Tag Archives: rruga

Rama nis ditën me rrugen Kardhiq-Delvinë: Pamje panoramike dhe shkurton distancën

Kryeministri Edi Rama e ka nisur këtë të hënë me investimin në rrugën Kardhiq-Delvinë. Kësaj here, kreu i qeverisë ka vendosur qytetarët të cilët shprehen se rruga e re u ka zgjidhur shumë punë. “Shumë e mirë si rrugë, mendoja mos ishte gjysmë e ndërtuar, por ishte e përfunduar. Vërtetë mrekulli sepse zgjidh shumë probleme sidomos për ne shoferët që …

Read More »

Policia nuk fal shoferët në rrugën Kardhiq-Delvinë, pezullohen 20 patenta

Përgjatë 48 orëve të fundit, policia thotë se ka pezulluar 20 leje drejtimi për shpejtësi mbi 30 km/h mbi normën e lejuar, pasi shpejtësia e lejuar në këtë aks është pjesërisht 80 km/h dhe në pjesë të tjera 60 km/h. Pesë masa administrative për qarkullim me shpejtësi, por pa sanksionin e pezullimit të lejes së drejtimit; 67 masa administrative, për …

Read More »

Gjoni na la mitin e mirësisë!

Aleksander Cipa Kushdo udhëtar që zbret drejt jugut, në hyrje të Tepelenës, sapo kalon Urën e lumit të Bënçës në rrugën kombëtare,  djathtas, do të përballet me tabelën e re ” Rruga Gjon Dervishi” .  Është një emër i ri orientues drejt Qendrës ” Dora e ngrohtë”- Tepelenë.  Këshilli bashkiak dhe kryetari i bashkisë zoti Tërmet Peçi, për herë të …

Read More »

VIDEO/ “Lider ti që na çan male”, Ramës i ngrenë këngë në tunelin e rrugës Kardhiq-Delvinë

“Paska dhe male mbi male që të cajnë mes për mes!” Kështu ishte kënga që iu dedikua kryeministrit Edi Rama nga grupi polifonik ‘Zëri i bilbilit’ teksa po bëhej inagurimi i hapjes së aksit rrugor Kardhiq-Delvinë. Nuk munguan edhe vallet ndërsa kryeministri shoqërohej nga ministrja Belinda Balluku dhe Mirela Kumbaro. Të pranishëm ishin edhe deputetja Anila Denaj si dhe kryebashkiaku i Tepelenës, …

Read More »

Rruga “Fan Noli” në Nju Jork

Nga Albin Kurti Kur Fan Noli shkoi në vitin 1906 në Amerikë, u nis nga Egjipti për në ShBA. Ndoshta e ndiente se ky ishte një hap i rëndësishëm për jetën e tij, por rezultoi në një pikë kthese për komunitetin shqiptaro-amerikan dhe për historinë moderne të kombit shqiptar. Në fillimet e shekullit XX pesha ekonomike dhe politike e Amerikës …

Read More »