Tag Archives: Putin

Hakmarrja e “ftohtë” Putin ndaj krerëve të ushtrisë për dështimin në Ukrainë

Burime nga zyrtarët ukrainas pranë presidentit Volodymyr Zelensky konfirmojnë se Vladimir Putin, ashtu siç ishte paralajmëruar edhe më herët, ka nisur hakmarrjen ndaj zyrtarëve të lartë të ushtrisë së tij për dështimin me ofensivën në Ukrainë. Sipas veteranit të inteligjencës ukrainas, Oleksiy Arestovych, “viktima” e parë e furisë së Putin është gjenerali Valery Gerasimov i cili raportohet të jetë pezulluar …

Read More »

Rusia kërcënon Finlandën dhe Suedinë pas aplikimit në NATO

Rusia nuk e ka pritur aspak mirë faktin se shteti i Finlandës është pro anëtarësimit në NATO. Mediat raportojnë se Moska i është përgjigjur me kërcënime vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s. “Aderimi i Finlandës në NATO është një ndryshim rrënjësor në politikën e jashtme të vendit”,-tha në një deklaratë Ministria e Jashtme e Rusisë. …

Read More »

Çmenduria e Putinit i kalon kufijtë e normales, kështu po planifikon ndërtimin e një stacion hapësinor ushtarak?

Në luftën kundër Ukrainës, presidenti rus Vladimir Putin me sa duket ka edhe më shumë armë në mëngë. Sipas ekspertëve, lufta mund të shtrihet edhe në hapësirë. Mijëra njerëz tashmë kanë rënë viktimë e luftës në Ukrainë. Armët e tmerrshme përdoren në luftën ruse të agresionit – dhe presidenti rus Vladimir Putin ka edhe më shumë prej tyre në mëngë, …

Read More »

Ish-ambasadori britanik në Rusi thotë se Putin po ndalon për të menduar

Më shumë reagime po vijnë pas fjalimit të Vladimir Putin për të shënuar Ditën e Fitores së Rusisë. Andrew Wood, ish-ambasador britanik në Rusi, tha se mesazhi i Putin ishte “me të vërtetë shumë i butë”. “Përshtypja ime e përgjithshme ishte se ai po ndalonte për të menduar. Ai nuk kishte asgjë të qartë për të thënë, ai nuk tha asgjë …

Read More »

Putin merr një tjetër goditje të fortë, përpara paradës që kërkon të bëjë ditën e nesërme

Vladimir Putin pësoi një tjetër goditje të rëndë përpara paradës që kërkon të bëjë ditën e nesërme, e cila përkon me festimet e Ditës së Fitores në Moskë. Mediat e huaja raportojnë se ditën e sotme është vrarë një tjetër kolonel i ushtrisë së Presidentit rus, duke shkuar kështu numri i tyre në 39-të. Nënkoloneli Fezul Bichikaev, 36 vjeç, ishte …

Read More »

CIA: S’ka prova, Putini nuk po përgatit sulme bërthamore

Drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës në SHBA (CIA) tha se komuniteti i inteligjencës nuk ka parë asnjë “provë që të tregojë se Kremlini po planifikon vendosjen apo edhe përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore në Ukrainë. Kujtojmë se Rusia ka njoftuar vendosjen e arsenalit bërthamor pas nisjes së pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt . Megjithatë sipas William Burns …

Read More »

Izrael: Putin kërkon falje për komentet e Hitlerit

Detaje të tjera kanë dalë nga telefonata e sotme mes presidentit rus Vladimir Putin dhe kryeministrit izraelit Naftali Bennett, e cila u raportua më herët. Bennett ka thënë tani se Putini i kërkoi falje atij për komentet në fillim të kësaj jave nga ministri i tij i Jashtëm Sergei Lavrov që pretendonte se Adolf Hitler ishte pjesërisht hebre, raporton BBC, …

Read More »

Papa Françeskut i soset durimi, zbulon hapin e radhës për të ndihmuar Ukrainën

Papa Françesku ka deklaruar ditën e sotme teksa bënte një vlerësim të përpjekjeve të Vatikanit për të ndalur konfliktin në Ukrainë. “Për momentin nuk do të shkoj në Kiev. Unë dërgova kardinalin Michael Czerny dhe kardinalin Konrad Krajewski, të cilët shkuan atje për herë të katërt. Por ndjej se nuk duhet të shkoj. Së pari duhet të shkoj në Moskë, …

Read More »

Alarmohet Moldavia, provokon Rusia: Ja çfarë po planifikon Putin!

Moldavia po alarmohet nga sulmet që Rusia po kryen shumë pranë territorit të tyre.about:blank E vendosur mes Rumanisë dhe Ukrainës, Moldavia, me një popullsi prej 2.6 milionë banorësh, ka pranuar tashmë 400,000 refugjatë ukrainas. Sulmet, për të cilat askush nuk ka marrë përgjegjësi deri më tani po ndodhin në territorin e Transnistria-s, një rajon prej 500,000 banorësh që është shkëputur …

Read More »

Berlusconi i zhgënjyer nga miku i vjetër, Putin

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, ka thënë se është thellësisht i zhgënjyer dhe i pikëlluar nga sjellja e presidentit rus, Vladimir Putin. Berlusconi, i cili prej vitesh gëzonte një miqësi të ngushtë me liderin rus, tha se Putini duhej të merrte përgjegjësinë e plotë në sytë e botës për pushtimin e Ukrainës, shkruan Aljazeera. “Unë e njoha atë 20 vjet më …

Read More »