Tag Archives: permbytje

Lezhë/ Pak minuta shi përmbyt rrugë dhe biznese në Lezhë

Mjaftuan pak minuta shi që rrugët dhe lagjet e qytetit të Lezhës të përmbyten. Siç shihet dhe nga pamjet uji vërshoi në mënyre të menjëhershme, duke deportuar në disa biznese dhe vështirësuar qarkullimin e automjeteve dhe qytetarëve. Situata më problematike u krijua përgjatë bulevardit “GjergjFishta”, rrugën pranë shkollave, bllokun e banimit në zonën “11 janari” dhe 11.2 hektarë të lagjes …

Read More »

Pamjet apokaliptike që ka lënë pas uragani në SHBA, përmbytje dhe një viktimë

Të paktën një person ka vdekur ndërsa Uragani Ida lëviz në brendësi përgjatë Bregut të Gjirit të Luizianës, thanë zyrtarët të Dielën mbrëma. Pamjet e publikuara në rrjetet sociale tregojnë një situatë kaotike në vend ku erërat e forta kanë rrëzuar pemë të shumta dhe kanë çuar në vërshimin e lumenjve në rrugët e Luisianës. Ida arriti në tokë herët …

Read More »

Përmbytje në Itali, regjistrohen rrëshqitje dheu në zona të caktuara, autoritetet: Situata drejt përkeqësimit

Përmbytje masive janë regjistruar në provincën e Comos në Itali. Mediat përtej Adriatikut, kanë publikuar pamje të përmbytjeve dhe tregojnë se në zona të caktuara ka pasur rrëshqitje dherash. Zjarrfikëset kanë ndërhyrë për të shpëtuar të moshuarit dhe personat e tjerë që kanë pasur nevojë për ndihmë. Sipas raportimeve 50 persona ishin bllokuar brenda shtëpive të tyre, ndërsa rruga shtetërore …

Read More »

Përmbytja në Gjermani, fatkeqësia më e kushtueshme natyrore në Evropë

Sipas një analize nga Organizata Botërore Meteorologjike (WMO), përmbytjet në Gjermani në vitin 2002, veçanërisht përgjatë lumit Elbe, ishin katastrofa më e rëndë natyrore për sa i përket dëmtimit të pronës në Evropë në 50 vitet e fundit. Kështu, siç shkruan dpa, përcjell Telegrafi, përmbytja shkaktoi dëm që arriti në rreth 14 miliardë euro (16.5 miliard dollarë), njoftoi organizata të …

Read More »