Tag Archives: qeveria

Si do të shiten pronat e konfiskuara nga shteti: Qeveria, bën gati projektligjin e ri

Do shiten në ankand ose do të përdoren për strehim social Prej gati 7 muajsh qeveria ka nisur aksionin për goditjen e paligjshmërisë në ndërtime, çka ka sjellë edhe konfiskimin e një numri të madh pallatesh, kryesisht në kryeqytete. Për të përcaktuar mënyrën e menaxhimit dhe përdorimit të këtyre ndërtimeve, Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka hedhur në konsultim publik …

Read More »

U shkarkua politikisht nga puna, Gledis Nanos merr vendimin e fundit ndaj qeverisë

Pas gushtit 2022, ku u duk se gjithçka përfundoi me dyshen Rama-Nano pas shkarkimit të tij, përballja ka vijaur në rrugë ligjore. Burime bëjnë me dije se në Gjykatën Administrative të Tiranës ka nisur një betejë ligjore mes Nanos dhe qeverisë. Ish-drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka ngritur një padi përmes së cilës kërkon të vlerësojë si të …

Read More »

Akuza e Braçes: Qeveria i ka dhënë një biznesmeni 110 hektarë brenda parkut të Divjakës

Deputeti Erjon Braçe ka hedhur akuza në lidhje me deklaratat e bëra në Kuvend për vendosjen e traut për ta bërë me pagesë hyrjen në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Nga foltorja e Kuvendit, Braçe deklaroi se shqetësimi i qytetarëve të Divjakës nuk lidhet me VKM-të e firmosura prej tij, por një autorizimi nga ARRSH. Ai tha se nenet nuk e lejojnë …

Read More »

Nën presion nga bankat, qeveria kujtohet të ftojë qytetarët të investojnë në tituj borxhi

Qeveria shqiptare reklamoi për shqiptarët e zakonshëm mundësinë e investimit në titujt e borxhit publik, një shenjë kjo që tregon stresin që bankat e nivelit të dytë i kanë imponuar Ministrisë së Financave në tregun tradicionalisht të kontrolluar prej tyre. Në një njoftim të publikuar në faqen e internetit të Ministrisë së Financave, qytetarëve u ofrohen “norma më të larta” …

Read More »

Rritja e çmimeve, Tabaku: Qeveria nuk ka marrë asnjë masë reale

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, është shprehur se familjet shqiptare janë në vështirësi të madhe ekonomike prej më shumë se një vit, pasi po përballen me rritje çmimesh. Përmes një postimi në Facebook, Tabaku thotë se qeveria nuk ka marrë asnjë masë reale për krizën ekonomike. Ajo shton se qeveria bën të kundërtën e asaj që prisnin qytetarët, pra …

Read More »

Një regjistër për të korruptuarit, qeveria ngre bazë të dhënash elektronike

Qeveria do të ngrejë një regjistër elektronik me të gjitha denoncimet anti-korrupsion. Regjistri do të ngrihet dhe menaxhohet nga njësia anti-korrupsion e Ministrisë së Drejtësisë. Sipas vendimit të Qeverisë, palë të interesuara për të dhënat që do të ruhen në këtë regjistër janë Prokuroria e Posaçme dhe Prokuroria e Përgjithshme. Në regjistër do të ruhen të dhënat për rastet e …

Read More »

10 pedagogë nisin sot grevën e urisë, asnjë reagim nga qeveria

10 pedagogë pritet të hyjnë në grevë urie sot në orën 16:00, nëse qeveria nuk merr asnjë vendim për kërkesat e tyre për rritje të rrogave, rivlerësim të orëve mësimore, duke përfshirë dhe ato suplementare dhe rritje të financimit për vjetërsinë në punë. Sipas sindikatës së pedagogëve, greva do zhvillohet në ambiente të brendshme të një universiteti, ku do të …

Read More »

Arben Kraja: Qeveria na ka ndërprerë buxhetin në mënyrë të dhunshme

Ai po ashtu u ankua që në buxhetin e vitit 2022 qeveria në mënyrë të njëanshme dhe të “dhunshme” kishte ndërhyrë me akte normative për të ndërprerë financimet e paracaktuara në buxhet dhe e konsideroi këtë kufizim të pavarësisë së SPAK-ut. “Herë pas herë me akt normativ është ndërhyrë në buxhetin e SPAK duke ndërprerë fonde të caktuar”- tha Kraja …

Read More »

KRIZA E LUFTËS NUK PËRBALLOHET ME SHTESAT QESHARAKE TË PENSIONEVE

Xhovan Shyti Vendimin më të fundit lidhur me paketën e dytë të rezistencës sociale, si përherë, kryeministri Rama e propogandoi si një privilegj humanizmi që do ti bëj 674 mijë personave të klasifikuar si kategoi në nevojë, ku përfshihen: pensionistët me pension pleqërie, ata me ndihmë ekonomike dhe personat me aftësi të kufizuar. Sipas vendimit të qeverisë këtyre kategorive pensioni …

Read More »

Qeveria hoqi fashën 800 kw/h Meta: Vendimi i ERE-s i pabazuar, tërheqja për shkak të zgjedhjeve lokale

Kryeministri Edi Rama, përmes një komunikimi në rrjetin social bëri me dije se nga nesër, në 1 tetor nuk do të hyjë në fuqi fasha prej 800 kw/h Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta në një dalje për mediat, foli mbi këtë vendim, duke deklaruar se vendimi që mori Enti Rregullator i Energjisë ishte i pabazuar në situatën energitike …

Read More »