Tag Archives: sanksione

Ministrat e BE-së vendosin sanksione të reja kundër Iranit

Bashkimi Evropian nuk mund ta listojë Republikën Islamike të Iranit si një entitet terrorist derisa një gjykatë e BE-së të ketë përcaktuar se ata janë, tha të hënën shefi i politikës së jashtme të bllokut. Ministrat e BE-së, megjithatë, ranë dakord të hënën për një paketë të re sanksionesh kundër Iranit, tha presidenca suedeze e BE-së. “Ministrat miratuan një paketë …

Read More »

Pas shpalljes “non grata” të Berishës, Britania vendos sanksione ndaj një politikani dhe dhe dy biznesmenëve serbë

Britania e Madhe, si pjesë e masave të saj globale kundër korrupsionit, vendosi sanksione për Zvonko Veselinoviçin, Milan Radoiçiçin dhe Slobodan Teshiçin. Milan Radojçiç, një biznesmen nga industria e ndërtimit dhe nënkryetar i Listës Serbe, thuhet se “ka përfituar nga përvetësimi i kontratave shtetërore dhe ka përdorur ndikimin e tij për t’u dhënë kontrata fitimprurëse kompanive të tij të ndërtimit”. …

Read More »

Borrell kritika Beogradit: Nuk ka respektuar sanksionet e BE-së kundër Iranit

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për politikën e jashtme dhe sigurinë, Joseph Borrell, njoftoi sot se vendet kandidate që synojnë anëtarësim në BE, siç janë Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Ukraina dhe Moldavia i janë bashkuar sanksioneve të BE-së ndaj Iranit, i cili po planifikon të furnizojë me dronë luftarakë Rusinë, sipas një paralajmërimi të lëshuar nga …

Read More »

Ukraina vendos sanksione kundër Putinit dhe zyrtarëve të lartë rusë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nënshkroi të enjten një dekret për vendosjen e sanksioneve kundër presidentit rus Vladimir Putin, sipas një dekreti presidencial. Zelensky tha gjithashtu që kishte vendosur sanksione që synojnë zëdhënësin e Kremlinit Dmitry Peskov, kryeministrin rus Mikhail Mishustin,  të gjithë ministrat dhe Sekretarin e Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev. Vendosja e sanksioneve përfshin bllokimin e aseteve, …

Read More »

BE miraton paketën e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë

Këshilli Evropian ka miratuar zyrtarisht paketën e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë, si shenjë e dënimit të pushtimit rus të Ukrainës që prej 24 shkurtit. Këshilli Evropian është organi më i lartë politik i Bashkimit Evropian i cili mbledh krerët e shteteve të 27 vendeve anëtare të familjes së madhe të BE-së. Josep Borrell, përfaqësuesi i Lartë i BE-së për …

Read More »

Zelensky thirrje BE-së të mos përçahet dhe të miratojnë sa më shpejtë sanksionet e reja

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian me anë të një video-telefonate që të qëndrojë e bashkuar dhe të mos përçahet dhe kërkoi që sanksionet e reja të miratohen sa më shpejt të jetë e mundur. Midis paketës së pestë dhe të gjashtë të sanksioneve të BE-së kundër Moskës, Ukraina pësoi shumë dëme, shumë ukrainas u vranë …

Read More »

SHBA refuzon thirrjen e Putinit për heqje të sanksioneve në këmbim të drithërave

Shtetet e Bashkuara kanë refuzuar kërkesën e presidentit rus, Vladimir Putin që Perëndimi të heqë sanksionet ekonomike ndaj Rusisë. Sipas Kremlinit, Putin i ka thënë kryeministrit italian, Mario Draghi se Rusia do të nisë anijet me ushqime dhe pleh, për të zbutur krizën për ushqim në gjithë botën, mirëpo vetëm nëse “marrin fund masat e motivuara politikisht, të zbatuara nga …

Read More »

Michel pret që Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka tronditur kontinentin evropian, i ka dhënë fund paqes në Evropë dhe po ndodh në një kohë kur të gjithë duhet të punojnë për të mbrojtur njëri-tjetrin, tha presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, gjatë qëndrimit më 19 maj në Serbi. Pas bisedimeve me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Michel tha se integrimi evropian i …

Read More »

BE-ja do të sanksionojë sërish Rusinë brenda ditësh

Bashkimi Evropian do të nisë grupin e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë brenda pak ditësh, sipas ministrit të Jashtëm të Austrisë. Alexander Schallenberg tha se ishte “i sigurt” se shfaqja e fundit e unitetit të bllokut me Ukrainën do të ishte gati për të shkuar pas “diskutimeve” të nevojshme. Lëvizja është e nevojshme, shtoi ai, sepse Rusia po na shikon, …

Read More »

Sanksione? 20 miliard euro tregti me Rusinë vetëm gjatë muajit të luftës!

Nga Bedri Islami Botuar në DITA Tashmë po bëhen një muaj e gjysmë nga 24 shkurti i këtij viti, dita e agresionit rus ndaj Ukrainës. Një ushtri e pamatë ruse, pasi kishte kronikën e një lufte të paralajmëruar, duke skërmitur dhëmbët në kufijtë e shtetit ukrainas, më në fund, si pak nga kancelaritë perëndimore e kishin menduar seriozisht, nisi pushtimin. …

Read More »