Tag Archives: Portin e Durresit

Kontrolle të shtuara në Portin e Durrësit, udhëtarët ankohen për vonesat

Kontrolle të shtuara në portin detar të Durrësit kanë sjellë ankesa nga udhëtarët për vonesat. E ndërsa kanë mbërritur rreth orës 07:30 në portin detar të Durrësit me tragetet e linjës së Barit, autobusat me pasagjerë vazhdojnë të qëndrojnë në territorin portual. Grupe kontrolli të Policisë, Antikontrabandës dhe Doganës po kryejnë kontrolle të imëta dhe verifikime duke shkaktuar vonesa të …

Read More »

PD: Rama tradhton Perëndimin/ “Lejoi hyrjen e anijeve me naftë ruse në Portin e Durresit”

Partia Demokratike ka reaguar për 22 500 ton naftën ruse që u kap pak ditë më parë në Portin e Durrësi. Përmes zëdhënëses Floriana Garo, opozita akuzon kryeministrin Edi Rama se po tradhton Perëndimin, duke bërë pakte me armiqtë për përfitime personale. Anija e kapur me mijëra tonelata naftë vinte nga Rusia, një vend në sanksionet e ShBA dhe Bashkimit …

Read More »

Sali Berisha kërcënon kompanitë që do ndërtojnë në Portin e Durrësit

Sali Berisha deklaroi ditën e sotme se kontrata që kreu i qeverisë Edi Rama parashikon të firmosë për Portin e Durrësit përmban një pikë që detyron edhe qeveritë e tjera që do të vijnë në pushtet të paguajnë paratë. Ai paralajmëroi kompanitë e ndërtimit që do të përfshihen në këtë projekt se do të përfshihen në listën e zezë. “Ky …

Read More »

“Protestë për Portin e Durrësit”/ Berisha këmbëngul kundër investimit të huaj: Goditet rëndë pasuria e vendit

“Projekti për portin e Durrësit është korruptiv dhe një motiv i mjaftueshëm për protesta të fuqishme”. Kështu deklaroi Sali Berisha në mbledhjen e Grupit Parlamentar demokrat këtë të mërkurë. Kreu i “Rithemelimit” paralajmëroi se krahas betejës ligjore dhe parlamentare kundër këtij projekti të qeverisë, Partia demokratike duhet të përgatitet edhe për protesta masive. Berisha foli edhe për dëmin ekonomik që …

Read More »

Projekti per Portin e Durrësit; 3.2 miliard euro të ardhura, shteti merr 238 mln euro taksa

Investimi strategjik “Durrës Yachts & Marina”, i pari i këtij lloji, pritet të shënojë një epokë të re për turizmin jo vetëm për qytetin bregdetar, por edhe për gjithë vendin. Marrëveshja mes qeverisë dhe tre kompanive, pritet të miratohet me procedurë të përshpejtuar këtë javë ne komisionet parlamentare, për ti hapur më pas rrugën votimit në parlament. I gjithë projekti …

Read More »

Berisha e akuzon për portin e Durrësit, reagon ashpër Lulzim Basha: Non grata hapi thesin e mashtrimeve

Lulzim Basha ka reaguar ashpër ndaj akuzës së Sali Berishës se Edi Rama dhe Lulzim Basha janë bashkë në aferën e Portit të Durrësit. Në një postin në rrjetet sociale, Basha ka deklaruar s është Berisha që ka në dorë të gjitha benefitet e lejeve dhe koncensioneve që ka dhënë qeveria e tij. Postimi i plotë Sa herë do të …

Read More »

Dyshime për sasi të konsiderueshme kokaine të ardhur nga Amerika Latine, BKH mësyn Portin e Durrësit

Prej datës 3 nëntor vijon ende kontrolli i imtësishëm i të gjithë kontejnerëve me banane që mbërritën më 28 tetor në portin e Durrësit, ku u nisën në portin “Puerto Bolivar” në Ekuador, kur prej afro një muaj udhëtim dhe ndalesa në 28 tetor mbërritën në portin e Durrësit. Kontrollet vijojnë, në port ka zbarkuar edhe BKH. Dyshohet që sasi …

Read More »

Zbulohen 500 mijë euro në një autobus që vinte nga Italia në Portin e Durrësit

Një sasi e madhe valute është sekuestruar në Portin e Durrësit këtë të premte. Bëhet fjalë për qindra mijëra euro të gjetura në një autobus, të fshehura në tavan, në impiantin e kondicionerit, raporton News24. Kontrollet në port u bënë në autobusin që vinte me traget nga Bari i Italisë. Mësohet se paratë e fshehura në autobus u kapën nga …

Read More »