Tag Archives: rusia

​SHBA: Rusia vendosi në mënyrë të njëanshme të shtyjë negociatat

Rusia ka shtyrë në mënyrë të njëanshme bisedimet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për rinovimin e inspektimeve të armëve bërthamore në kuadër të Marrëveshjes së Re START të Armëve Bërthamore, të cilat supozohej të mbaheshin në Kajro, njoftoi sot Departamenti i Shtetit. Siç tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Uashingtoni është i gatshëm të caktojë data të reja për …

Read More »

ANALIZA: Kremlini mbron aleancën e sigurisë të udhëhequr nga Rusia

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të dielën se përpjekjet për të shkatërruar një aleancë sigurie të udhëhequr nga Rusia kanë ekzistuar gjithmonë dhe do të vazhdojnë. Ai i bëri këto komente pas kritikave që i bëri Armenia këtë javë. Kryeministri armen Nikol Pashinyan vuri në pikëpyetje efektivitetin e Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) në një samit që …

Read More »

Rusia nxjerr raketat bërthamore, Anglia jep alarmin: Çfarë thuhet në raportin e fundit

Ministria Britanike e Mbrojtjes tërhoqi vëmendjen e mediave të huaja në lidhje me raportin e fundit mbi arsenalin e raketave që ka aktualisht Rusia në përdorim. Raporti, i cili fokusohet te sulmet e shtuara ruse ndaj vendbanimeve civile gjatë muajve të fundit përmban detaje të shumta teknike në lidhje me kapacitetet e vërteta të Rusisë si edhe llojin e raketave …

Read More »

Paralajmërimi i ekspertëve: Rusia, plan tinëzar për të fajësuar Ukrainën

Moska duket se po përgatit një sulm me flamur të rremë në rajonin rus të Belgorodit, si pjesë e një përpjekjeje për të rifituar mbështetjen publike për luftën në Ukrainë, sipas analistëve ushtarakë perëndimorë. Propagandistët e Kremlinit kanë sugjeruar se forcat e Ukrainës duan të pushtojnë Belgorodin, ndërsa burime të tjera ruse kanë thënë se Moska duhet të rimarrë kontrollin …

Read More »

Rusia përçan G20-ën, pak zgjidhje konkrete për luftën në Ukrainë

Në deklaratën e tyre përmbyllëse pas samitit në Indonezi, udhëheqësit e vendeve të grupit G20 kanë dënuar ashpër luftën e Rusisë në Ukrainë. Por kjo deklaratë nxori në pah se fuqitë botërore vijojnë të mbeten të përçara në qëndrimet e tyre. Përpara nisjes së takimit, liderët patën takime dypalëshe ku diskutuan mbi luftën e Ukrainës dhe ndikimin e saj në …

Read More »

Zyrtarët amerikanë: Raketat e rëna në Poloni janë lëshuar nga Ukraina, jo nga Rusia

Tre zyrtarë amerikanë kanë thënë për agjencinë e lajmeve Associated Press se dy raketat e rëna në Poloni, të cilat i morën jetën dy personave, nuk janë lëshuar nga Rusia por nga pala ukrainase. Kjo, në përpjekje për të interceptuar disa raketa të tjera ruse, të cilat do të godisnin zonën perëndimore të Ukrainës. Kështu, çështja e ngjarjes së pasdites …

Read More »

Samiti i G20 në Bali, Rusia: Të mos flitet për luftën, por për ekonominë

Rusia i kërkon liderëve të G20-tës të mos diskutojnë më për çështje të sigurisë dhe të fokusohen në problemet më të rëndësishme social-ekonomike që shqetësojnë aktualisht botën, në prag të samitit që do të dominohet nga kritikat e perëndimit ndaj luftës ruse në Ukrainë. Krerët e 20 ekonomive më të mëdha në botë, që përbëjnë 80 përqind të GDP-së globale, …

Read More »

Një ditë pas tërheqjes së trupave, Rusia merr vendimin e papritur

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass po raporton se Alexander Fomin,një nga anëtarët e administratës së imponuar nga Rusia në rajonin e pushtuar Kherson, ka thënë se Henichesk është shpallur kryeqyteti i përkohshëm administrativ i Khersonit. Rajoni është një nga zonat që Federata Ruse ka pretenduar të aneksojë. Ai tha se “Të gjitha autoritetet kryesore janë të përqendruara atje”. Henichesk është një qytet …

Read More »

Rusia shpall Sorosin dhe 200 zyrtarë amerikanë non grata, ‘plotësohet’ dëshira e Berishës

Ministria e Jashtme e Rusisë i ka ndaluar hyrjen 200 shtetasve amerikanë të hyjnë në kufijtë e saj duke i shpallur non grata si përgjigje ndaj sanksioneve. Në listën e personave non grata  është i përfshirë edhe Aleksandër Soros për të cilin disa ditë më parë, ishte ish-kryeministri Berisha i cili ka deklaruar se një nga aktet e para që …

Read More »

Ukraina: Rusia eleminoi bukën për 7 milionë njerëz në botë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian i bëjnë thirrje Rusisë që të heqë pezullimin e marrëveshjes për eksportin e grurit nga Ukraina. Përfaqësuesi i lartë i unionit për politikë të jashtme, Josep Borrell, tha se ky itinerar është tepër i nevojshëm për të përballuar krizën ushqimore globale të shkaktuar nga lufta. Kundër vendimit të Moskës është shprehur dhe …

Read More »