Tag Archives: SHBA

SHBA do të punojë me Finlandën dhe Suedinë në rast agresioni

Presidenti amerikan Joe Biden thotë se Shtetet e Bashkuara do të punojnë me Finlandën dhe Suedinë në rast të ndonjë “agresioni” të jashtëm që mund të kërcënojë sigurinë kombëtare, ndërkohë që anëtarësimi i tyre në NATO është në shqyrtim. Presidenti amerikan përsëriti mbështetjen e tij për ofertën e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke thënë se kjo …

Read More »

Ish Sekretari i Shtetit të SHBA-se, takim me drejtuesit zyrtarë të opozitës, le me “gisht n gojë” Berishën

Një ndër figurat më të rëndësishme të administratës “Trump”, ish Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo, zgjodhi sot të takohet me opozitën e vendit duke njohur zyrtarisht Enkelejd Alibeajn, Agron Gjekmarkajn, Jorida Tabakun dhe Dhurata Çupin. “Një shtrengim duarsh me ish Sekretarin e Shtetit të SHBA, republikanin Mike Pompeo sot në Tiranë”, shkruan Gjekmarkaj teksa ndan edhe fotografitë. Nga ana …

Read More »

Ministrat rusë dhe amerikanë zhvillojnë bisedën e parë që pas nisjes së luftës në Ukrainë! Pentagoni

Ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoygu dhe homologu i tij amerikan Lloyd Austin kanë zhvilluar ditën e sotme bisedën e parë që pas nisjes së pushtimit rus në Ukrainë. Sipas një deklarate të lëshuar nga Pentagoni, Austin kërkoi një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë. Ai theksoi rëndësinë e mbajtjes së urave të komunikimit. Të mërkurën, Austin zhvilloi bisedime me Ministrin …

Read More »

Sondazhi: 1 në 4 njerëz besojnë se shpirti i një të afërmi të vdekur, i udhëzon ata në jetën e përditshme

A besoni tek shpirtrat e të vdekurve? Mos u shqetësoni, nuk jeni të vetmit. Një sondazh i fundit në SHBA, ka zbuluar se 42 për qind e njerëzve besojnë se të vdekurit mund të na kontaktojnë ende edhe nga bota e përtejshme. Për më tepër, gati 2 në 3 persona (63 për qind), pretendojnë se kanë parë sinjale ose shenja …

Read More »

CDC: 107, 000 të vdekur nga mbidoza në SHBA në vitin 2021

Mbi 107,000 amerikanë vdiqën nga mbidoza vitin e kaluar, një shifër tragjike rekord në epideminë e përshkallëzuar të mbidozës nga droga në vend, njoftoi të mërkurën Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Numri i përgjithshëm i vitit 2021 përkthehet në afërsisht një vdekje në nga mbidoza çdo 5 minuta në Shtetet e Bashkuara. Ai shënoi një rritje prej …

Read More »

Lufta në Ukrainë, kryeministri italian i bën thirrje SHBA-së

Kryeministri italian Mario Draghi, i ka kërkuar SHBA-së që të vazhdojë bisedimet me Rusinë për ti dhënë fund luftës në Ukrainë. Një ditë pas takimit me Joe Biden, Draghi tha se gjatë bisedimeve mes tyre u kuptua se rruga drejt paqes është e ndërlikuar, por tha se të gjithë duhet të bëjnë përpjekje për të ndihmuar Rusinë dhe Ukrainën të …

Read More »

Suedia: Morëm garanci, SHBA do të na mbrojë nga Rusia gjatë procesit të anëtarësimit në NATO

Ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde deklaroi se vendi i saj ka marrë garanci nga Uashingtoni se do të ketë mbështetjen e SHBA gjatë periudhës që një aplikim i mundshëm për t’u anëtarësuar në NATO-n miratohet nga 30 vendet e Aleancës. Suedia dhe Finlanda fqinje qëndruan jashtë NATO-s gjatë Luftës së Ftohtë, por aneksimi i Krimesë nga Rusia në 2014 …

Read More »

SHBA-ja kërkon marrëveshje midis Shkupit dhe Sofjes

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të lehtësojnë dialogun mes Shkupit dhe Sofjes për zgjidhjen e kontestit për çështjet historike, identitetin, gjuhën maqedonase si dhe të drejtat e pakicës bullgare që jeton në Maqedoninë e Veriut. Kështu deklaroi zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, gjatë një interviste për agjencinë shtetërore të lajmeve në Maqedoninë e Veriut, MIA. Ai …

Read More »

SHBA, Gjykata e Lartë mund të rrëzojë ligjin HISTORIK

Një draft opinion i Gjykatës së Lartë amerikanë që sugjeron se shumica konservatore mund të jetë gati të rrëzojë vendimin historik të marrë në vitin 1973 për çështjen “Roe kundër Wade”, që legalizoi abortin në mbarë Shtetet e Bashkuara, ka provokuar protesta të menjëhershme në orët e mbrëmjes. Drafti i marrë dhe i publikuar nga Politico, dhe tashme i konfirmuar …

Read More »

Çfarë paralajmëron SHBA për Putin në Ukrainë

Të gjithë sytë janë te fabrika e çelikut në Mariupol, ku civilët dhe ushtarët ukrainas të qytetit të rrethuar po strehohen kundër sulmeve të pandërprera ruse. Ndërkohë, forcat ruse vazhdojnë të bëjnë presion në lindje, me paralajmërime nga Perëndimi se shpallja zyrtare e luftës nga Rusia mund të vijë brenda një jave. Rreth 100 civilë, përfshirë gra dhe të moshuar, …

Read More »