Tag Archives: rusia

Wagner nxjerr hartën e Krimesë, tregon se si mund të kapitullojë Rusia. Çfarë fshihet pas analizës së Prigozhinit?

Njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin tregon në detaje se si Ukraina planifikon ta rikthejë Krimenë. Ai është aq i sigurt për këtë saqë para kamerave ka shfaqur hartën e gadishullit të aneksuar në vitin 2014, duke shpjeguar se si do të sulmonte ushtria ukrainase. Prigozhin mund të ketë të drejtë, duke marrë parasysh sulmet e …

Read More »

Rusia do mobilizojë 400 mijë ushtarë të tjerë për luftën në Ukrainë

Rusia do të mobilizojë forca të tjera ushtarake për pushtimin e Ukrainës. Mediat ruse shkruajnë se nga data 1 prill pritet të nis rekrutimi i rreth 400 mijë ushtarëve të tjerë. Nëse një vendim i tillë do të ndërmerret nga Ministrja e Mbrojtjes ruse, ky mobilizim do të shënojë një fazë të re të luftës dhe konflikti i Ukrainës do …

Read More »

Inteligjenca lituaneze: Rusia ka burime të mjaftueshme ushtarake për dy vjet

Shefi i inteligjencës ushtarake lituaneze tha se Rusia ka burime të mjaftueshme për të vazhduar luftën në Ukrainë për dy vjet. “Resurset që Rusia ka për momentin do të mjaftonin për të vazhduar luftën me intensitetin aktual për dy vjet”, tha Elegijus Paulavicius për gazetarët në Vilnius. “Për sa kohë Rusia do të jetë në gjendje të zhvillojë luftën do …

Read More »

OKB dhe Ukraina bëjnë thirrje për zgjatjen e marrëveshjes së grurit me Rusinë

Presidenti i Ukrainës dhe Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) Antonio Guterres bënë thirrje të mërkurën për zgjatjen e marrëveshjes me Moskën, e cila lejon Kievin të eksportojë drithëra përmes porteve të Detit të Zi gjatë pushtimit rus. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha pas bisedimeve me Guterres në Kiev se marrëveshja e drithërave të Detit të …

Read More »

Vuçiç: Serbia nuk i ka shitur armë Ukrainës dhe Rusisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, më 5 mars ka deklaruar se asnjë armë, pajisje apo municion serb nuk i është shitur Rusisë apo Ukrainës dhe se ata që pretendojnë të kundërtën janë “gënjeshtarë, sinjalizues dhe duhet të kenë turp, sepse po i sjellin dëme Serbisë”. “Për Serbinë, në përputhje me ligjet ndërkombëtare, ekzistojnë të ashtuquajturit përdorues të lejuar dhe Serbia mund …

Read More »

“Rusia, viktimë e luftës në Ukrainë”, Lavrov shkakton të qeshura gjatë konferencës!

Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov shkaktoi të qeshura gjatë një konferencë ndërkombëtare në Indi, kur u përpoq të portretizonte vendin e tij si viktimë të luftës në Ukrainë. Duke iu drejtuar Dialogut Raisina, një ngjarje në Nju Delhi që debaton sfidat kryesore me të cilat përballet bota në politikë dhe ekonomi dhe një nga pak ngjarje të tilla …

Read More »

Me kë janë serbët, me Rusinë apo me Perëndimin?

Marrëveshja në tentativë për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë këtë javë, shënon një fitore të fshehur për perëndimin, i cili po përballet me Moskën për ndikimin në Beograd. Që kur Vladimir Putin nisi luftën e plotë në Ukrainë, thuajse 1 vit më parë, ndjesitë pro-Rusisë, shpërthyen në rrugët e Serbisë. Bluza me shkronjën Z, simbol i fushatës së …

Read More »

A po zhvendoset lufta? Rusia: Ukrainasit kanë sulmuar fshatrat tanë

Zyrtarët rusë thanë të enjten se sabotuesit ukrainas kaluan kufirin me Rusinë perëndimore dhe sulmuan fshatrat lokalë. Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë tha se luftimet me njësinë e sabotazhit po zhvilloheshin në rajonin rus të Bryanskut. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga zyrtarët ukrainas dhe rrethanat e sakta të incidentit janë ende të paqarta. Nëse konfirmohet, do të …

Read More »

Ministrja Xhaçka në Këshillin e Sigurimit të OKB-së: Me veprimet e gabuara Rusia është izoluar

Ministrja e Punëve të Jashmte Olta Xhaçka foli në Këshillin e Sigurimit të OKB-së rreth situatës në Ukrainë pas një viti luftë. Xhaçka u shpreh se Rusia nuk ka bërë asgjë për të qenë krenare, por thjesht me veprimet e gabuara është izoluar më tepër. Ndër të tjera ajo tha se lufta duhet të marrë fund dhe kjo gjë do …

Read More »