …

Read More »

Si pritet të rreshtohet Shqipëria?

Kapiteni Elseid Hysaj dhe sulmuesi Armando Broja pritet ta nisin nga stoli ndeshjen e sotme ndaj Islandës, që do të luhet në orën 20:45 në stadiumin “Air Albania” dhe është e fundit për këtë edicion në Ligën e Kombeve. Trajneri Edi Reja ka pasur në dispozicion vetëm dy ditë kohë për të përgatitur këtë takim dhe në krahasim me sfidën …

Read More »

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi se Kombet e Bashkuara duhet të fokusohen te siguria kibernetike. Kjo, referuar mësymjeve të fundit të regjistruara në Shqipëri. Lajmi u bë i ditur gjatë debatit të përgjithshëm të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Kjo e fundit, është mundësia që krerët e shteteve dhe qeveritë të mblidhen në selinë e OKB-së për …

Read More »

Ambasadorja e BE:Shqipëria të dalë nga lista gri e pastrimit të parave

Ambasadorja e BE-së në Tiranë, Christiane Hohmann ka prezantuar, disa kushte që Shqipëria duhet të plotësojë në rrugën e integrimit në familjen europiane. Ajo listoi disa kushte, duke theksuar fakti se Shqipëria duhet të dalë nga zona gri e fenomenit të pastrimit të parave. Christiane Hohmann: Më lejoni të përmend çështjet kritike sa i përket institucioneve të BE. Së pari do …

Read More »

NATO: Mbështetje për Tiranën për mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike

Një ekip i NATO-s, i kryesuar nga James Apathurai, qëndroi në Tiranë për të mbështetur Shqipërinë në nivel politik dhe teknik pas sulmeve kibernetike. Zëvendësndihmësi i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s për sfidat e reja të sigurisë, James Apathurai, deklaroi në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin shqiptar të Mbrojtjes, Niko Peleshinë, në Tiranë se “NATO-ja do ta mbështesë Shqipërinë …

Read More »

Konfirmohet gjithçka: Shqipëria miqësore me Italine

Kombëtarja jonë do të luajë miqësoren ndaj Italisë në datën 16 nëntor. Më parë, presidenti i Federatës Italiane, Gabriele Gravina u shpreh se në muajin nëntor Italia do të luajë në “Air Albania” ndaj Shqipërisë. Të dyja kombëtaret nuk marrin pjesë në Kupën e Botës dhe me rastin që edhe klubet do të jenë pushim, kanë vendosur të organizojnë këtë …

Read More »

Euractiv: Shqipëria-bazë e NATO-s, nuk u sulmua vetëm për MEK!

Autoritetet shqiptare frenuan një sulm të dytë kibernetik gjatë fundjavës pasi Tirana, e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara ndërpreu të gjitha marrëdhëniet diplomatike me Teheranin, të cilin e fajëson për “sabotazh”. E gjithë kjo, thotë portal i njohur i Brukselit, Euractiv, në kohën kur shpresat për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të 2015 me regjimin e ajatollahëve vazhdojnë të zbehen pasi …

Read More »

Shqipëria ngushëllon Britaninë për humbjen e Mbretëreshës

Kryeministri Rama dhe ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka kanë shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të mbretëreshës Elizabeth. Ministrja shprehet se Mbretëresha Elizabeth ishte gjithashtu një simbol respekti dhe admirimi për pjesën tjetër të botës. “Dhimbje e madhe lajmi për ndarjen  nga jeta mbretëreshës Elisabet II. Gjatë mbretërimit të saj 70 vjeçar, ajo i dhuroi udhëzim, motivim, vizion …

Read More »