Tag Archives: shqipëria

Shqipëria Mikpret Hungarinë: Fillon Java e Kulturës Hungareze në Shqipëri

Duke filluar nga dita e mërkurë, datë 2 nëntor 2022, Tirana do të mirëpresëJavën e Kulturës Hungareze në Shqipëri.Eventi do tëçeletme një konferencë për shtyp te Muzeu Historik Kombëtar në orën 10:00. Ju ftojmë të vini për t’u prezantuar në detaje me të gjitha aktivitetet. Si pjesë e eventit prezantues ditën e mërkurëdo të jetë dhe hapja e ekspozitës “Vanice …

Read More »

Shqipëria me Katarin, spostohet java e 12-të e Superiores

Ndeshja miqësore e Kombëtares shqiptare ndaj Katarit, e planifikuar për t’u luajtur më datë 9 nëntor në Marbella të Spanjës, ka sjellë një modifikim të kalendarit të Abissnet Superiore. Java e 12-të e kampionatit, e parashikuar për t’u zhvilluar në datat 6 dhe 7 Nëntor, do të spostohet me një javë për t’u luajtur fundjavën e ardhshme me 12 dhe …

Read More »

Drejtuesi i Bankës Botërore: Shqipëria të krijojë rezerva për të përballuar krizat e ardhshme

Intervistë e Menaxherit të Zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, Emanuel Salinas. A2 CNN: Kriza e çmimeve, a ka ndikuar në thellimin e varfërisë në Shqipëri? Salinas: Fatkeqësisht po. Ky është një fakt. Një rritje e çmimeve prek këdo në shoqëri. Të gjithë ne e ndjejnë ndikimin e rritjes së çmimeve, por qartësisht kjo rritje prek më shumë ata njerëz që …

Read More »

Shqipëria barazon në miqësoren me Arabinë Saudite, kuqezinjve i mohohet një penallti

Shqipëria luajti ditën e sotme miqësoren përballë Arabisë Saudite në Abu Dhabi. Një test ku në kombëtaren shqiptare, ndryshe nga herët e tjera, kishte një organikë kryesisht nga kampionati shqiptarë. Pjesa e parë e ndeshjes u mbyll me vendasit në avantazh 1-0 me anë të një penalltie të shkaktuar nga Bitri i cili preku topin me dorë nga një distancë …

Read More »

Shqipëria e varur nga ndërtimi, FMN paralajmëron për kreditimin e lartë në euro

Varësia e madhe e ekonomisë shqiptare nga ndërtimi vjen bashkë me rreziqet që e shoqërojnë. Në deklaratën përmbyllëse të misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar citohen një sërë faktorësh. Kreditimi i lartë në monedhë të huaj dhe rreziku i rënies së kërkesës dhe çmimeve, sipas FMN, është real. Fondi përshëndet përpjekjet e Bankës së Shqipërisë për të adresuar atë që e …

Read More »

Ambasadorja Yuri Kim: Shqipëria duhet të ekzistojë si një shtet sovran, i pavarur! Nga 1991 shqiptarët kaluan përtej errësirës

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, mori pjesë sot në ceremoninë për Festimin e 100 Vjetorit të Marrëdhënieve SHBA-Shqipëri me Fondacionin Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit. Gjatë fjalës së saj ajo foli për marrëdhëniet e mira Shqipëri-SHBA, teksa tha se Shqipëria duhet të ekzistojë si një shtet sovran, i pavarur. Yuri Kim më tej u shpreh se në 1991 populli i …

Read More »

SHQIPËRIA ABSURDE E LEA YPIT

Bardh Frangu Libri i Lea Ypit “Të lirë” ose “Të rritesh në fund të historisë” si lloj i shkrimit më shumë i ngjet një ditari. Të thuash se ky është një roman, siç kanë pandehur disa, kjo nuk qëndron, nuk qëndron as fakti se ky mund të jetë një roman autobiografik, sepse i mungon ndërlidhje e faktit me fiksionin. Tjetër …

Read More »

Zbardhet rezoluta e Kongresit amerikan për sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë: Irani të japë llogari!

Kongresmenët amerikanë Ritchie Torres, Robert Aderholt, Jim Himes dhe Lisa Mc.Clain kanë dorëzuar në kongresin amerikan rezolutën që dënon sulmet kibernerike të Iranit ndaj Shqipërisë. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka falënderuar kongresmenët, ndërsa shton se është thelbësore që Irani të japë llogari për veprimet e tij. ‘Mirënjohje për Kongresmenët  Ritchie Torres Robert Aderholt, Jim Himes, Lisa Mc.Clain për dorëzimin …

Read More »

Mbrojtja nga sulmet kibernetike, si duhet të veprojë Shqipëria!

Sulmet e hakerave në rrjetet e energjisë, rrjetet e telekomit ose agjensitë qeveritare mund të paralizojnë shoqëri të tëra. Kjo i bën ata një armë të fuqishme ushtarake. Si mund të mbrohen vendet nga diçka e tillë? Trendi është shqetësues: Vende në mbarë botën po raportojnë një rritje të sulmeve kibernetike kundër disa prej infrastrukturës së tyre kritike– asete kaq …

Read More »

Kërcënim nga Irani: Kemi dron që mund të godasë kampin e MEK!

Retorika kërcënuese e Iranit ndaj Shqipërisë, shpallur si një vend armik për regjimin e Teheranit, nuk ndalet. “Dronët e hekurt të Iranit mundet të godasin bazën e Muxhahedinëve të MEK në Shqipëri”! Ky është titulli portalit Iranian “Front Page” (Faqja e parë), ku citohet një shkrim i një gazete qeveritare iraniane. Portali iranian shkuan se, sipas gazetës shtetërore të Teheranit, ky …

Read More »