Tag Archives: Serbi

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, Kurti: Zbatimi duhet të niste që dje, ndërkombëtarët të dënojnë Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se plani i zbatimit të marrëveshjes së panënshkruar me Serbinë, do duhej të kishte nisur që nga dita e djeshme. Kurti tha se për këtë sjellje, Serbia duhet të dënohet nga faktorët ndërkomëtarë. Sipas tij, pikat e dakordësuara në Ohër për të cilat nuk pati nënshkrim, janë marrëveshje dhe si të tilla duhet …

Read More »

Lista e rivalëve të Kosovës, ftohen tre shqiptarë për ndeshjen në Serbi

Kombëtarja e Zvicrës i nis në Bjellorusi (25 mars) takimet e fazës eliminatore të Euro 2024. Helvetët janë pjesë e grupit I, aty ku bëjnë pjesë edhe Kosova, Rumania, Izraeli dhe Andorra. Trajneri Murat Yakin ka dërguar ftesë për tre lojtarë me origjinë shqiptare. Nuk mungojnë dyshja Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, por edhe Andi Zeqiri. Sulmuesi ishte pranë përfaqësimit …

Read More »

15 vjetori i Pavaresise se Kosoves. Begaj:Shqipëria mbështet dhe vlerëson dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e BE-së dhe mbështetjen e palëkundur të SHBA-së

Presidenti Bajram Begaj ka deklaruar se Shqipëria do të vazhdojë të mbështesë republikën e Kosovës në anëtarësimin e saj në organizatat ndërkombëtare dhe do të intensifikojë maksimalisht përpjekjet për njohjet e mëtejshme të pavarësisë legjitime të saj. Këtë deklaratë Begaj e bëri gjatë fjalës së tij në pritjen e organizuar pasditen e sotme nga ambasada e Kosovës në Tiranë, me …

Read More »

VIDEO/ Kaos dhe përleshje në Serbi, opozita i sulet Vuçiç: Nuk heqim dorë nga Kosova

Deputetë të Kuvendit të Serbisë janë përleshur fizikisht gjatë seancës ku po diskutohet plani evropian lidhur me marrëdhëniet me Kosovën, ku ka qenë i pranishëm edhe presidenti Aleksandër Vuçiç. Incidenti ndodhi pas fjalimit të liderit të Dverit, Boshko Obradoviç, i cili i bëri thirrje Vuçiçit që të deklarohet qartë nëse është pro nënshkrimit të ultimatumit për Kosovën apo jo dhe …

Read More »

BE, me deklaratë frike: shenja “Ukraine” mes Kosovës dhe Serbisë

Anëtarët e Bashkimit Evropian mbështesin raportin e përfaqësuesit të lartë evropian Josep Borrell dhe qëndrimin për ndalimin urgjent të tensionit në veri të Kosovës, me vazhdimin e menjëhershëm të dialogut ndërmjet Serbisë dhe Kosovës në bazë të “propozimit të BE-së për një zgjidhje gjithëpërfshirëse e marrëdhënieve mes dy palëve, e cila nuk parashikon afate”. Zyrtarët diplomatikë në Bruksel deklaruan se Unioni, …

Read More »

‘Kosova është Serbi”, Russia Today nis transmetimin e programit në gjuhën serbe

Kanali shtetëror rus, Russia Today (RT) nisi këtë të martë transmetimin online të programit në gjuhën serbe. Lajmi është konfirmuar në rrjetet sociale nga kryeredaktorja e RT-së, Margarita Simonyan. “Ne e nisëm RT-në në Ballkan, sepse Kosova është Serbi”, shkroi ajo në Twitter. Në një deklaratë të publikuar në uebsajtin e RT-së në gjuhën ruse, thuhet se transmetimi i programit …

Read More »

Zyrtare: Lugina e Preshevës me mbi 100 mijë shqiptare. Kurse jashta Lugines, ne Serbi (vetem në Beograd 5 mijë) dhe diaspore jane edhe 80 mije tjerë

Preshevë, 30 tetor -Procesi i regjistrimit të popullatës dhe amvisërive i filluar me 1 tetor në Serbi, e që është paraparë të zgjas deri më 31 tetor, në Luginë të Preshevës po thuaj ka përfunduar në të gjithë vendbanimet shqiptare. Procesi sipas përfaqësuesve të Komisionit Komunal për Regjistrim, është zhvilluar pa ndonjë problem, ndërsa rezultatet preliminare i përgënjeshtrojnë autoritet shtetërore …

Read More »

Me 25 ministri, katër më shumë se më parë: Si do të duket qeveria e re në Serbi?

Qeveria e re serbe do të ketë 25 ministri, katër më shumë se më parë, që vetëvetiu është arsye e mjaftueshme për kritika të shumta në opinion. Opozita mendon se qeveria e ardhshme do të jetë tepër e madhe dhe shumë e ngadaltë për t’iu përgjigjur sfidave. Ndërsa qeveria si arsye për rritjen e numrit të ministrive përmend situatën e …

Read More »

Senatorja amerikane: Marrëveshja mes Serbisë dhe Rusisë e firmosur ne New York, nuk ishte e dobishme

Agresioni i Rusisë në Ukrainë është dënuar ashpër nga Perëndimi. Si pasojë, BE-ja dhe SHBA-ja kanë sanksionuar regjimin e Putinit pas sulmit. Serbia, një vend kandidat për në BE është zotuar të përafrohet me politikën perëndimore. Megjithatë, në takimin e fundit të OKB-së Beogradi nënshkroi një marrëveshje të politikës së jashtme me Moskën. Si e lexon Senati amerikan këtë lëvizje? …

Read More »

“Luftë” mes pozitës e opozitës në Serbi: Po e humbim Kosovën

Ditëve të fundit në Serbi ka filluar një debat mes palëve kundërshtare për Kosovë dhe politikat që do të duhet të ndjek qeveria serbe në dialog, meqë po alarmohet se “Kosova po humbet”. Akademikëve serbë, disa lëvizje opozitarë dhe një pjesë të profesorëve që kërkuan rikthimin e Kosovës nën Serbi, duke kritikuar qeverinë aktuale për politikat që po ndjekë, u …

Read More »