Tag Archives: Serbia

Kurti: Serbia duhet që të ballafaqohet me të kaluarën e saj kriminale në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar drejtësi për të vrarët gjatë luftës së fundit në Kosovë, e në veçanti të lagjes “Dardania” në Pejë. Pas homazheve pranë pllakës përkujtimore të kësaj lagje, shefi i ekzekutivit ka thënë se Serbia duhet të ballafaqohet me të kaluarën e saj kriminale. “Bashkë me kolegë nga Kuvendi dhe me aktivistë të Lëvizjes sonë …

Read More »

​Osmani: S’mund të ketë paqe e stabilitet pa drejtësi për krimet që i bëri Serbia

Presidentja Vjosa Osmani ka përkujtuar 24-vjetorin e masakrave nga regjimi gjenocidal i Serbisë, në të cilat u vranë 75 civilë në Celinë, 68 në Fortesë dhe 49 në Brestoc të Rahovecit. “Në këtë përvjetor, e kujtojmë secilin civil që ra për lirinë e vendit dhe të gjithë dëshmorët e UÇK-së që e bën të mundshme lirinë tonë”, tha ndër të …

Read More »

Dilema e Vuçiç, Borrell i prerë: Çdo përpjekje për të vënë në mëdyshje marrëveshjen e Ohrit është e kotë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell tha sot se çdo përpjekje për ta vënë në dyshim marrëveshjen e Ohrit është e kotë. Përmes një deklarate për shtyp para fillimit të Samiti të liderëve të BE-së, Borrell tha se palët kanë rënë dakord, marrëveshja duhet të zbatohet dhe nuk ka vend për të vënë në …

Read More »

Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë, Kurti: Tuneli është ende i gjatë, por po i vjen fundi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka raportuar në Kuvend në lidhje me takimin që pati me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Gjatë fjalës së tij, Kurti u shpreh se që nga fillimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, normalizimi i plotë nuk është pjesë e premtimeve verbale, por i atyre me …

Read More »

Batalioni rus ku besohet se luftojnë vullnetarë nga Serbia

“Sava” dhe “Danubi”, përveçse lumenj që rrjedhin nëpër Serbi, janë edhe emra të koduar të dy luftëtarëve serbë, që pretendojnë se u janë bashkuar forcave ruse në Ukrainë. Duke i përcjellë raportimet për ta, Radio Evropa e Lirë ka zbuluar disa detaje për njësinë, ku dyshohet se bëjnë pjesë. Kjo njësi vepron në Ukrainë me emrin Batalioni Sudoplatov. Pjesëmarrja në …

Read More »

Derek Chollet: Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjet e deritashme

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, tha se Kosova dhe Serbia duhet të zbatojnë marrëveshjet që janë arritur në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian dhe është koha për të diskutuar për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ai i bëri këto komente pas një bisede me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në prag të takimit të planifikuar …

Read More »

Mediu komenton tensionet në Kosovë: Serbia e lidhur më shumë me aksin Rusi-Kinë!

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka komentuar tensionet e fundit mes Serbisë dhe Kosovës dhe qëndrimet e Shqipërisë lidhur me këto zhvillime. Në një intervistë për “Panorama TV”, Mediu deklaroi se kryeministri Rama nuk ka forcë për të ndryshuar politikën e Presidentit Aleksandër Vuçiç, pasi ky i fundit ka raporte më të ngushta me aksin Rusi-Kinë. Sipas Mediut, bashkëpunimi …

Read More »

Blinken: Serbia dhe Kosova duhet të bëjnë kompromise të vështira për arritjen e qëllimeve

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken ka deklaruar se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë kompromise të vështira për të arritur normalizimin e raporteve në mes dy vendeve, po ashtu për të arritur siguri e prosperitet për qytetarët. Ndër të tjera, Blinken ka përshëndetur angazhimin konstruktiv të Serbisë me zyrtarët e SHBA-së, BE-së, Francës, Gjermanisë dhe Italisë gjatë vizitës së …

Read More »

​Kosova ndalon shitjen e vajit nga Serbia

Inspektorati i Tregut në vazhdën e inspektimeve të intensifikuara ka kryer edhe inspektime lidhur me verifikimin e sasisë dhe peshës së produkteve nëpër operatorët ekonomik në Republikën e Kosovës. Sipas një njoftimit të Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, për ta hequr çdo dyshim lidhur me peshën dhe sasinë e produkteve, mostrat janë dërguar në laborator për analiza përkatëse, pas …

Read More »

“Serbia ka vendosur trupat ushtarake në gatishmëri”, BBC jehonë tensioneve në veri në Kosovës

Mediat prestigjioze britanike, BBC i ka bërë jehonë situatës në veri të Kosovës. Abcnews.al ju sjell më poshtë artikullin në shqip. Ushtria serbe thotë se është në “nivelin e saj më të lartë të gatishmërisë luftarake” pas javësh të përshkallëzimit të tensioneve midis Serbisë dhe Kosovës. Presidenti Aleksandar Vuçiç thotë se do të marrë të gjitha masat për të mbrojtur …

Read More »