Tag Archives: replika

Rama, replika në distancë me ministren britanike: S’pranojmë që qytetarët tanë të konsiderohen si njerëz të dorës së dytë

Kryeministri Edi Rama tha se nuk pranon që qytetarët shqiptarë të konsiderohen si njerëz të dorës së dytë, duke iu referuar deklaratave të sekretares britanike për emigrantët që shkojnë me gomone drejt Mbretërisë së Bashkuar. Gjatë një takimi në qytetin e Beratit, kreu i qeverisë tha se kur flitet për shqiptarët, nuk duhet të bëhen ndasi për çështje politike të …

Read More »

REPLIKAT/ Tensione në Komisionin e Ekonomisë, Braçe përplaset me deputetin demokrat dhe i bie tavolinës: Ik e p*rdhu

Mbledhja në Komisionin e Ekonomisë në lidhje me kontratën për projektin e Portit të Durrësit, u shoqërua me debate të forta. Deputeti Edmond Spaho përsëriti disa herë thirrjen për të ministren në Komision teksa mbante fjalën socialisti Erion Braçe. Në këtë moment ky i fundit i ra për disa herë me radhë tavolinës duke iu drejtuar Spahos që të ndërpresë …

Read More »

“Kur ky shiste ikona të vjedhura në Paris, Kosova mbulohej me gjak”/ Tensione në Kuvend, Berisha bllokon foltoren

Sali Berisha ka kërkuar fjalën dhe ka zënë foltoren e Kuvendit për t’iu përgjigjur kryeministrit Edi Rama, por kryetarja e Parlamentit Lindita Nikolla i mbyll mikrofonin. “Kur ky shiste ikona të vjedhura në Paris, Kosova mbulohej me gjak”, ka deklaruar Berisha duke iu drejtuar Ramës, i cili hodhi akuza të ashpra ndaj tij dhe opozitës. Ndërkohë, Nikolla i ka kërkuar Berishës …

Read More »

Kuvend / Alibeaj përplaset me Nikollën, deputeti: Shtype butonin me dorën e atij që ke poshtë. Kryetarja: Shiko punën tënde se timen e bëj vetë

Ka nisur me debate seanca e fundit parlamentare për këtë sesion. Kreu i grupit parlamentar të PD Enkelejd Alibeaj iu drejtua kryeparlamentares Lindita Nikolla se po gënjen në lidhje me projektrezolutën e dorëzuar në Kuvend për luftën në Kosovë. REPLIKAT:  Nikolla: Tërhiqe mbrapsht atë fjalën “gënjen’. Alibeaj: Aty e ke butonin shtype kur të duash me dorën e tij që ke aty …

Read More »

Paradite i shërben NATO-s, pasdite shtëpisë së barit”/ Bardhi për Majorin e arrestuar në Holandë: MM dhe SHISH dështuan

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut është mbledhur ditën e sotme për të diskutuar ndryshimet në disa projektligje. Deputeti i PD Gazmend Bardhi është ndalur tek çështja e Majorit Ermal Dinoshi me detyrë specialist stërvitje, i cili ishte dërguar për stërvitje në një bazë të NATO-s në Holandë, por u arrestua nga autoritetet atje duke …

Read More »

Vjosa Osmani përplaset me Dritan Abazoviçin për “Ballkanin e Hapur”

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, shkëmbyen replika lidhur me nismën rajonale “Ballkani i Hapur”. Në Samitin e Demokracisë në Evropën Juglindore, në Budva të Malit të Zi, të hënën, Abazoviq tha se një pjesë e shoqërisë së Malit të Zi e kundërshton “Ballkanin e Hapur” për shkak të rolit të Serbisë në …

Read More »

Berisha përplaset me Spiropalin: Kudo të të prekësh ty, para nxjerr

Sali Berisha dhe ministrja Elisa Spiropali, kanë shkëmbyer replika të ashpra nga salla e Kuvendit. Spiropali e ka akuzuar Berishën se për interesa personale djeg partinë si dhe Shqipërinë. Ndërkohë Berisha e ka akuzuar Spiropalin se familjarët e saj po marrin para nga tenderat. “Ndrikull Spiropali është tituli i një postimi, pas çdo fjale ka një vjedhje. Ndrikull 5 milionëshja …

Read More »

Ministrat e Ramës replikojnë në Kongresin e PS-së, Manja bën veprimin e papritur për Çuçin

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja dhe ministri Brendshëm Bledi Çuçi replikuan me nëjri tjetrin gjatë Kongresit të sotëm të Partisë Socialiste. Çuçi i tha Manjës se foli sikur ishte anëtar i Komisionit të Rithemelimit dhe ia bëri të qartë se PS në Berat është më e organizuar se ajo në Dibër, ndërkohë që ministri i Drejtësisë replikoi duke i thënë …

Read More »

SHBA – Rusi, replika për dërgimin e trupave ruse në Kazakistan

Rusia reagoi ashpër të shtunën ndaj komentit të Sekretarit amerikan të Shtetit Antony Blinken se Kazakistani mund ta ketë të vështirë t’i largojë trupat ruse. Ministria e Jashtme ruse tha se në vend të që bëjë deklarata të tilla, zoti Blinken duhet të reflektojë për ndërhyrjet ushtarake të Shteteve të Bashkuara në mbarë botën. Zoti Blinken sfidoi të premten argumentimin …

Read More »