Tag Archives: SHBA-ne

“Korrupsioni e rryshfeti janë ADN-ja e Rilindjes”/ Meta: Këto kanë cënuar miqësinë e Shqipërisë me SHBA-në

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta akuzon qeverinë dhe kryeministrin Edi Rama se korrupsioni në Shqipëri po cënon marrëdhëniet me SHBA-në. Në një postim në Facebook, Meta shkruan se rryshfeti dhe korrupsioni janë ADN-ja e qeverisjes së Ramës dhe Rilindjes. Sipas tij, marrëdhëniet SHBA-Shqipëri bazohen në vlera dhe jo në afera. Postimi i Ilir Metës: Korruptimi dhe rryshfeti janë …

Read More »

Pse mbështetja e Ukrainës sjell benefite dhe për SHBA-në

Kevin McCarthy, lideri i Partisë Republikane në Dhomën e Përfaqësuesve dhe ndoshta kryetari i ardhshëm i Dhomës së Përfaqësuesve, tha se nëse republikanët marrin shumicën nuk do të miratojnë për Ukrainën një “çek të bardhë” për mbrojtjen e saj kundër Rusisë. Nuk është plotësisht e qartë se çfarë do të thotë kjo, por ka shumë republikanë brenda dhe jashtë Kongresit …

Read More »